Emekli memura 5.000 TL ek ikramiye ne zaman ödenecek?

15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi yüzünden TBMM’ye gelemeyen memur emeklilerine ek ikramiye konusunun 2017 yılında yasa haline geleceği ve 30 yıldan fazla hizmet yapmış tüm memurların kıdem tazminatı hakkının tam olarak ödeneceği açıklandı.

Ek ikramiye ödemesini yasa çıktıktan sonraki 1 yıl içerisinde SGK’ya başvuran memur emeklileri alacak. Hak sahiplerinin 7.500 TL’ye kadar olan alacakları başvurudan sonraki 3. ayde, kalan kısmı kanuni faiziyle takip eden yılın aynı ayı içerisinde, yani tam 1 yıl sonra ödenecek. Davası sürenler de başvuru yapmış sayılacak ve mahkeme sonuçlanmadan ödeme yapılmasına karar verilecek. Emeklilere ödenecek ikramiye ortalama 5.000 TL olacak.

İşçiler, kaç yıl çalışırsa çalışsın, emekli olurken çalışma süresinin tamamı üzerinden kıdem tazminatı adı altında toplu para alıyor.Memurlara en fazla 30 yıla kadar emekli ikramiyesi ödeniyordu. Bu adaletsizliğin giderilmesi için Anayasa Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme, yasadaki “Memur emekli ikramiyesi hesabında 30 yılı aşan süre dikkate alınmaz” hükmünü iptal etmiş, karar 7 Ocak 2015’ten itibaren geçerli olmuştu.

Ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararı geriye doğru işlemediği için daha önce emekli olan memurlar, sadece 30 yıllık süre için ikramiye alabilirken 30 yılın üzerindeki süreler için ikramiye alamadı. SGK başvuruları reddetti. Sadece dava açanlar ek ikramiye alabildi.

Hükümet bu mağduriyetin önüne geçmek için bir yasa tasarı hazırladı. Tasarı Haziran ayında Meclis gündemine geldi, hatta alt komisyondan da geçti. Ancak Genel Kurula bir türlü gelemedi. 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi, OHAL, vergi ve primle ilgili af düzenlemesi, yatırım ve teşviklerle ilgili düzenlemelerin öne çekilmesi gibi nedenlerle 100 binlerce memur emeklisinin beklediği düzenleme ötelendi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre; yasanın bu yıl sonuna kadar çıkması zor. Çünkü Meclis’in gündeminde 2017 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı, başkanlık modelini de kapsayan anayasa değişikliği teklifi gibi önemli konular var. Ek ikramiye konusunun ancak 2017 yılında Meclis Genel Kurulunda görüşülüp yasalaşacağı ifade ediliyor. Yasa çıktıktan sonra 408 bin emekli memura toplam 2 milyar TL (eski parayla 2 katrilyon TL) ödenmesi bekleniyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Emekli memura 5.000 TL ek ikramiye ne zaman ödenecek?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Finansbank Günde 9 TL Taksitle 7500 TL Bayram Kredisi

Finansbank’ın günde 9 TL taksitle 7.500 TL Bayram Kredisi kampanyası devam ediyor. Geçtiğimiz bayramlarda büyük ilgi gören kampanya kapsamında 36...

Konut Kredilerinde Çok Hızlı Artış

Türkiye'de bankalar tarafından kullandırılan konut kredileri kelimenin tam anlamıyla gaza bastı. Vatandaşın kullandığı konut kredilerinin diğer bireysel kredile türlerine oranla...

Kapat