Emekliye Banka Promosyonu 1.200 Liraya Çıkabilir

Türkiye’deki yaklaşık 11 milyon emeklinin aylardır dört gözle beklediği banka promosyonu görüşmelerinde 900 TL’nin de üzeri tartışılmaya başlandı. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile bankacılık sektörü temsilcileri arasında devam eden görüşmelerde “Hükümet biraz daha bastırırsa acaba 1.200 Liraya çıkar mı?” beklentisi yaygınlaştı.

9 günlük bayram tatili nedeniyle ara verilen görüşmelere pazartesi gününden itibaren devam edilmesi bekleniyor. Çalışmanın son şekline göre, en az 500 TL üzerinde duruluyor ama bu rakamın emeklinin yılına, maaşına ve bankadaki işlem düzeyine göre, gündeme gelen 900 TL seviyesini aşması da mümkün olduğu ifade ediliyor.

Özel bankaların her yıl sisteme yeni giren yaklaşık 500 bin emekli için üç yıllığına 500 lira promosyon teklif ettiği belirtiliyor. Buna göre, bütün emekliler için ise ‘0-500, 500-1.000, 1000-2.000 arası ve 2 bin lira üstü alanlar’ olmak üzere kademelendirme yapılması gündeme geldi. Bankalar, emekli aylığı ve sistemde kalma süresine göre promosyon ödemesi yapacak. Önerilen 500 TL’nin en az tutar olması ve aylık dilimlere göre yukarı çıkarılabileceği belirtiliyor.

Emekli aylıkları önemli ölçüde kamu bankaları tarafından ödeniyor. Bunun yanında PTT ile de emekli aylıklarının ödenmesi söz konusu. Kamu bankalarının ve PTT’nin payı toplamda yüzde 90 civarında.

Bankaların emeklilere promosyon vermesinin arkasında emeklilerin açtıracakları hesapla birlikte promosyon ödeyen banka üzerinden bankacılık işlemleri yapması beklentisi yatıyor. Ancak emeklilerin çoğu zaman aylıklarını hiç bekletmeden çekmesi nedeniyle bankalar yüksek miktarlara yanaşmıyor. Diğer yandan emeklilerin kredi kullanması veya avans para kullanmaları karşılığında bankaların promosyonda yıllık 900 TL’ye çıkabilecekleri öngörülüyor.

Bankacılıkta son dönemde yapılan düzenlemeler sonucunda kart kullanım ücreti, kredi kullanımı gibi bankacılık işlemlerinde bankaların işlem ücretlerinde sınırlamalara gidildi. Buna rağmen emeklinin maaşını taşıdııı bankadan promosyon şartlarını öğrenmesi ve ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra maaşını taşıması önem taşıyor.

Özel bankaların 11 milyon emekliyi kendi bankalarına çekebilmek için rakamı 900 TL’ye kadar çekmesi bekleniyor. Böyle olursa bu durumdan emeklilerin kazançlı çıkması söz konusu olacak. Diğer yandan rakamın çok daha yukarılara, hatta 1.200 TL seviyesine çıkma ihtimali de söz konusu. Ancak bu rakam tamamen emeklilerin bankadaki işlem düzeyine bağlı olarak da belirlenebilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, emeklilere promosyon çalışmasını tamamladıklarını ve çalışmanın son halini Başbakan Binali Yıldırım’a sunacaklarını belirtmişti. Bankaların cazibe merkezinin yeni emekliler olduğuna işaret eden Bakan Soylu, kamu bankaları, katılım bankaları, özel bankalar ve PTT olmak üzere dört ayrı kurumla görüşme yaptıklarına dikkat çekmişti.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Emekliye Banka Promosyonu 1.200 Liraya Çıkabilir”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Bankaların “Emekliyi Çekme” Yarışı Hızlandı

Emeklilere maaş promosyonunda sona gelinirken, bankalar arasında "Emekli Bankacılığı" alanında yoğun rekabet başladı. Deyim yerindeyse tam anlamıyla bir "emekliyi çekme"...

Finansbank Günde 9 TL Taksitle 7500 TL Bayram Kredisi

Finansbank’ın günde 9 TL taksitle 7.500 TL Bayram Kredisi kampanyası devam ediyor. Geçtiğimiz bayramlarda büyük ilgi gören kampanya kapsamında 36...

Kapat