Emekli Maaşı Bankadan Bankaya En Kolay Nasıl Taşınır?

Emekli Maaşı Bankadan Bankaya En Kolay Nasıl Taşınır?

Emekli maaşı ödemesini kendsine çekmek isteyen bankaların birbirinden cazip kampanyaları devam ediyor. Devletin emekliye promosyon vaadinin kısa vadede gerçekleşmeyeceğini gören bankalar, ülkemizdeki yaklaşık 10 milyon emekliyi kendi bankasına transfer etme çabasına hız verdiler. Maaşını başka bankaya taşıyana 300 TL para hediyesi teklif eden de var, gram altın hesabı açan da…

Ancak bankaların cazip teklifleri olmasına rağmen emekli insanlarımızın çoğu bu işlemi nasıl yapacağını bilmiyor. Zor ve zahmetli bir süreç olduğunu düşünen ve maaşını taşımak istediği halde bu işe bir türlü kalkışamayan emeklilerimiz var. Bu yazımızda bankadan bankaya emekli maaşı taşıma işleminin en kolay iki yöntemini bilmeyenler için anlatacağız.

Ayrıntılara geçmeden önce hemen belirtelim, emekli maaşı bankasını değiştirme işlemi SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı emeklileri için farklı değil… Emeklilerin hepsi aynı işlemi yaparak banka değiştirebiliyor. Bunun için bir uzmana da gerek yok. İsteyen emeklimiz kendisi de banka değiştirme işlemini yapabilir.

Emekli maaşını bir bankadan başka bankaya transfer etmek için en kısa ve kolay yöntem E-Devlet Kapısını kullanmak… Bunun için bir E-Devlet şifresine sahip olmak gerekiyor. Şifreniz varsa hemen yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek küçük bir ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

Google arama motoruna “E Devlet” yazdığınız anda en üstte “Devletin Kısayolu | www.türkiye.gov.tr” yazısını göreceksiniz. TC kimlik numarası ve şifremiz ile E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne ve açılan sayfadan da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçin. Size sunulacak olan üç seçenek arasından bağlı bulunduğunuz kurum hangisiyse ona tıklayın.

4A’lı iseniz “4A Banka ve Adres Değişikliği” bağlantısına
4B’li iseniz “4B Banka ve Adres Değişikliği” bağlantısına
4C’li iseniz de “4C Banka ve Adres Değişikliği” bağlantısına tıklamanız gerekiyor.

İlgili sayfaya ulaştıktan sonra maaşınızın hangi bankanın hangi şubesinden ödenmesini istiyorsanız o bankayı ve şubeyi seçebilirsiniz. Bu değişikliği yaptıktan bir ay sonrasındaki maaşınız SGK tarafından yeni bankanıza yatırılacaktır.

E-Devlet şifresi olduğu halde bu işlemi internetten yapmak istemiyorsanız, yaşadığınız şehirdeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor Burada kuruma maaş hesabının değişmesi için dilekçe veriyorsunuz. Gerekli işlemler belli bir süre sonra gerçekleşiyor.

Banka değişikliği işlemi yapmanın üçüncü kolay yolu ise, bundan sonra maaşınızı almak istediğiniz bankanın şubesine gitmek… Banka şubesindeki müşteri temsilcileri bu işlemi sizin yerinize yapacaklardır. Eğer para hediyesi veya gram altın hediyesi gibi kampanyaları varsa bu hesapları da açarlar. Banka değiştirme işlemi için herhangi bir ücret istenmediğini belirtelim.

Yazımızın sonunda çok önemli bir uyarı yapalım. Eğer şu an maaş aldığınız bankaya kredi borcunuz varsa, o borcu ödemeden başka bir bankaya maaş transferi yapılamıyor. Bu snedenle değişiklik talep etmeden önce şu anki bankanıza kredi borcunuzun olmadığından emin olmalısınız.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Emekli Maaşı Bankadan Bankaya En Kolay Nasıl Taşınır?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Garanti İnternet Şubesinde Krediniz Anında Hesabınıza Geliyor

Garanti Bankası İnternet Şubesi veya Cep Şubesi kullanıcıları, hemen ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabiliyorr ve hesabına aktarılan paranızı kullanmaya başlayabiliyor. Üstelik...

Vatandaş bankalardan Kurban Bayramı Kredisi bekliyor

2016 Kurban Bayramının başlamasına çok az süre kaldı. Bayramın esas süresi 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak ama 9 günlük tatile...

Kapat