Doların Eylül 2016 Falına Baktık

Doların Eylül 2016 Falına Baktık

Eylül ayı gelince sadece doğa değişmez, finans piyasalarında da önemli değişimler yaşanır. Sıcak yaz günleri boyunca tatil rehavetinde olan finans uzmanları, eylülün ilk günüyle birlikte harekete geçer, finansal yatırımları çoğaltma iştahıyla para piyasalarına hızlı giriş yaparlar. Eylül ayında girişler hızlıdır ama risk iştahının aniden azalmasıyla çıkışlar da aynı şekilde hızlı olur.

Eylül ayına özgü bu durum tüm dünya için olduğu gibi Türkiye ölçeğinde de geçerli… Ancak bu yıl Türkiye finans piyasasını dünyadan ayrıştıran birtakım gelişmeler dikkat çekiyor. Bunların başında da hiç kuşkusuz Suriye’nin kuzeyinde Cerablus kentinde 24 Ağustosta başlatılan askeri operasyonlar geliyor. Operasyon geliştikçe ABD ile yaşanan görüş ayrılıkları zaman zaman finans piyasalarına olumsuz yansıyarak dünyü ile ayrışmasına yol açıyor.

2016 Eylül ayına girerken Türkiye finans piyasalarının nabzını tutarken bu nedenle falcı mantığıyla hareket etmek zorunda kaldık. Böyle yapmamızın sebebi elbette Türkiye’nin çok özel durumu ve diğer ülkelerden ayrışmasına neden olan jeopolitik konumu oldu.

Şimdi Eylül ayında Dolar / TL kurunu etkileyebilecek faktörleri tek tek gözden geçirelim. TL’de son dönemde değer kayıpları izleniyor. Fakat yaşanan bu fiyatlamanın temelinde Amerikan Merkez Bankası FED’en gelen şahin tonlu cümlelerin etkisi var. Son dönemde FED üyeleri ABD’de açıklanan olumlu verilerin etkisi ile ABD doları küresel ölçekte değer kazanmaya başladı.

Bu gelişmeler ile Türk Lirası, diğer gelişen ülke para birimlerine paralel olarak geriledi. Yalnız Eylül ayında ASO’de faiz artırılmasa bile FED, hem piyasaların aşırı risk alma iştahını törpülemek hem de bir sonraki faiz artırımına piyasaları psikolojik olarak hazırlamak için Aralık ayını sürekli canlı tutacaktır. Bu durumda yıl sonuna kadar ABD doları lehine fiyatlamaların devam etmesi sağlayabilir.

Finans piyasalarınin takibindeki bir diğer konu ise Suriye’ye yapılan operasyon. Öncelikle Suriye meselesi her ne kadar hafiflemiş de olsa hala belirsizlik yaratan bir konu. Fırat Kalkanı operasyonu ile TSK’nın Suriye’ye operasyon düzenlemesi ilk başta piyasaları tedirgin etse de koalisyon güçleri ile koordineli yürütülen bir operasyon olduğunun görülmesi piyasalarda rahatlamaya neden oldu. Fakat YPG’ye yapılan operasyonlar konusunda Türkiye ve diğer koalisyon üyeleri arasında görüş ayrılığı var. Bu gelişmeleri ciddi ölçüde takip etmek gerekiyor.

Eylül ayında kredi derecelendirme kuruluşlarının tavırları da önem taşıyacak. Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe girişiminden üç gün sonra derecelendirme kuruluşu S & P Türkiye’nin kredi notunu düşürmüştü. Fitch ise, 90 gün içerisinde nihai kararını vereceğini belirtmişti. 90 günlük süreç halen devam ediyor. Şimdilik yaşanan önemli gelişmelerin etkisi ile bu konu rafa kaldırılsa da piyasaları etkileme gücünün yüksek olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bu üç belirsizliğin etkili olması yüzünden Dolar / TL paritesinde 2.91 seviyelerinin aşağısı görülemedi. Özellikle 2.80 hayalleri kuruldu ama 2.91’in aşağısına gidilemedi. Eylül ayına girerken 2.96 seviyesinde işlem görüyoruz. Özellikle FED’e yönelik beklentilerin şahinleşmesi paritede 2.96 üzerinde fiyatlamaların görülmesini sağlayabilir. Eğer yukarı yönde bir fiyatlama olursa Eylül ayı içinde 2.98 – 3.00 seviyesine doğru fiyat oluşumlarını takip edebiliriz.

TL lehine hareketlerin oluşması için hangi seviyelerin izlenmesi gerektiğine gelince… Bu noktada öncelikle 2.93 seviyesiçok önemli… Mayıs ayından bu yana gelen yükselen kanalın desteği 2.93 seviyesinde bulunuyor. Dolayısıyla 2.93 desteği kırılabilirse 2.90 seviyesinden aşağısının dahi test edilme ihtimali mümkün olabilir. Ancak FED2e yönelik beklentiler, Suriye meselesi ve Fitch’in ne yapacağı gibi soruların yarattığı belirsizlikleri varlığını korudukça paritede 2.93 desteğinin aşağı yönlü kırılma ihtimali oldukça düşük görülüyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Doların Eylül 2016 Falına Baktık”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
SSK Bağ-Kur Emeklisi 2017 Ocak Yeni Yıl Zammı Ne Olacak?

Yeni yıl yaklaşırken emekliler maaşlarına yapılacak yeni yıl zammını merak ediyorlar. Tüm emeklilerin maaşlarında yılbaşı itibarıyla zam var, şimdi bu...

Asgari Ücret Yılbaşında 1400 Lira mı Olacak, 1600 Lira mı?

Her yıl Kasım ayının bugünlerinde gündeme gelen asgari ücret pazarlığı başladı. Hükümet, işçi ve işveren kuruluşları temsilcilerini aynı masada birleştiren...

Kapat