Dolarda yükseliş trendi fon çıkışlarıyla devam ediyor

Dolarda yükseliş trendi fon çıkışlarıyla devam ediyor

Dolarda pazartesi günü başlayan yükseliş trendi haftanın son işlem gününde de sürüyor. Moody’s not kırmasının ardından Türkiye piyasalarından çıkış, kademe kademe hızlanırken buna FED’in faiz arttırma ihtimali, başkanlık ve erken seçim tartışmasının ön plana çıkması gibi etkenlerle dolar perşembe günü 3.1132 liraya kadar yükselerek tarihi zirve yaptı. Bankalar arası piyasada son işlemler 3.0952 liradan yapılırken, serbest piyasada dolar perşembe gününü 3.0980 liradan kapattı.

Dolar kurundaki çıkış, gerek iç gündem gerekse dış kaynaklı gelişmelere bağlı olarak sürüyor. İç gündemde Moody’s tarafından kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına çekilmesi ve Kasım ayında Fitch tarafından açıklanması beklenen kredi notu konusunda tedirginlik yaşanması, başkanlık konusunun gündeme gelmesiyle siyasi gelişmelerin tekrar öne çıkması, Suriye, Irak ve Musul ile jeopolitik gelişmeler dolar kuruna yükseliş olarak katkı yapmaya devam ediyor. Diğer yandan altının güvenli liman özelliğinin tartışıldığı bir dönemde dolar güvenli liman işlevi öne çıkmış durumda…

Dolar kurunun teknik görünümüne bakıldığında, 3.09 zirvesinin üzerinde 3.11 seviyesi perşembe günü test edilerek yeni zirve oluştu. Kısa ve orta dönemli çıkış trendi devam ediyor. Sert yükseliş kısa süreli kâr satışlarını beraberinde getirebilir.

3.07 seviyesine kadar geri çekilmeleri teknik düzeltme olarak görmek gerekir. 3.07 seviyesinin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyacaktır. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 3.03 ve 3.00 olarak görülüyor.

Çıkışın devamı için önemli görülen 3.10 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda ise 3.14-3.15 ve 3.20 sonraki direnç seviyeleri olarak görülüyor. Direnç seviyelerinde kâr satışları görülse de çıkış hareketi gücünü koruyabilir.

Tags : , , , , , , ,

One thought on “Dolarda yükseliş trendi fon çıkışlarıyla devam ediyor”

  1. yeter ama artık. dolar yükseliyo diyerek milli duruşa zarar veriyonuz. dolar kaça çıkarsa çıksın bu tip haberler olmamalı. inadına türk lirasına destek vericem. yazmayın böyle haberleri. akıllı olun akıllı.

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Kartında Asgari Ödeme Yapınca Faiz İşlemez mi?

Yapılan araştırmalar kredi kartı kullanıcılarının büyük bölümünün asgari ödeme yapmakla yetindiğini, esas borcunu kapatmadığını gösteriyor. "Bankanın ekstrede bildirdiği asgari tutarı...

Seçim Bitti. Doların Durumu Ne Olacak?

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılan erken genel seçimin kesin galiba Akparti oldu. Geçerli oyların yüzde 49'unu alan Akparti, meclisteki çoğunluğu da...

Kapat