Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Yılbaşından Önce Geliyor

Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Yılbaşından Önce Geliyor

Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, emekli insanlarımıza 3 maaş tutarında faizsiz avans verilmesi çalışmasına hız verdi. Geçtiğimiz yıl 1 Kasım seçimleri öncesinde gündeme gelen faizsiz avans müjdesinin yıl sonuna kadar açıklanması bekleniyor. Hükümetin çalışması tamamlandığında isteyen her emekli, maaşının 3 katı kadar faizsiz alabilecek, geri ödemesini de 36 ay vadeyle yapabilecek.

Emekliye avans konusunda varılan son aşama, Çalışma ve Maliye bakanlıkları tarafından hızlandırılan düzenlemenin artık maliyet hesabı noktasına vardığını gösteriyor. Son rötuşlar da bittiğinde Meclis’e getirilmesi bekleniyor. İktidar ve muhalefet partilerinin tamamının emekliye faizsiz avans düzenlemesine sıcak bakıyor olması nedeniyle Meclis’ten kolayca geçeceği düşünülüyor.

Geri ödemesi 36 ayda ve faizsiz…

Hazırlanan düzenlemeye göre, isteyen emeklilere maaşına karşılık belli miktarda avans verilmesi ve faizsiz olarak aydan aya maaşından kesilmesi planlanıyor. Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilere verilecek avansın, sisteme getireceği maliyeti değerlendiriyor. Yapılan çalışmanın yıl sonuna kadar netleşmesi planlanıyor.

Üzerinde çalışılan sisteme göre; isteyen emeklilere SGK’dan avans verilecek. Emekliler, yazılı başvuru yaparak maaşın 3 katına kadar avans isteyebilecek. Örneğin; maaşı 2.000 TL olan bir emekli, 6.000 TL alabilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 ay taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak. Emekliler, özellikle yaz ve bayram dönemlerinde yaşadıkları nakit sıkıntısını avans sistemiyle atlatacak. Bankadan çektiği kredide faiz ve masraf ödemek zorunda kalan emekli, SGK bünyesindeki avans sayesinde bu yüklerden kurtulacak.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Yılbaşından Önce Geliyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Emekliler, Bayram Öncesi 4 Müjdenin Sonucunu Bekliyor

Ramazan Bayramı yaklaşırken emekliler için de heyecanlı bekleyiş had safhaya çıktı. Aylardır bayram öncesi için sözü verilen müjdelerin hepsinin sonuca...

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi kredileri nasıl etkiler?

Yeni anayasa ve başkanlık sisteminde kolay kredi olur mu, faizler düşer mi? Dolar düşer mi? Akparti ile MHP'nin uzlaşmaya vardığı...

Kapat