Dolar neden son iki haftanın en yükseğine çıktı?

Dolar neden son iki haftanın en yükseğine çıktı?

29 Ağustos 2016 Pazartesi günü Dolar / TL, ilk defa 2,96’nın üzerine çıkarak yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesi olan 2,9681’i gördü. Uzmanlara göre bu yükselişin temelinde Cerablus için ABD ile gerginlik yaşanması riski bulunuyor.

Küresel piyasalarda azalan risk iştahı ile tüm gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybettiği görülürken, Türk Lirasında bunun tam tersi gelişmeler gözleniyor. Suriye sınır bölgesinde yaşanan gelişmelerin de etkisiyle 29 Ağustos gününe artışla başlayan dolar / TL, 11 Ağustos’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,9681’e ulaştı.

Dolar / TL pazartesi sabahı saat 10:00 itibarıyla yüzde 0,5 artışla 2,9670 seviyelerinden işlem görürken, diğer önemli pariteler Euro / TL yüzde 0,3 yükselişle 3,3480, sterlin / TL ise yüzde 0,2 primle 3,9055’den alıcı buldu. Aynı dakikalarda dolar karşısında Güney Afrika randının yüzde 0,8, Rus rublesinin 0,6, Güney Kore wonunun yüzde 0,5 değer kaybettiği görüldü.

Analistler, cuma günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hall’da yapacağı konuşma öncesinde dolar endeksinin dalgalı bir seyir izlediğini belirterek, yurt içinde ise Suriye sınır bölgesinde yaşanan gelişmelerin takip edildiğini ifade ediyor.

Teknik açıdan dola r/ TL’de 2,9650 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda 2,99 direncin gündeme gelebileceğini dile getiren analistler, olası geri çekilmelerde ise 2,9520 seviyesinin destek konumuna gelebileceğini dile getiriyor. Önümüzdeki günlerde Suriye’den gelebilecek ABD ile gerginlik haberlerinin TL’deki değer kaybını hızlandırabileceği endişesi dile getiriliyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar neden son iki haftanın en yükseğine çıktı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimini yeterli bulmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe`de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Merkez Bankası dün yine bir indirimde bulundu, teşekkür ediyoruz,...

İGDAŞ Doğalgaz Faturası Kredi Kartı ile 3 ve 5 Taksitli Ödeme

İstanbullu doğalgaz abonelerine müjde İGDAŞ'tan geldi. İGDAŞ aboneleri doğalgaz faturalarını kredi kartıyla taksitle ödeyebilecekler. Bankaların sunduğu taksitler 3 ve 5...

Kapat