Doların yükselişini Amerikan verisi de durduramadı

Doların yükselişini Amerikan verisi de durduramadı

Türkiye’de Amerikan Dolarının yükselişi devam ediyor. Mooody’s’in not indirimiyle başlayan yükseliş trendi 3 – 7 Ekim haftası boyunca hız kesmedi. 15 Temmuz darbe girişiminde 9 milyar dolar bozdurarak destek veren yerlilerin Moody’s not indiriminden sonra da aynı şekilde davranacağı bekleniyordu. Ancak yerliler beklenen desteği bu defa vermeyince hesaplar bozuldu ve dolar yükselişini sürdürdü.

Hafta sonuna gelindiğinde ABD tarımdışı istihdam verisinin düşük gelmesi halinde doların sakinleşeceği beklentisi oluştu. ABD’den gelen veri tam istendiği gibi beklentinin altındaydı. Verinin açıklandığı dakikalara kadar 3.05 seviyesinin üzerinde seyreden dolar kuru saniyeler içinde 3.03’e kadar düştü ama bu çok kısa sürdü. Amerikan doları birkaç dakika içerisinde önce 3.04’e, ardından 3.05’e çıkarak 3.0590 seviyesine yükseldi. Bu rakam da doların hafta kapanışı rakamı oldu.

Peki, doların yükselişi neden durdurulamıyor? Bunun birkaç sebebi var. Özet olarak sayarsak, Türkiye Merkez Bankası’nın faiz indirimleri serisine devam edeceği endişesi, Moody’s not indirimi sonrası yabancı emeklilik fonlarının çıkış hazırlığında olması, Suriye’de Musul – Kerkük harekatının başlayacağı gerginliği, hükümetin son dönemde parasal sıkılaştırma yerine genişleyici adımlar atması gibi endişe ve belirsizliklerin bu sonuca yol açtığını söyleyebiliriz. Doların yükselişi durdurulamayınca İstanbul Borsasında da arzu edilen yükseliş gerçekleşmiyor, 76.000 – 78.000 arasında gidip gelerek yerinde saymaya devam ediyor.

Uzmanların bu konudaki tahmini, dolardaki yükseliş trendinin önümüzdeki haftalarda da devam edeceği şeklinde… Bir kısmı 3.10 seviyesinin aşılarak yeni bir rekor oluşacağını öngörüyor, bir kısmı da yurt dışıyla ilişkili kaygıların derinleşmesi halinde daha yukarı seviyelerin görülebileceğini düşünüyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Doların yükselişini Amerikan verisi de durduramadı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Denizbank Kredi Kartlarıyla Yılbaşı Alışverişine 100 TL Bonus

2016 yılına sayılı günler kala yılbaşı alışverişleri hızlandı. Mağazalar yılbaşına özel indirim kampanyalarıyla alıveriş yapmaya davet ederken bankalar da kendi...

Garanti Bankası “Kredinizi Cep’te Bilin” Kampanyası…

Garanti Bankası Kredinizi Cep'te Bilin kampanyası. 9 günlük uzun Ramazan Bayramı tatilinin sonrasında ilk kredi kampanyası Garanti Bankası'ndan geldi. "Kredinizi...

Kapat