Gram altın 130 lirayı zorluyor. 150 liraya gider mi?

Gram altın 130 lirayı zorluyor. 150 liraya gider mi?

Türkiye’de altının gram fiyatı yükselmeye devam ediyor. Önceki hafta sonu yaşanan darbe girişiminden sonra yükseliş trendine giren altında 29 Temmuz Cuma günü en son 129,4 lira seviyesi görüldü. Hafta kapanışını da 130 liranın hemen altında yaptı. Altın piyasasının kalbi olarak bilinen Kapalıçarşı’da çeyrek altın 211 liradan, Cumhuriyet altını da 864 liradan alıcı buldu.

Altın gram fiyatının 130 liraya çok yaklaşmasıyla birlikte altın yatırımcıları önümüzdeki süreci beklemeye başladılar. Yatırımcıların bir kısmı bu seviyeden geri gideceğini düşünürken önemli bir kısmı ise 130 lirayı kolayca geçtikten sonra daha yukarıya tırmanacağını öngörüyor.

İlk görüşü savunanların ortak düşüncesi, 15 Temmuz darbe girişiminin olumsuz etkisinin artık atlatıldığı, önümüzdeki haftalarda dalga boyunun giderek azalacağı şeklinde… Altın piyasasının daha sakin hale gelmesi sonucunda aşama aşama 120 liraya düşmesini bekliyorlar.

İkinci görüşü savunanlar ise, altının bundan sonraki seyrinin dış piyasalara bağlı olacağını düşünüyorlar. Altının ons fiyatının 1.335 dolara kadar geldiğine dikkat çekerek yükseliş trendinin devam etmesi durumunda bunun Türkiye’deki gram altın fiyatlarını etkilemesinin kaçınılmaz olacağına dikkat çekiyorlar.

Altının Türkiye’deki gram fiyatını etkileyen parametrelerden birisi de USD / TL paritesi… Darbe girişinden sonra dolar kurunu 3 liranın altına indirmek için çok büyük gayret gösterildi. Piyasa yapıcı bankalar dolar bozdurarak 2.90lı seviyelere tekrar dönmeye çabaladılar. Cuma akşamı 2.99 liraya indirildi ama bu seviye dolar için alım fırsatı olarak değerlendirilirse kısa sürede 3.10lu seviyelere dönülecek. Dolardaki kontrolün kaybedilmesi söz konusu olur da yabancı kuruluşların öngördüğü 3.20lere gelinirse altında 150 lira gibi rakamlar gündeme gelebilir. Dolayısıyla gram altın fiyatı dolara bağlı olduğu için 130 liranın altındaki seviyeler hayal olarak kalacak.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Gram altın 130 lirayı zorluyor. 150 liraya gider mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Maaş Müşterilerine Avantajlı Kredi Denizbank Web’de Kredi

Denizbank tüm maaş müşterilerine özel avantajlı faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor. Kredi 36 aya varan vadelerle kullanılabiliyor. Maaş müşterilerine...

Kredi kartında yeni dönem 1 Ocak`ta başlıyor

Kredi kartı ile internetten alışverişte yılbaşından itibaren yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra internetten alışveriş için müşteri...

Kapat