Dolar Neden Artıyor?

Dolar geçen hafta başlayan hareketini bu haftaya da taşıdı ve TL karşısında değer kazanmayı sürdürüyor. Peki Dolar neden artıyor? Doların artışındaki temel sebepler ne? Doların artışı ne zamana kadar sürer ve kaça çıkar? Şimdi vatandaşın aklındaki sorular bunlar.

Türkiye’nin yabancı yatırımcılar açısından riskli hale gelmesi Amerikan Doları’nın artmasındaki temel sebep. Ülkedeki siyasi karışıklık yabancı gözünde belirsizliğini koruyor. Türkiye’nin koşullarını burada yaşayanlar kadar tanımayan yabancılar Türkiye’ye girmeye çekiniyorlar. Derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin yatırım notunu düşürmesi de yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye karşı mesafeli olmaya itiyor. Geçen hafta Moody’s Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülke olmaktan çıkarmıştı. Bu karar aslında yabancı yatırımcıyı doğrudan bağlamasa da yatırım kararları üzerinde etkili olmuşa benziyor.

Doların değer kazanmasındaki ikinci unsur Amerikan Merkez Bankası FED’in Aralık ayında faiz artırmasına kesin gözüyle bakılması. ABD’de faizlerin artması, Türkiye gibi gelişen piyasalardan para çıkışı anlamına geliyor. Aslında FED bu konuda oldukça isteksiz davranıyor ve faiz artışını zamana yayıyor. Buna rağmen nasıl bir faiz arışı olacağı yönündeki belirsizlik ilk olarak Türkiye gii ülkelerden para çıkışı şeklinde kendisini gösteriyor.

Uzmanlar Amerikan Doları’nın ilk etapta 3.18 TL seviyesine çıkabileceğini belirtiyor. 2.95’den başlayan süreç bu hafta 3.10’u test etmeye yöneldi. Genel beklenti yılsonu Dolar kurunun 3.20 ile 3.30 TL arasında olması. Bu hedefe ulaşmak için Doların Ekim ayıyla birlikte hareketlenmesi aslında işin uzmanlarınca beklenen bir durumdu. Doların bundan sonra 3 TL’nin üzerinde seyredeceği, bunun altına düşmesinin pek mümkün olmadığı söyleniyor. Borsa İstanbul’a olan ilginin de azalmasıyla Türk piyasalarından para çıkışının bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Tags : ,

0 thoughts on “Dolar Neden Artıyor?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Denizbank Ramazan Kredisi Otomatik Ödeme Talimatına İndirim

Denizbank Ramazan Paketi cazip kredi imkanlarıyla geldi. Paket kapsamında 2 ay ertelemeli Ramazan Kredisi kullanılabiliyor. Kredi bayramdan sonra da kullanıma...

Trump kazanınca dolar 3.22 oldu. Yeni hedef 3.50 mi?

8 Kasım Salı günü yapılan ABD başkanlık seçimlerinde sürpriz gerçekleşti ve ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu. Türkiye'deki piyasalar Hillary...

Kapat