Emekliye promosyonu sadece Ziraat Bankası verecek

Emekliye promosyonu sadece Ziraat Bankası verecek

Milyonlarca emeklinin aylardır beklediği promosyon ödemeleri için bankalarla yürütülen pazarlık çalışmaları nihayet tamamlandı. Özel bankaların çekildiği, sadece kamu bankalarının masada kaldığı görüşmelerde 1.700 şubeli Ziraat Bankası ile yılbaşına kadar protokol imzalanmasına karar verildi. Mu durumda emekliye promosyon ödemesini sadece Ziraat Bankası yapacak. Bir başka deyişle, emekli maaşını Ziraat Bankası’na taşıyan vatandaşlar promosyon alabilecek.

Son görüşmelerde bazı özel bankalar daha cazip teklifte bulunduğu halde, ilçelerde şubesi olmadığı, emeklilerin aylık almakta zorlanacağı dikkate alınarak elendi. Promosyon pazarlığında gözler 1.700 şubesi, 24 bin personeli ile Türkiye’nin en ücra bölgelerinde bile hizmet veren Ziraat Bankası’na çevrildi.

Şimdi de bundan sonrasında ne olacağını açıklayalım. Başbakan Binali Yıldırım’ın vereceği talimatla Ziraat Bankası ile yılbaşına kadar protokolün imzalanması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son durumu şu sözlerle yorumladı: “Biraz daha cazip promosyon veren özel bankalar var. Ancak bunların sadece il merkezlerinde şubeleri var. Emekliler aylıklarını nasıl alacak? O zaman emeklimize hakkını kazandırdık diyemeyiz. Her boyutuyla değerlendiriyoruz. Emeklimizin aylığını tıkır tıkır alacağı bir sistem olmalı.”

Bakanlığın yaptığı çalışmaya göre ödemelerde taban fiyat formülü uygulanacak. Önerilen 500 lira asgari tutar olacak, aylık dilimlere göre yukarı çekilebilecek. Emekli aylığı ve sistemde kalma süresine göre kademeli olarak promosyon ödemesi yapılacak.

Bakan Soylu zamanında yapılan pazarlıklarda, bütün emekliler için 0-500, 500-1000, 1000-2000 arası ve 2 bin lira üstü alanlar olmak üzere kademelendirme yapılmıştı. Emeklilere promosyon verilmesine ilişkin protokol ise geçen yıl Denizbank’la imzalandı. SGK ve Denizbank arasında imzalanan protokole göre, emekli aylıklarını üç yıl bu bankadan almayı kabul eden vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere 300 lira promosyon veriliyor. Anlaşma sağlanmasının ardından ilgili banka üç yıl için belirlenen rakamda emekliye ödemede bulunacak. İki ya da 3 yıllık periyotlarla ödeme yapılacak.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Emekliye promosyonu sadece Ziraat Bankası verecek”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Vakıfbank’tan Maaş Müşterilerine 30.000 TL Anında Taksitli Kredi

Halden anlayan bankacılık anlayışıyla çalışmalarına hız veren VakıfBank, farklı beklentilere sahip müşterilerinin ihtiyaçlarına özel bankacılık ürünleri ve çözümleri sunmaya devam...

Finansbank Yılbaşı Kredisi Başvurusu 5030’a Yapılıyor

2015 yılı bitmek üzereyken Finansbank'tan iyi bir yeni yıl kredisi kullanma fırsatı halen devam ediyor. Finansbank 2016 Yılbaşı Kredisi kampanyası...

Kapat