Hükümetin esnafa müjde paketinde hangi krediler var?

Hükümetin esnafa müjde paketinde hangi krediler var?

Başbakan Binali Yıldırım, EKK toplantısında esnaf ve KOBİ’lere nefes aldırmak için alınan kararları tek tek açıkladı. Başbakanın verdiği müjdeler arasında ilk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli 50 bin liraya kadar faizsiz kredi özellikle dikkat çekiyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından medyanın karşısına çıkarak esnafa müjdeyi verdi. Yıldırım, “Esnafa ilk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli 50 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek.” diyerek esnafı sevindirdi. Ayrıca kredi çekemeyen sicili bozuk esnafa da sicil affı gündeme geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, esnafa can suyu olarak nitelenen açıklamasında çeşitli müjdelere yer verdi: Hangi müjdelerin geldiğini bilmek isteyenler için Yıldırım’ın sözlerine aynen aktarıyoruz.

İlk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli 50 bin lira faizsiz kredi

“Bilim Sanayi Bakanlığımızın KOBİ’lere yönelik bir desteği var. Bu destek çerçevesinde mevcut bilançolarını esas alarak, işletmelere ilk 12 ay için geri ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacak.

Nakit sıkıntısı var. Bu sıkıntıyı rahatlatmak, işlerini genişletmelerini sağlatmak, hatta istihdamı artırmak için hazine kefaleti getirmek suretiyle, kredi garanti fonunun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuyoruz.

250 milyar liralık yeni kredi hacmi

Bu ne demektir? Piyasada KOBİ’ler büyük işletmeler ihracat işiyle uğraşanlar yani ekonomimizi ayakta tutan bütün sektörlere nakit sıkışıklığını giderecek ve işlerini düzene sokacak yeni bir kaynak oluşturuyoruz. Önemli bir kaynak. Yani bugün 40 milyar civarında sıkışıklığı olan firmaların, bunun çok çok üzerinde 250 milyar liralık yeni bir kredi hacmi getirmiş oluyoruz.

Küçük esnaf ve KOBİ’ler yararlanacak

Burada ağırlıklı olarak bundan KOBİ’ler yararlanacak, küçük işletmeler, esnaflar, orta ölçekte işletmeler yararlanacak. Ayrıca ihracatla, ticaretle uğraşanlar da bundan istifade edecek.”

Esnafa sicil affı gelebilir

Öte yandan kredi çekemeyen ve sicili kötü olan esnaflarla ilgili sistemi bozmadan sicil affının da gelebileceğinin sinyalleri Yıldırım tarafından verildi.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Hükümetin esnafa müjde paketinde hangi krediler var?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Kartı Taksit Sınırlamasında Yeni Dönem Başladı

Kredi kartında 9 taksit sınırlamasının uzun süredir devam ediyor olması alışverişlerde hayli sıkıntı yaşanmasına neden oluyordu. Hükümetin son yaptığı düzenlemeler...

Akbank’tan Krediyi Şimdi Alın, Yaza Kadar Ödemeyin

Akbank'ın ilginç televizyon reklamları desteğinde başlattığı yeni ihtiyaç kredisi kampanyası geniş ilgi gördü. "Kredinizi şimdi alın, yaza kadar ödemeyin" sloganı...

Kapat