Emekli Promosyonu Ne Durumda? Bankalarla Anlaşma Oldu mu?

Basında yer alan haberler emekli maaşlarına yönelik banka promosyonunda sona gelindiği yönünde. Aslında aylardır değişik rakamlar telaffuz ediliyor ve değişik senaryolar medyada yer buluyor. Bankalarla hükümetin anlaştığı, hatta rakamların belli olduğu söylendi. Sonra sadece devlet bankalarının emekliye promosyon vereceği haberleri çıktı. Son durumda ise promosyon işinin tamam olduğu ve emekliye 450 ile 900 TL arasında para verileceği haberleri yayınlandı.

Gerçekte durum ne? Emekliler banka promosyonu alacak mı? Ne zaman ve hangi tutarda promosyon var. A Haber’de yer alan son hükümet açıklamasına göre bankalarla henüz bir uzlaşma yok. Ancak proje rafa kalkmış değil. Hükümetin istediği ve bankaların önerdiği rakamlar arasında uçurum olduğu anlaşılıyor. Emekli maaşlarının bankalarda durmasının bir bankaya yıllık karının 25 TL civarında olduğu söyleniyor. 3 yıllık bir promosyon için ortaya çıkan rakam 75 TL civarında. Ancak devlet buna razı değil ve daha fazlası için uğraşıyor. Şu anda belirli bir anlaşma yok ve ne zaman olacağı da bilinmiyor.

Son açıklamaya göre devlet emekli maaşı olarak yıllık 200 milyar TL civarında ödeme yapıyor. Emekli maaşları genellikle hemen çekiliyor. emekli maaşlarının bankada ortalama durma süresi ayda 2 gün. BU da yılda 24 – 25 gün civarında bankada duran para demek. Bu paranın faizi hesaplandığında emekli başına yılda 25 TL gibi bir kazanç ortaya çıkıyor. Bu bankaların her bir emekliden yıllık kazançları. Bu rakam yeterli olmadığı için bankalar emekli promosyonlarını genellikle kredili mevduat hesabı açma şartına bağlıyorlar. Kredinin cazibesine kapılan emekli genellikle maaşı ay sonuna kadar yetmediğinden bu hesaptan nakit avans kullanıyor. BU da bankalar için faiz kazancı anlamına geliyor. Bu nedenle bankalar kredili mevduat hesabı açılması durumunda 300 TL gibi promosyon rakamlarını veriyorlar. Bunu yapmayan bankalar da yok değil.

Kredili mevduat hesabı açılmadan emekli maaşının taşınması ve bunun için yüksek tutarlı promosyon verilmesi bankalar için kazançlı olmuyor. Bu nedenle 450 – 900 TL gibi promosyon rakamlarına yanaşmaları pek mümkün görünmüyor. Bakalım yılan hikayesine dönen emekli promosyon işi ne zaman ve nasıl sonuçlanacak. Resmi açıklamalara göre hem bu konuda bir gelişme yok, hem de promosyon işi rafa kalkmış değil. Öyle anlaşılıyor ki emekliye banka promosyonu 2016 yılı içinde çözümlenecek bir konu değil. Bu konuda bir sonuca ulaşılması için 2017 yılını beklemek zorunda kalacağız gibi gözüküyor.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Emekli Promosyonu Ne Durumda? Bankalarla Anlaşma Oldu mu?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İş Bankası Almanya Şube Adres ve Telefon Bilgileri

İş Bankası Almanya'ya yaygın şube ağıyla gerek Almanya içindeki bankacılık işlemleri, gerekse Türkiye'yle oluşturduğu bağla dikkat çekiyor. İş Bankası son...

Hileli boşanma yapan 20 bin kişinin maaşı kesildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2015 yılında ölüm aylığı alan 19 bin 277 kişinin, boşandığı eşi ile fiilen birlikte yaşadığını tespit...

Kapat