Emekliye Banka Promosyonu Adım Adım Geliyor

Milyonlarca emeklinin beklediği promosyonda pazarlıklarda sona yaklaşılırken, muhtarlara 300 lira ödeme anlaşması yapıldı. Emeklilerle ilgili kararın bayrama kadar verilmesi bekleniyor.

Emekliye promosyonda Ramazan Bayramı öncesi adım adım sona yaklaşılıyor. Memurlar gibi emeklilerin de promosyon alabilmesi için aylardır, Çalışma Bakanlığı ile bankalar arasında pazarlıklar yapılıyor. Son olarak memurların ardından muhtarlar için promosyon anlaşmasına imza atıldı. Sıra emeklilere geldi.

Kredi imkanı da var

Türkiye Muhtarlar Federasyonu (TMF) ile Halk Bankası arasında imzalanan maaş protokolü çerçevesinde, Temmuz ayında muhtarlar 300 TL promosyon alacak. Önümüzdeki aylarda Türkiye genelindeki 50 bin 27 muhtarın da aynı kapsama alınması için mücadele ettiklerini söyleyen TMF Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Titiz, “Protokol için Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın desteğini aldıktan sonra Halk Bankası ile temasa geçtik. Seçime kadar olan yaklaşık 2.5 yıllık süreçte muhtarlara 300’er lira maaş promosyonu verilmesi kararlaştırıldı. Protokol kapsamında muhtarlar, kolay kredi çekebilecek, kredi kartları için aidat ödemeyecek. EFT ücreti vermeyecek. İnşallah en kısa sürede ülkemizin dört yanındaki muhtarlarımıza bu kolaylıkları sağlayacağız” dedi.

3 yıllık peşin ödenecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre; promosyon ödemelerinde iki formül üzerinde duruluyor. Ya yapılan pazarlıklar sonunda ortaya bir rakam çıkacak ve bütün bankalar bunu ödeyecek. Ya da konu rekabete açılacak. Bakanlık bir taban fiyat belirleyecek ve serbest rekabet ortamı içinde bankalar bunun üzerindeki diledikleri rakamı verebilecek. 900 lirada anlaşma sağlanırsa emekliler bu parayı 3 yıllık dönem için alacak. Bu süre içinde emekliler promosyon aldığı bankayı değiştirerek başka bankaya geçemeyecek.

Anlaşma bayrama kadar olabilir

Çalışma Bakanlığı ile bankalar arasında önümüzdeki günlerde imzalanması beklenen protokol ile 11 milyona yakın emekliye memurlar gibi promosyon ödenecek. Aylardır süren pazarlık maratonunun bu ay bitmesi ve sözleşmelerin Ramazan Bayramı’na yetiştirilmesi bekleniyor.

Bankalar, emeklilere 3 yıl için 600 lira ödeme yapmayı kabul ediyor. Ancak bu teklifi Çalışma Bakanlığı yetkilileri ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kabul etmiyor. Bakanlık, yıllık 300 liradan 3 yıl için 900 lira promosyon ödenmesini talep ediyor. Bazı bankalar bu teklifi kabul etti. Yapılacak yeni görüşmede bankalar ile 900 lira için el sıkışılması bekleniyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Emekliye Banka Promosyonu Adım Adım Geliyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
9 Günlük Kurban Bayramı Tatili Kesinleşti, Tatil Kredileri Hızlandı

Kamu görevlilerinin 16 Eylül Cuma günü idari izinli sayılmasıyla birlikte bayram tatili 9 güne çıkmış oldu. 9 günlük Kurban Bayramı...

Kredi Finansçıdan Alınır 5030’a TC Kimlik Numaranı At

Finansbank'ın 3 ay ertelemeli kredi kampanyasına başvurular devam ediyor. 'Kayısı Malatya'dan, yoğurt Kanlıca'dan, kredi finansçıdan alınır!' diyen Finansbank cazip koşullarla...

Kapat