Dolar şimdilik 2.90 üzerinde dengelendi

Dolar şimdilik 2.90 üzerinde dengelendi

Türkiye Merkez Bankası’nın faiz kararı finans piyasalarında merakla beklenirken Dolar / TL kurunun şimdilik 2.90 seviyesinin üzerinde dengelendiği gözleniyor.

Asya piyasalarında güne yatay başlangıç yapan Dolar / TL kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararları öncesinde 2,90’ın üzerinde işlem görüyor.

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ile pazartesi günü 2,90’ın altına gerileyerek 2,8957’yi gören dolar / TL, bu seviyeden gelen tepki alımları ile günü 2,9062’den tamamlamıştı.

Analistler, İngiltere’de 23 Haziiran Perşembe günü yapılacak referanduma yönelik beklentilerin küresel risk iştahı üzerinde ana belirleyici olmaya devam ettiğini belirterek, salı ve çarşamba günleri ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın Senato’da yapacağı sunumların da piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliğinde (AB) kalacağı beklentisinin artması ile dün yüzde 2,34 değer kazanan sterlin / dolar paritesi, salı günü de çıkışını sürdürerek 1,4746 ile son bir buçuk ayın en yüksek seviyesini gördü. Saat 10:15 itibarıyla dolar / TL 2,9020’den alıcı bulurken, euro / TL 3,2930 ve sterlin / TL de 4,2740 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, teknik açıdan dolar / TL’nin 2,90 desteğinin kırılması durumunda 2,8790 seviyesinin gündeme gelebileceğini dile getirerek, olası yükselişlerde ise 2,9160 seviyesinin direnç konumunda olduğunu vurguluyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar şimdilik 2.90 üzerinde dengelendi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sihirli formülü uygulayın, kredi kartınız patlamasın

Kredi kartları artık gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Neredeyse her alışverişimizi kredi kartıyla yapar olduk. Kredi kartının elbette birtakım...

Konut Kredisi çekmek için acele etmeyin, 21 Eylülü bekleyin

Bankalar geçen ay başta konut kredisinde olmak üzere faiz indirimine başladı ancak indirimin arkası gelmedi. Sebebi ise maliyet. Merkez Bankası,...

Kapat