Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı

Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı

Emekliye promosyonda bankaların gerçek teklifinin yıllık aslında 100 TL olduğu, halka duyurulan 900 TL gibi rakamların hiç konuşulmadığı ortaya çıktı.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yürütülen görüşmelerde bankaların son teklifinin yıllık 100 TL olduğu ortaya çıktı. Bayram öncesi günlerde “Bankalar promosyon vermek için yarışıyor, yıllık 900 TL’ye kadar çıkmaya istekliler” şeklindeki haberlerin hepsinin algı yönetimi olduğu anlaşıldı. Bankaların emekliye teklif ettiği rakamın aslında yıllık 100 TL olduğunun ortaya çıkması emekliler arasında hayal kırıklığı yarattı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yürütülen görüşmeler, bankaların tekliflerini yükseltmemesi nedeniyle henüz sonuca ulaşmadı.

Türkiye Emekliler Derneğinin (TÜED), 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesiyle kamuda çalışanların maaşları karşılığında aldığı banka promosyonunun, emeklilere de aylıkları karşılığında verilmesi talebiyle gündeme gelen tartışmalar, iktidar partisinin konuyu seçim beyannamesine taşımasıyla ciddiyet kazanmıştı.

Belki 150 TL’ye Çıkabilir

Asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi, emekli aylıklarına zam yapılması ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılması gibi seçim sürecindeki vaatlerini hayata geçiren hükümet, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için de çalışma yaptı.

SGK tarafından Türkiye Bankalar Birliği ve özel bankalarla bir süredir yürütülen promosyon görüşmelerinde taraflar arasında çetin pazarlıklar sürerken, rakamda uzlaşılamaması nedeniyle henüz anlaşma sağlanamadı.

Yıllık 100 TL teklifi yükseltmeye sıcak bakmayan bankalar, buna gerekçe olarak emeklilerin aylıklarını hesapta kısa süre tutmasını ve ATM kullanmak yerine gişeden işlem yapmasını gösteriyor. Bankaların, SGK’nın aylıkları zamanından birkaç gün önce hesaba yatırması koşuluyla rakamı yıllık 150 TL’ye çıkarabileceği belirtiliyor.

Emeklilerin ciddi miktarda banka promosyonu alması için pazarlıklarını sürdüren SGK’nın ise bu durum karşısında rakamı yükseltecek farklı senaryolar üzerine çalışmaya başladığı öğrenildi. Ancak görülen o ki, bayram sonrası süreçte bu rakam artık 900 TL gibi seviyelere asla çıkmayacak, o rakamlar bir algı yönetimi çalışması olarak tarihe karışacak. Her emeklinin 900 TL’yi unutup kendisini 100 TL’ye hazırlaması gerekiyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
QNB Finansbank Günde 15 TL’ye 15 Bin Lira Kredi

Finansbank ihtiyaç kredisi fırsatları devam ediyor. Bankanın son kampanyası kapsamında günde 15 TL'den başlayan taksitlerle 15.000 TL kredi kullanmak mümkün....

Halkbank Kamu Çalışanı Kredisi Masrafsız Uygun Faizli

Halkbank Kamu Çalışanı Kredisi masrafsız ve uygun faizli kredi seçenekleriyle kamu çalışanlarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Bankanın tüm memur ve...

Kapat