Hileli boşanma yapan 20 bin kişinin maaşı kesildi

Hileli boşanma yapan 20 bin kişinin maaşı kesildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2015 yılında ölüm aylığı alan 19 bin 277 kişinin, boşandığı eşi ile fiilen birlikte yaşadığını tespit ederek aylıklarını kesti. Üstelik, maaş kesmekle de yetinilmedi ve bu kişilerin haksız yere aldığı aylıklar da yasal faiziyle geri istendi.

SGK’dan ölüm aylığı bağlatmak için öteden beri çeşitli hilelere başvuruluyor. Bekâr kız çocuklarına sağlanan ölen anne babalarından yetim aylığı hakkından yararlanmak için eşiyle muvazaalı olarak boşanma uygulaması en yaygın yöntemi oluşturuyor. Ölüm döşeğindeki kayınpederinden dul aylığı bağlatmak için kocasından boşanıp kayınpederiyle resmi nikâh kıyanlara da rastlanıyor. En sık görüleni ise, evli çiftlerin kağıt üzerinde boşanmış gibi görünüp beraber yaşamaya devam etmesi ve kadının eski eşinden veya babasından kalan dul ve yetim aylığını almaya devam etmesi… Bu yöntem, halk arasında hileli boşanma veya anlaşmalı boşanma olarak biliniyor.

Suç duyurusu yapılmıyor ama…

Son yıllarda mevzuatta yapılan değişiklikler ile Yargıtay tarafından verilen bazı kararlar, kamuoyunda kafaların karışmasına yol açtı. Kafa karışıklığının en önemli sebebi, SGK’nın 2013 yılında yaptığı yönetmelik değişikliği oldu. SGK, “Fazla veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te 2013 yılında gerçekleştirdiği değişiklikle, “Boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşanması” durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunma uygulamasına son verdi. Bu değişiklik, ölüm aylığı almak için boşandığı eşiyle birlikte yaşayanların maaşının artık kesilmeyeceği şeklinde algılandı.

Bu değişiklikten önce, SGK, boşandığı eşiyle birlikte yaşadığı tespit edilenlerin hem aylığını kesiyor hem de cumhuriyet savcılıklarına, dolandırıcılık iddiasıyla suç duyurusunda bulunuyordu. Yapılan yargılamada, devleti dolandırmaktan dolayı 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası isteniyordu. Bu kişiler ayrıca, yetim aylığı alarak elde ettikleri toplam menfaatin 2 katından az olmamak üzere adli para cezası veriliyordu.

Ancak, dolandırıcılık iddiasını kanıtlamak çok zor olduğu için uzun süren yargılamalar genellikle SGK’nın aleyhine sonuçlanıyordu. SGK bu nedenle yönetmeliği değiştirerek suç duyurusunda bulunma uygulamasından vazgeçti ancak aylıkları kesmeye devam etti.

Kimlerin aylığı kesiliyor?

5510 sayılı kanunun 96. maddesine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan “yersiz ödemeler” geri alınıyor. Yersiz ödeme vatandaşın kusurlu veya kasıtlı davranışlarından doğmuşsa, hatalı işlemin tespit tarihinden geriye doğru 10 yıllık süre içinde yapılan ödemeler geri alınıyor. Yersiz ödeme, SGK’nın hatalı işlemlerinden kaynaklanmışsa bu kez zaman aşımı süresi 5 yıl olarak uygulanıyor. Yersiz ödenen aylıkların 24 ay içerisinde SGK’ya iade edilmemesi halinde, ayrıca o dönemde yürürlükte olan kanuni faiz uygulanıyor.

5510 sayılı kanunun 96. Maddesi, ölüm aylığının yanı sıra haksız yere alınan diğer aylık ve gelirlerin de faiziyle birlikte kuruma iade edilmesini emrediyor. Bu nedenle, mağdur olmamak için hangi durumlarda aylık ve gelirin kesileceğini bilmek ve bu durumunu SGK’ya yazılı olarak bildirmek önem taşıyor.

Kanun uyarınca, anne babasından dolayı yetim aylığı alan kız çocukları evlendiklerinde aylıkları kesiliyor. Boşandıkları takdirde ise yetim aylığı yeniden bağlanıyor.

Hile nasıl tespit ediliyor?

Çoğunlukla Alo 170 hattına gelen ihbarlar değerlendiriliyor.

– İhbarlar daha çok kişilerin komşusu, kardeşi gibi yakınları tarafından yapılıyor.

– İhbarlar sıraya konulup kamu kurumlarından alınan bilgilerle adresten çevre soruşturması yapılıyor.

– İlk olarak şikâyetçi olan kişilerden yazılı ifade alınıyor. Sonra ekipler bir dedektif gibi inceleme yapmaya başlıyor.

– Önce muhtardan bilgi alınıyor. Komşularından, marketinden, çevresindekilerden ifadeler alınıyor.

– Genelde olumsuz bir görüntü yaşanmaması için eve gidilmiyor. Çevreden gizli soruşturma yapılıyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Hileli boşanma yapan 20 bin kişinin maaşı kesildi”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Vakıfbank 2016 Yeni Yıl Kredisi Eşit ve Artan Taksitli

VakıfBank 2016 Yeni Yıl Kredisi kampanyası başladı. Vakıfbank Yeni Yıl Kredisi'nde geri ödemeler eşit ya da artan taksitli olarak yapılabiliyor....

ING Bank 3 Ay Ertelemeli Kredi 31 Ekim 2016 Son Gün

ING Bank'ın 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi kampanyası başladı. 31 Ekim 2016 tarihine kadar devam edecek kampanya kapsamında 4.001 TL...

Kapat