Dolar Yeniden 3 Lirayı Geçti. Daha da Yükselir mi?

Cuma akşamı yaşanan darbe girişimi sonucu Amerikan Doları, hızlı bir şekilde yükselerek soluğu 3.05 bölgesinde almış, hafta sonu tatili süresince o bölgede kalmıştı. Haftanın ilk işlem gününde tekrar 2.93 bölgesine geri döndü. Bunda, darbe girişiminin başarısız olmasının ve Merkez Bankasının aldığı önlemlerin önemli payı vardı.

Haftanın ikinci gününe gelindiğinde Türkiye’de politik risklerin artmış olduğu algısı Türk Lirasına negatif yansımaya devam ediyor. Salı günü Merkez Bankası’nın faiz kararına kur büyük bir tepki vermese de akşam üstü saatlerinde hızlı yükseliş yaşandı ve yeniden 3.00 üzerini test etti. Hatta anlık olarak 3.04 seviyesine kadar ulaştığı görüldü.

Peki, neden böyle oldu? Dolar neden tekrar yükselişe geçti? Medyada çıkan haberlere göre yapılan soruşturmalar kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15.200 kamu çalışanını açığa alması ve ardından da YÖK’ün 1.600’e yakın dekanın istifasını istemesi tansiyonu yeniden tırmandırdı. Dolar endeksine baktığımızda yaşanan bu hızlı yükselişi tetikleyecek bir hareket olmadığı görülüyor. Bu durumda kurda yaşanan yükselişin Türk Lirasında zayıflama kaynaklı olduğu ihtimali artıyor.

Önümüzdeki günlerde Türk Lirasındaki kırılganlığın artmasıyla Amerikan Dolarında bazı yükselişlere tanık olabiliriz. Bu süreçte kurda gevşemeler alış fırsatı sunabilir, ancak Merkez Bankası’ndan gelebilecek sözlü ve parasal müdahalelere karşı hazırlıklı olmakta yarar olduğunu düşünüyoruz.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar Yeniden 3 Lirayı Geçti. Daha da Yükselir mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Finansbank 2016 Yeni Yıl Kredisi – 3 Ay Ertelemeli

2015 yılının bitmesine çok fazla süre kalmadı. 2016 yılına girerken yeni umutlara, yeni ihtiyaçlara da merhaba diyeceğiz. 2016 yılını gönlümüzce...

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Merkez Bankası'nın dokuz ay üst üste yaptığı faiz indirimleri özellikle konut kredisi faizlerine olumlu yansımaya devam ediyor. Bankalardan gelen açıklamalarda...

Kapat