Dolarda tarihi zirve görüldü. Şimdi alım zamanı mı?

Dolarda tarihi zirve görüldü. Şimdi alım zamanı mı?

Dolar / TL kurulu çarşamba gününe 3.07 seviyesinden açılış yaptı. Gün içerisinde kademeli yükselerek 3,0973`e kadar çıktı ve tarihi rekorunu kırdı. Öğleden sonra tekrar 3.09`un altına çekildi, akşam üzeri 3.0940’a çıktı. Peki dolar / TL`de hareketlilik sürecek mi? Şimdi dolar almanın zamanı mı?

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) yayınlayacağı FED tutanaklarına odaklanırken, Türk Lirası da yükseliş trendinde dalgalanıyor. Moody’s’in yaptığı not indiriminden bu yana tansiyonu yüksek olan dolar / TL çarşamba gününe düşüş eğilimiyle başladı. Ancak cumhurbaşkanı ve başbakanın arka arkaya yaptığı açıklamalardan sonra stres arttı. Başkanlık tartışmasının alevlenmesi, Musul belirsizliği, yabancı emeklilik fon çıkışlarının sürmesi gibi nedenlerle 3,0973`e ulaşarak tarihi rekor kırdı.

Kurun yukarı yönlü hareketlenmesinden sonra Çarşamba sabahı görülen kısmi soğuma sadece anlık bir piyasa düzeltmesi olarak kaldı. Türk Lirası gün içerisinde Dolar karşısındaki kazanımlarının tamamını silerek günlük bazda yeniden eksiye geçti. TL’nin kırılganlığını artıran faktörlerin bir araya gelmesi, kurun reaksiyon aralığını da genişletti. Bu nedenden dolayı içsel ve dışsal fiyatlama davranışlarının marjı genişledi. Bu kapsamda Türk Lirasında değer kaybının devam etmesi ve oynaklığın artması sonucu ortaya çıktı.

Bu durum kurda kısa dönemde yükselişin süreceği beklentisi yaratıyor. Dolar / TL grafiği üzerinde oluşan her dip noktasının, bir öncekinin üzerinde oluştuğunu görüyoruz. Bu durum tipik bir yukarı yönlü trend hareketi olarak niteleniyor. Finans uzmanları, Doların 3,10 üzerinde rekor tazelemesi halinde ilerleyen dönemde kendine yeni bir plato yaratabileceğini öngörüyorlar. Bu kapsamda yeni hareket alanı 3,10 – 3,17 bandında oluşması bekleniyor. Özellikle de ABD seçimini Donald Trump’un kazanacağı ihtimali veya FED faiz artırım beklentileri yüzünden oynaklık artarsa, TL varlıklarından da çıkışın artacağı tahmin ediliyor.

Finans uzmanlarına göre önümüzdeki dönemde ABD dolarının 3.10 seviyesini aşarak o noktaları dip yapması bekleniyor. Bu durumda “Şimdi dolar almanın tam zamanı mı?” sorusunun cevabı elbette sitemizin takipçilerine kalıyor. Biz bu yazıda sadece son günlerin genel tablosunu ve TL üzerinde oluşan riskleri ortaya koymayı amaçladık. Ancak bu riskler gerçekleşebilir de, gerçekleşmeyebilir de… Karar sizindir.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Dolarda tarihi zirve görüldü. Şimdi alım zamanı mı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Finansbank Kış Kredisi ile Sevinmeyen Kalmayacak

2016 yılına girerken en son kredi kampanyalarından biri de Finansbank'tan geldi. Ocak ayı Finansbank Kış Kredisi kampanyası tüm hızıyla devam...

28 Ekim 2016 Cuma Bankalar Tam Gün Açık mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın tüm Türkiye'de resmi tatil olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yıl Cumhuriyet Bayramı'nın cumartesi gününe rastlaması nedeniyle bayram...

Kapat