Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı

Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı

Emekliye promosyonda bankaların gerçek teklifinin yıllık aslında 100 TL olduğu, halka duyurulan 900 TL gibi rakamların hiç konuşulmadığı ortaya çıktı.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yürütülen görüşmelerde bankaların son teklifinin yıllık 100 TL olduğu ortaya çıktı. Bayram öncesi günlerde “Bankalar promosyon vermek için yarışıyor, yıllık 900 TL’ye kadar çıkmaya istekliler” şeklindeki haberlerin hepsinin algı yönetimi olduğu anlaşıldı. Bankaların emekliye teklif ettiği rakamın aslında yıllık 100 TL olduğunun ortaya çıkması emekliler arasında hayal kırıklığı yarattı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yürütülen görüşmeler, bankaların tekliflerini yükseltmemesi nedeniyle henüz sonuca ulaşmadı.

Türkiye Emekliler Derneğinin (TÜED), 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesiyle kamuda çalışanların maaşları karşılığında aldığı banka promosyonunun, emeklilere de aylıkları karşılığında verilmesi talebiyle gündeme gelen tartışmalar, iktidar partisinin konuyu seçim beyannamesine taşımasıyla ciddiyet kazanmıştı.

Belki 150 TL’ye Çıkabilir

Asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi, emekli aylıklarına zam yapılması ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılması gibi seçim sürecindeki vaatlerini hayata geçiren hükümet, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için de çalışma yaptı.

SGK tarafından Türkiye Bankalar Birliği ve özel bankalarla bir süredir yürütülen promosyon görüşmelerinde taraflar arasında çetin pazarlıklar sürerken, rakamda uzlaşılamaması nedeniyle henüz anlaşma sağlanamadı.

Yıllık 100 TL teklifi yükseltmeye sıcak bakmayan bankalar, buna gerekçe olarak emeklilerin aylıklarını hesapta kısa süre tutmasını ve ATM kullanmak yerine gişeden işlem yapmasını gösteriyor. Bankaların, SGK’nın aylıkları zamanından birkaç gün önce hesaba yatırması koşuluyla rakamı yıllık 150 TL’ye çıkarabileceği belirtiliyor.

Emeklilerin ciddi miktarda banka promosyonu alması için pazarlıklarını sürdüren SGK’nın ise bu durum karşısında rakamı yükseltecek farklı senaryolar üzerine çalışmaya başladığı öğrenildi. Ancak görülen o ki, bayram sonrası süreçte bu rakam artık 900 TL gibi seviyelere asla çıkmayacak, o rakamlar bir algı yönetimi çalışması olarak tarihe karışacak. Her emeklinin 900 TL’yi unutup kendisini 100 TL’ye hazırlaması gerekiyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Garanti’nin Facebook’a özel faiz oranlarını biliyor muydunuz?

Garanti Bankası'nın Facebook üzerinde de bir sayfası olduğunu bilmeyen yoktur. Garanti'nin Faceboook'taki sayfasını ziyaret eden herkes o sayfaya sadece bir...

TEB Masrafsız Yeni Yıl Kredisi 2016 Kampanyası

TEB Yeni Yıla Özel Masrafsız Kredi kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Yılbaşı üzeri masrafsız ve düşük faizli bir ihtiyaç kredisi...

Kapat