E-Devlet şifresiyle kredi notu ücretsiz öğrenilir mi?

Kredi notunu tanımlarken ihtiyaç kredisi, kredi kartı gibi kredi ürünleri için başvuru yapıldığında bankalar yetkililerince referans kabul edilen bir derecelendirme notu diyebiliriz. Her TC vatandaşının kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bir sistemde tutuluyor.

İnsanlar bankalara kredi, kredi kartı gibi kredili ürünler için başvurduğu zaman banka öncelikle başvuru yapanın kredi notuna bakıyor. Eğer kredi notu yeteri kadar yüksek değilse o kişi daha başlangıçta elenmiş oluyor. Kredi notu riskli, orta derecede riskli ve risksiz olmak üzere üç temel gruba ayrılıyor. 0 ile 1900 arasındaki rakamlarla ifade edilen kredi notunda sıfıra doğru indikçe risk artarken, 1900’e yaklaştıkça risk azalıyor.

Şimdi de hepimizin zaman zaman kullandığı E-Devlet sistemiyle kredi notu ilişkisini açıklayalım. E-Devlet sistemi, adından da anlaşılacağı üzere devlet tarafından sağlanan ve kişiye özel giriş bilgileri ile giriş yapılan bir internet sitesi… E-Devlet sistemi üzerinden bizi devlete bağlayan birçok detayı öğrenmek mümkün ama ne yazık ki kredi notunu öğrenmek mümkün olmuyor.

E-Devlet şifresi ile kredi notunu öğrenmenin mümkün olduğunu iddia birçok internet sitesi olduğu biliniyor ama bunun gerçek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Söz konusu siteler sizden TC kimlik numaranızı ve diğer bilgilerinizi isterse bunlara güvenmeyip bilgilerinizi vermemeniz gerekir. E-Devlet sistemi üzerinden kredi notu öğrenmenin mümkün olmadığını vurgulayalım ve en doğru yöntemleri açıklayalım.

Findeks İnternet Sitesi

Kredi notunu öğrenmek için en çok tercih edilen yöntem, bunu Findeks resmi internet sitesinden sorgulamak… Findeks sitesini, Kredi Kayıt Bürosu’nun sunduğu bir hizmeti olarak tanımlayabiliriz. Ancak bu hizmetin ücretsiz olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Findeks sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için de cüzi sayılabilecek bir miktar para ödemeniz gerekiyor.

Bankaların Resmi İnternet Siteleri

Bankaların yakın dönemde aldığı ortak karar sonucunda artık her bankanın resmi internet sitesinden de kredi notu sorgulanabiliyor. Ancak bunu yapmak için o bankada hesabınızın bulunması ve internet bankacılığını aktifleştirmiş olmanız gerektiğini belirtelim.

SMS ile Öğrenmek

Türkiye’deki GMS operatörlerin sağlamış olduğu SMS sistemini kullanarak da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz Turkcell, Vodafone ve Telekom’un SMS sistemi üzerinden hizmet veren servisleri bulunuyor. SMS ile yapacağınız kredi notu öğrenme işleminin Findeks’e kıyasla daha yüksek ücrete mal olabileceğini hatırlatalım. Sonuç olarak kredi notu öğrenme işlemi, hangi kanaldan yapılırsa yapılsın ücretli bir işlem ve ücretsiz gerçekleştirilmesi en azından şimdilik mümkün değil…

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “E-Devlet şifresiyle kredi notu ücretsiz öğrenilir mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
TOKİ’den Emekliye 250 TL Taksitle Ev Müjdesi

Kirada yaşayan emeklileri ev sahibi yapmak için kolları sıvayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu sonbahar dönemi için yeni bir seferberlik...

İş Bankası Kredi Kartı Ne Zaman Gelir

İş Bankası'na kredi kartı için başvuru yaptım. Kredi kartım ne zaman gelir? Teslim süresi ne kadar? İş Bankası kredi kartı...

Kapat