Dosya Masrafı Başvurularında Büyük Artış Var

Manisa Tüketici Hakları Derneği Başkanı Rıfat Eriş Asyalı, Manisa ilindeki Şehzadeler ve Yunusemre Tüketici Hakem heyetlerine yaklaşık 50 bin kişinin banka kredisi dosya masrafını geri almak için başvurduğunu belirterek, yetişemez hale geldiklerini söyledi.

Asyalı’nın yaptığı bu açıklama, dosya masrafını geri almaya yönelik başvuruların yoğunluğu sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Vatandaşlar başvuru sonucunu bir an önce almak istediği için Türkiye’nin her yerinde tüketici hakem heyetlerinin iş yükü günden güne çoğalıyor. Ancak başvuru sırasına göre değerlendirme yapılması ve her başvuru için en az beş evrak eklenmesi, bunların da çeşitli yerlere gönderilmesi nedeniyle süreç uzadıkça uzuyor.

Türkiye genelinde dosya masrafını geri almak için yapılan başvuruların ilk sırasında banka tüketici kredisi kullanımında alınan dosya masrafları yer alıyor.Hakem heyetlerinin yükünü artıran başvuruların ikinci sırasında ise, internetten yapılan alışverişlerde mağdur olan vatandaşlar var. Üçüncü sırada kapıdan alışveriş sisteminde yaşanan haksızlıklar yüzünden mağdur olanlar bulunuyor. Ayrıca elektrik şirketlerinin uyguladığı kayıp kaçak bedellerinin geri alınmasıyla ilgili başvuruların da her geçen gün çoğaldığı, binlerce dosyanın sıra beklediği belirtiliyor.

Tüketici sorunları hakem heyetlerinin karar verme süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişkenlik gösteriyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde bu süre daha da uzayabiliyor. Bu nedenle vatandaşların bu süreyi göze alkazı. bir an önce sonuç beklememesi gerekiyor. Ayrıca bankadan iadesi istenen dosya masrafı kesintisinin yüksek olması halinde banka bu duruma itiraz ederek mahkeme kanalına götürebiliyor.

Şu anki tabloya göre bankalar, 2.200 TL’nin altındaki dosya masrafları için hakem heyetleriyle uzlaşma yoluna gidiyorlar ama 2.200 TL’nin üstündeki rakamlar için mahkeme yolunu seçiyorlar. Dolayısıyla bankalardan alacağı 2.200 TL’nin üzerinde olan vatandaşların, tüketici hakem heyetleriyle hiç uğraşmayıp doğrudan doğruya hukuk büroları ya da danışmanlık şirketleriyle iletişime geçmesi öneriliyor. Mahkeme yolu tercih edildiğinde dosya masrafının çok daha hızlı şekilde geri alınabileceği vurgulanıyor.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Dosya Masrafı Başvurularında Büyük Artış Var”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Garanti 48 Ay Vadeli Kredi Sonbahar 2016 İhtiyaç Kredisi

Beklenen müjde geldi. Garanti Bankası'nın yeni kredi kampanyasında vade 48 ay. Garanti'nin 2016 Sonbahar Kredisi 48 ay vadeli olarak sunuluyor....

2010 Nostaljisi: 1 Dolar = 1 TL Olur mu?

Doların TL karşısında rekor üstüne rekor kırdığı, tarihi zirvesini her gün yenilediği bugünlerde biraz nostalji yapalım istedik. Gazete arşivlerini karıştırırken...

Kapat