Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Hükümetin Masasında

Tüm emeklilere maaşının 3 katına kadar faizsiz ve masrafsız avans müjdesinin gerçek olmasına az kaldı. Emeklileri heyecanlandıran 3 maaş avans konusunun Çalışma ve Maliye Bakanlıkları tarafından masaya yatırıldığı, kısa sürede taslak haline getirileceği açıklandı.

Hükümet bünyesinde emeklilere faizsiz kredi için çalışmalar sürerken; ‘avans’ formülüyle ilgili çalışmalar da hızlandı. İsteyen emeklilere avans verilmesi ve bu avansın faizsiz olarak taksitle maaşından kesilmesi projesi masaya yatırıldı. Edinilen bilgiye göre; konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), avansın getireceği maliyeti değerlendiriyor. Düzenlemenin kısa sürede taslak haline getirilmesi ve Meclis’e taşınması bekleniyor.

Çalışmamım ayrıntılarına göre; isteyen emeklilere SGK avans verecek. Emekliler, yazılı başvuru yaparak maaşın 3 katına kadar avans isteyebilecek. Örneğin; maaşı 1.500 TL olan bir emekli, 4.500 TL avans alabilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12 ay, 24 ay veya 36 ay taksitle kesilecek. Avanstan herhangi bir faiz alınmayacak.

Hükümet bu çalışmasıyla, emeklilerin özellikle yaz ve bayram dönemlerinde yaşadığı nakit sıkıntısını hafifletmeyi amaçlıyor. Avans almayı tercih eden emekli, bu avansı faizsiz olarak küçük taksitlerle geri ödeyecek. Halen bankadan nakit ihtiyacı için kredi kullanan emeklinin hem faiz hem de masraf ödemesi gerekiyor. Devletin vereceği avansta faiz veya masraf yükü bulunmayacak.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Hükümetin Masasında”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Milletçe Kredi Kartına Sarıldık

Mayıs ayında kredi kartı ve banka kartları ile gerçekleşen 50,9 milyar liralık ödemenin, Türkiye'de bugüne kadar gerçekleşen en yüksek aylık...

TEB Bonus Card’dan TAM 50 TL Bonus Kampanyası

TEB Bonus Card kullanıcılarını sonbahar - kış döneminde 50 TL Bonus kazanma fırsatı bekliyor. 4 Ekim günü başlayan ve 31...

Kapat