Dolar neden yükselmeye başladı? 3.20’ye gider mi?

Dolar neden yükselmeye başladı? 3.20'ye gider mi?

Sonbahar ayları geldi mi Amerikan Doları rahat durmaz. 2008 yılından beri bu hep böyle… Yaz ayları boyunca bastırılır ama sonbaharda hareketlenerek tarihi seviyelerinin üzerine çıkar. Doların aniden alevlenmesine alışmıştık ama bu yılki yükselişine biraz erken başladı. Daha Ekim ayının ortasına gelmeden 2.92’den başladığı soluksuz yükselişine salı akşamı 3.07 seviyesine kadar devam etti.

Peki bu yükseliş neden oldu? Doların ani yükselişinin arkasında hangi nedenler var? Bu gidiş devam ederse aylardır sözü edilen 3.20 seviyesine kadar gider mi? Doların yükselişinin nedenlerini altı başlık altında topladık.

1- Moody’s’in kredi notunu indirmesi

TL’nin değer kaybetmesindeki öncü sebep, üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan ikisinin kredi notumuzu “yatırım yapılamaz” seviyeye indirilmesidir. Bunun en önemli etkisi, büyük ölçekli emekli fonların ülkeden çıkışı oldu. Çünkü bazı büyük fonlar, üç büyük kurumdan ikisi tarafından “yatırım yapılamaz” notu alan ülkelere yatırım yapmıyor, olan paralarını da yavaş yavaş çekiyorlar. Moody’s’in kararı ilk açıklandığında USDTRY kuru sert yükselmişti elbette, ancak fon çıkışlarının yavaş yavaş bu hafta içerisinde başlaması TL’nin Dolar’a karşı değerini çok sert düşürdü.

2- Musul ve Suriye sınırında sıcak temas ihtimali

Eylül ayı başında Cerablus operasyonu başlamış ve bu TL varlıkları üzerinde tedirginliğe sebep olmuştu. Ancak buradaki harekatın daha da derinleşme ihtimali Türk varlıklarından kaçışı daha da tetikliyor olabilir. Özellikle de Kuzey Irak’taki Musul kentine müdahale yapılma ihtimali doları tırmandırıyor.

3- Gelişmekte olan ülkelerden çıkış

Aslında geçtiğimiz çarşamba gününden bu yana dünyada sadece TL değer kaybetmiyor. Gelişmekte olan para birimlerinin hemen hemen hepsi ABD Doları’na karşı gücünü yitiriyor. Dünyada son bir haftadır adeta paranın el değiştirme durumunu görüyoruz. ABD 10-Yıllık tahvil faizi 30.09.2016’da %1.569 olarak fiyatlanırken, bugün gelinen süreçte %1.671 seviyesine kadar yükseldiğini görmekteyiz. Bu, basit bir matematik ile %6.1 oranında harekettir.

4- Amerikan Merkez Bankası’nın faizi yükseltme ihtimali

Dün Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Richmond FED Başkanı Lacker FED’in faiz politikaları üzerine bir takım açıklamalarda bulundu. İki üye de benzer ifadeler kullanarak FED’in faiz arttırmakta gecikmemesi gerektiğini vurguladı. Bu açıklamalardan sonra, cuma’dan bu yana değer kazanan ABD 10-Yıllık tahvil faizleri daha da yükseldi ve dolar endeksi pozitif görünümünü sertleştirdi.

5- Orta Vadeli Plan’da büyüme tahminlerinin düşürülmesi

Dün Başbakan Binalı Yıldırım, Türkiye’nin orta vadeli programını açıkladı. Program oldukça kapsamlı olmasına rağmen, finansal piyasaların dikkatini büyüme tahminlerindeki negatif revize çekmiş olabilir. Buna göre 2016 yılı büyüme tahmini %4.5’dan %3.2’ye, 2017 tahmini %5.0’dan %4.4’e revize edildi.

6- Türkiye Merkez Bankası’nın faiz indirimleri

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında TCMB eski Başkanı Erdem Başçı ile başlayan “sadeleştirme” politikası, yeni Başkan Murat Çetinkaya’nın göreve gelmesiyle başladı. Göreve gelmesiyle birlikte bu güne kadar yapılan her toplantıda, faiz koridorunun üst bandı indirildi. Bununla birlikte toplantı kararlarından bağımsız olarak bankaların “zorunlu karşılık oranlarının” indirilmeye başlanması, sıkı para politikasından uzaklaşılmaya başlandığı algısı yarattı.

Her ne kadar Merkez Bankası, Para Piyasası Kurulu (PPK) tutanaklarında “sıkı para politikası” duruşunun devam ettiğini söylemeye devam etse de, reel sektör ve devletin üst kademesinden gelen “faiz indirimi” baskısı Türk Lirası üzerinde negatif ortam oluşturuyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar neden yükselmeye başladı? 3.20’ye gider mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Acil Kredi Lazım diyene internetten TEB Pratik Kredi

"Bayram tatilinde ipin ucunu kaçırdım. Şimdi acil krediye ihtiyacım var" diyenlerin yardımına TEB Pratik Kredi koşuyor. İnternet üzerinden HTEB Pratik...

Akbank İki Bayram Arası Ödemesi Olmayan Kredi 2017

Akbank Bayram Kredisi 2017 Kampanyası 3 ay taksit erteleme fırsatıyla başladı. Bu yıl Bayram Kredisini Akbank'tan kullananlar, ilk taksit ödemesini...

Kapat