30.000 Lira Faizsiz Bedava Esnaf Kredisi Nasıl Alınıyor?

30.000 Lira Faizsiz Bedava Esnaf Kredisi Nasıl Alınıyor?

Hükümetin geçtiğimiz yıl esnafa sözünü verdiği faizsiz kredi desteği yeniden başladı. Böylece “Piyasalar durgun, siftah bile yapamıyorum” diyen esnafın imdadına devlet yetişirken bir süredir durdurulan faizsiz kredi musluğu yeniden açıldı.

Bedava Kredi adıyla da biilnen faizsiz esnaf kredisi uygulaması, işini çevirmek için çaba gösteren esnafa can suyu niteliği taşıyor. 60 ay vadeli olan kredide aylık geri ödeme tutarının 500 Lira olması dikkat çekiyor. Kredinin masrafı ise yok denecek kadar, bu nedenle bedava kredi olarak biliniyor.

Makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya ham madde veya sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kredi talep eden esnaf ve sanatkar, Hazine destekli 30.000 TL’ye kadar kredi alabiliyor. Esnaf kredisinin faizi sıfır. Sicil kaydı olan yeni veya eski tüm esnaf bu krediyi alabiliyor.

KOSGEB Kredisi’nden Farklı

Krediden yararlanmak isteyen esnafın, bağlı olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat başvuru yapması gerekiyor. Bazı esnafın bu konuda önemli bir yanılgısı var. Kredinin KOSGEB tarafından verileceğini düşünenlerin sayısı az değil… Bu kredinin KOSGEB tarafından değil, Türkiye genelinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla verildiğini belirtelim. Krediyi Halkbank veriyor ama ilk başvurunun Türkiye genelindeki 928 kooperatiften birine yapılması gerekiyor.

50 Aya Varan Vadeler Var

Kredinin vadesi 1 yıldan 5 yıla, yani 60 aya kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla ödeme koşulları da esnafın bütçesini sarsmayacak şekilde ayarlanıyor. 60 ay vadeyle bu krediyi kullanan esnaf ayda sadece 500 TL taksit ödüyor. 2 yıl vadeli kredi çekenler ayda 1250 TL, 3 yıl vadeli kredi çekenler ayda 833 TL ödüyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan uygulamada bazı kooperatiflerin 30.000 TL kredi başvurularını suistimal ettiği görülmüştü. Başvuru yapan esnaftan 3.000 TL – 4.000 TL gibi masraf alan kooperatifler vardı. Dolayısıyla 30.000 TL faizsiz krediyi almaya hak kazanan esnafın hesabına 26.000 TL – 27.000 TL gibi bir rakam yatıyordu. Gümrük Bakanhğı bu yılki uygulamada bu olumsuz duruma el attı. Son düzenlemeyle 30.000 TL kredi için sadece 500 TL gibi cüzi bir masraf alınması kararlaştırıldı. Bu yöndeki uyarılar tüm kooperatiflere iletildi. Böylece 30.000 TL kredi çeken esnafın hesabına 29.500 TL yatırılması sağlandı.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Ülkemizdeki 2 milyon esnaf ve sanatkardan krediye ihtiyacı olanların önce bu talebini kayıtlı olduğu Kredi Kefalet Kooperatifine iletmesi gerekiyor. Başvuru yapan kişinin mali ve ekonomik durumu inceleniyor.

Başvuru yapanın kefalet haddi, yani alabileceği kredi tespit ediliyor. Kabul edilen başvuru kısa sürede Halkbank’a iletiliyor. Halkbank’ın gerekli incelemeyi yapmasının ardından başvuru olumlu sonuçlanırsa sözleşme imzalanıyor ve talep edilen kredi ödemesi esnafın banka hesabına yatıyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “30.000 Lira Faizsiz Bedava Esnaf Kredisi Nasıl Alınıyor?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Creditwest Bank’tan her bütçeye uygun Hazır Kredi

Creditwest Bank adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs'ın (KKTC) önde gelen özel bankalarından Creditwest'in yeni kredi kampanyasını sitemizin Kuzey...

Borç sarmalından kurtulmak için en iyi çözüm ihtiyaç kredisi

Kredi kartları düzenli ödeme yapıldığında, kolaylık sağlayan bir alışveriş aracı iken, ödeme aksatılması halinde yuva yıkan bir faktöre dönüşebiliyor. Türkiye’de...

Kapat