Emekli Maaşına Yüzde 15 Zam Var mı? Kimler İçin Geçerli?

Emekli maaşlarına yüzde 15 zam yapılacağı haberleri medyada yer almaya başladı. Peki bu % 15 emekli zammından kimler yararlanacak? Hangi emekliler zam alacak? Emeklilerin merak ettiği konu bugünlerde bu.

Aslında bu haber tüm emeklileri sevindirmeyecek. Yüzde 15’lik zam sadece tavandan prim ödeyenler için geçerli olacak. Primlerini en yüksek tutardan ödeyip emekli olanların maaşı % 15 artacak.

Emekli aylıklarının hesaplanmasında çalışma dönemindeki prim tutarları temel alınıyor. Primler değişik kademelerden ödenebiliyor. Bir çalışanın SGK’ya bildirilen ücreti ne kadar yüksekse alacağı emekli maaşı da o kadar yüksek oluyor. Maaş bildirimini en düşük asgari ücretten de yapmak mümkün, asgari ücretin 6.5 katı üzerinden de. Bu tutarın üzerinde SGK’ya maaş bildirimi yapılamıyor.

Yeni kanun tasarısına göre bildirilebilecek en yüksek maaş tutarı asgari ücretin 7.5 katına çıkarılıyor. Böylece SGK’da prime esas kazanç tavanı yükseltilmiş olacak. Sözkonusu değişiklik 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girecek.

Kısacası bu maaş zammı şu anda emekli aylığı almakta olanlar ilgili bir durum değil. Basında ’emekliye yüzde 15 zam’ başlıklarıyla yayınlansa da sözkonusu değişiklik bugünkü emeklileri ilgilendirmiyor. Gelecekte emekli olacak ve maaşları normalin çok üzerinde olan çalışanlar için geçerli olan bu zam bugünkü emekliler için birşey getirmiyor. En yüksek primin de üzerinde maaş alan çalışanların ise ödenecek prim tutarları artacağı için maaşlarında eksilme bile olabilir. Ancak bu tutarlarda maaşı olan kaç kişi var bunu da ayrıca sorgulamak lazım.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Emekli Maaşına Yüzde 15 Zam Var mı? Kimler İçin Geçerli?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İngiltere’nin AB kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

İngiltere`deki referandumda halkı sürpriz bir şekilde Avrupa Birliği`nden ayrılık kararı verince tüm dünyada finansal piyasalar alev aldı. Altın rekor kırarken,...

Kredi Notu Sıfır Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankaların vatandaşa kolay kredi verdiği günler artık geride kaldı. Geçmişte bankaların insanları yoldan çevirip kredi kartı verdiği günler olduğu hep...

Kapat