Dolarda yine hareket başladı, 3 liraya gider mi?

Dolarda yine hareket başladı, 3 liraya gider mi?

Amerikan dolarında yaklaşık 10 gündür gözlenen gerileme eğilimi, 9 Haziran Perşembe gününden itibaren yön değiştirdi. ABD’de açıklanan son verilerle tekrar 2.90 sınırını aşan dolar, haftanın son günü cuma itibariyle 2.93 seviyesinin biraz üzerinde kapanış yaptı. Böylece düşüş 2.87 seviyesine kadar gözlenen düşüş eğilimi sona ererken tekrar 2.95’ler konuşulur oldu. Hatta önümüzdeki hafta uzun bir aradan sonra yeniden 3 TL seviyesinin görüleceğini düşünen uzmanlar var.

Dolardaki düşüş rallisi neden aniden durdu? nümüzdeki hafta için yapılan tahminlerde neden tekrar 3 TL konuşulmaya başlandı? Beklenenden daha iyi büyüme rakamları açıklanmışken, cari açıkta ve enflasyonda gerileme devam ederken dolar neden durdurulamıyor?

Uzmanlar bu yeni durum için önümüzdeki haftanın kritik olmasına dikkat çekiyorlar. ABD Merkez Bankası FED’in çarşamba günü yapacağı toplantı büyük önem kazanmış durumda… FED’in o toplantıda faizleri artırmasına hiç ihtimal verilmiyor ama Temmuz ayına yönelik bir artış sinyali verilirse doların 3 TL seviyesini aşması an meselesi olacak. Ayrıca Türkiye Merkez Bankası’nın da önümüzdeki 10 gün içinde 100 puan daha faiz indirimi yapması halinde doların fitili yeniden ateşlenecek. Çünkü piyasa uzmanları, Türkiye Merkez Bankasının 50 puandan fazla faiz indirimi yapmasını beklemiyorlar ve sıcak bakmıyorlar.

Peki, 2.93 seviyesine çıkmış olan dolara yatırım yapmak ne derece doğru? Uzmmanlara bakılırsa önümüzdeki haftayla ilgili iki beklentinin de gerçekleşmesi durumunda dolar kısa sürede 3 Liranın üzerine tırmanabilir. Bu durumda da 2.93’ten yatırım yapanlar kısa sürede kazanmış olur. Tersi olursa ve iki olasılık da gerçekleşmezse dolar yeniden düşer mi sorusuna ise olumlu cevap verilemiyor. Türkiye’deki terör ortamı bir yandan, turizmde yaşanan sıkıntılar bir yandan gelince doların düşmesi pek mümkün görülmüyor.

Doların yeniden 2.87’li seviyelere dönebilmesi, özellikle turizmde bir miktar canlanma olmasına bağlı… Ancak turizmdeki durum çok da iç açıcı değil… Dokuz günlük bayram tatili belki biraz olumlu etki yapabilir ama yabancı turistlerdeki, özellikle de Rus tiristlerdeki ciddi azalma, doların yakın gelecekte eski seviyelere dönme ihtimali olmadığını gözler önüne seriyor.

Uzmanlar bu kritik denklemde net bir tavsiyede bulunamıyorlar. Dolar almanın mantıklı olup olmadığı konusunda anlamlı bir tahmin yapabilmek gerçekten çok zor… Şu anda 2.93 seviyesinde bulunan doların yukarı yönlü hareket ederek 3 Lira sınırını aşması daha mantıklı gibi duruyor ama bu da kesin değil elbette… Kesin olan tek şey var, dolarda 2.70 seviyelerinin artık ulaşılması imkansız bir hayal olduğu ve bir daha oralara hiç inmeyeceği…

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Dolarda yine hareket başladı, 3 liraya gider mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İş Bankası Günde 6 TL’ye 5.000 TL Bayram Kredisi

İş Bankası'nın Geleneksel Bayram Kredisi kampanyası başladı. Her yıl gerek Ramazan gerekse Kurban bayramları için düzenlenen kredi kampanyasında bu yıl...

Emekli Memura İlave 40.000 TL Ödemede Son Durum

Memur emeklilerinin 30 yılın üzerindeki hizmetleri için ikramiye ödenmesini öngören yasa tasarısı sonunda Meclis'e geldi. Yasanın çıkmasıyla birlikte, emekliler 30...

Kapat