Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Yılbaşından Önce Geliyor

Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Yılbaşından Önce Geliyor

Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, emekli insanlarımıza 3 maaş tutarında faizsiz avans verilmesi çalışmasına hız verdi. Geçtiğimiz yıl 1 Kasım seçimleri öncesinde gündeme gelen faizsiz avans müjdesinin yıl sonuna kadar açıklanması bekleniyor. Hükümetin çalışması tamamlandığında isteyen her emekli, maaşının 3 katı kadar faizsiz alabilecek, geri ödemesini de 36 ay vadeyle yapabilecek.

Emekliye avans konusunda varılan son aşama, Çalışma ve Maliye bakanlıkları tarafından hızlandırılan düzenlemenin artık maliyet hesabı noktasına vardığını gösteriyor. Son rötuşlar da bittiğinde Meclis’e getirilmesi bekleniyor. İktidar ve muhalefet partilerinin tamamının emekliye faizsiz avans düzenlemesine sıcak bakıyor olması nedeniyle Meclis’ten kolayca geçeceği düşünülüyor.

Geri ödemesi 36 ayda ve faizsiz…

Hazırlanan düzenlemeye göre, isteyen emeklilere maaşına karşılık belli miktarda avans verilmesi ve faizsiz olarak aydan aya maaşından kesilmesi planlanıyor. Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilere verilecek avansın, sisteme getireceği maliyeti değerlendiriyor. Yapılan çalışmanın yıl sonuna kadar netleşmesi planlanıyor.

Üzerinde çalışılan sisteme göre; isteyen emeklilere SGK’dan avans verilecek. Emekliler, yazılı başvuru yaparak maaşın 3 katına kadar avans isteyebilecek. Örneğin; maaşı 2.000 TL olan bir emekli, 6.000 TL alabilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 ay taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak. Emekliler, özellikle yaz ve bayram dönemlerinde yaşadıkları nakit sıkıntısını avans sistemiyle atlatacak. Bankadan çektiği kredide faiz ve masraf ödemek zorunda kalan emekli, SGK bünyesindeki avans sayesinde bu yüklerden kurtulacak.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Yılbaşından Önce Geliyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Akbank Yeni Yıl Kredisi 2016 362 TL Taksitle 10000 TL

Akbank 2016 Yeni Yıl Kredisi kampanyası devam ediyor. Son başvuru tarihinin 31 Aralık 2015 olduğu Akbank Yeni Yıl Kredisi 3...

Borsanın 100.000 olması kolay ve ucuz kredi getirir mi?

Borsa İstanbul, 13 Haziran Salı günü 100.000 seviyesine tırmanarak tarihi rekor kırdı. 2013 yılından beri bir türlü bu seviyeye çıkamayan...

Kapat