Doların yükselişini Amerikan verisi de durduramadı

Doların yükselişini Amerikan verisi de durduramadı

Türkiye’de Amerikan Dolarının yükselişi devam ediyor. Mooody’s’in not indirimiyle başlayan yükseliş trendi 3 – 7 Ekim haftası boyunca hız kesmedi. 15 Temmuz darbe girişiminde 9 milyar dolar bozdurarak destek veren yerlilerin Moody’s not indiriminden sonra da aynı şekilde davranacağı bekleniyordu. Ancak yerliler beklenen desteği bu defa vermeyince hesaplar bozuldu ve dolar yükselişini sürdürdü.

Hafta sonuna gelindiğinde ABD tarımdışı istihdam verisinin düşük gelmesi halinde doların sakinleşeceği beklentisi oluştu. ABD’den gelen veri tam istendiği gibi beklentinin altındaydı. Verinin açıklandığı dakikalara kadar 3.05 seviyesinin üzerinde seyreden dolar kuru saniyeler içinde 3.03’e kadar düştü ama bu çok kısa sürdü. Amerikan doları birkaç dakika içerisinde önce 3.04’e, ardından 3.05’e çıkarak 3.0590 seviyesine yükseldi. Bu rakam da doların hafta kapanışı rakamı oldu.

Peki, doların yükselişi neden durdurulamıyor? Bunun birkaç sebebi var. Özet olarak sayarsak, Türkiye Merkez Bankası’nın faiz indirimleri serisine devam edeceği endişesi, Moody’s not indirimi sonrası yabancı emeklilik fonlarının çıkış hazırlığında olması, Suriye’de Musul – Kerkük harekatının başlayacağı gerginliği, hükümetin son dönemde parasal sıkılaştırma yerine genişleyici adımlar atması gibi endişe ve belirsizliklerin bu sonuca yol açtığını söyleyebiliriz. Doların yükselişi durdurulamayınca İstanbul Borsasında da arzu edilen yükseliş gerçekleşmiyor, 76.000 – 78.000 arasında gidip gelerek yerinde saymaya devam ediyor.

Uzmanların bu konudaki tahmini, dolardaki yükseliş trendinin önümüzdeki haftalarda da devam edeceği şeklinde… Bir kısmı 3.10 seviyesinin aşılarak yeni bir rekor oluşacağını öngörüyor, bir kısmı da yurt dışıyla ilişkili kaygıların derinleşmesi halinde daha yukarı seviyelerin görülebileceğini düşünüyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Doların yükselişini Amerikan verisi de durduramadı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
26 Yaştan küçük gençlerin sigorta primini devlet ödeyecek

Son dönemlerde ciddi bir problem haline gelen genç işsizliği azaltmak isteyen hükümet, iş dünyası ile birlikte yeni bir çalışma başlattı....

Kredi Garanti Fonu Kefaletli Kredinız ING Bank’ta Hazır

Kredi almak için yeterli teminatı olmayan KOBİ'lere ING Bank'ta ciddi bir fırsat penceresi açıldı. Yeterli timaneti bulunmayan her KOBİ'nin imdadına...

Kapat