Dolar’ın Bir Sonraki Hedefi 3.18 TL mi?

Dolar'ın Bir Sonraki Hedefi 3.18 TL mi?

Yeni yılla birlikte hareketlenen ve her gün kademe kademe yükselen Amerikan Doları, 6 Ocak Çarşamba sabahı erken saatlerde 3 TL’yi aşarak geçen yılki tırmanışına yeniden başladı. 1 Kasım seçimlerinde Akparti’nin tek başına iktidara gelmesiyle 2.80 TL seviyesine gerileyen doların 2.50’ye kadar ineceği tahmin edilirken yeni yılla birlikte bu yükseliş piyasalarda tedirginlik boyutunu artırdı. Vatandaş cephesinde aynı endişe hakimdi. Yağmur gibi yağan zamların ardından doların da 3 TL’yi aşmasıyla birlikte “Neler oluyor böyle? Daha ne kadar çıkacak?” sorusu sorulmaya başladı.

Piyasa uzmanları dolardaki yükselişi çeşitli sebeplere bağlıyorlar. Bunların başında Türkiye’nin jeopolitik riskleri geliyor. Suriye’de giderek hızlanan iç savaş ortamı, Rusya ile yaşanan uçak krizi devam ederken bunlara bir de Suudi Arabistan – İran gerginliğinin eklenmesiyle ülkenin jeopolitik riskleri daha da artmış bulunuyor. Bu riskler, Türkiye’ye yabancı para sokan portföy yatarımcılarını tedirgin ediyor, giriş yapmak yerine “bekle – gör politikası” izlenmesine yol açıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poors’un son yayınlanan raporunda “TL sat, Dolar al” tavsiyesinde bulunması da yatıkımcıların endişesini artırdı. Aynı kuruluşun bu yıl içinde Doların 3.18 TL seviyesine yükseleceğini tahmin etmesiyle birlikte yabancıların hızla çıkış yaptığı gözlendi. Yeni döviz girişi olmadığı gibi mevcut yatıkımcılar da Türkiye’den çıkıp daha güvenli ülkelere gitmeye başladılar.

Doların yeniden 3 TL’yi geçmesini tetikleyen sebeplerden birisi de, önümüzdeki kısa vadede başkanlık ve anayasa referandumlarıyla ilgili tartışmaların hız kazanması… Başkanlık ve anayasa referandumlarının siyasiler tarafından dillendirilmesi, yabancı yatırımcıyı tedirgin ediyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresinin Nisan ayında dolacak olması ve yerine yeni başkanın hükümet tarafından seçilecek olması da kafaları karıştırıyor ve “Merkez Bankası bağımsız olmalı mı, olmamalı mı?” tartışmasının yeniden alevlenmesinden korkuluyor.

Jeopolitik risk, yüksek enflasyon rakamı, piyasaların bir “hikaye” yaratamaması, Merkez Bankası’nın hareketsiz kalması, Başkanlık ve anayasa referandumları, Suudi Arabistan – İran gerginliği, Rusya ile yaşanmakta olan kriz, Suriye’deki iç savaş, Güneydoğu’da devam eden terör olayları gibi olumsuzlukların birbirine eklenmesi sonucunda önümüzdeki kısa vadede doların 3 TL’nin altına gevşemesi beklenmiyor. Piyasa uzmanları dolarda düşüş yerine yükseliş beklentisinin daha olası olduğundan dem vurarak endişelerini dile getiriyorlar. Özellikle de kısa vadede 3.18 TL’ye tırmanmasından endişe ettiklerini gizlemiyorlar.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar’ın Bir Sonraki Hedefi 3.18 TL mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Finansbank ile Tanışma Kredisi – SMS 5030 ile Kolay Başvuru

Bugüne kadar Finansbank şubelerine hiç uğramadıysanız, Finansbank ile herhangi bir ilişkiniz olmadıysa bu yazı sizi yakından ilgilendirebilir. Bundan sonrasında Finansbank...

Kredi Kartı ile Afrikada Çocuk Okutmak Bağış Burs Vermek

Afrika her zaman sorunlu bir kıta. Açlık, yoksulluk ve savaşlar bitmek bilmiyor. Afrikalı çocuklara, özellikle savaşlardan kaçan ve babasız olan...

Kapat