İhtiyaç Kredisi çekerken sadece düşük faize odaklanmayın

İhtiyaç Kredisi çekerken sadece düşük faize odaklanmayın

Faiz sıfır olsa bile sorulması gereken asıl soru şu: Bu krediye gerçekten ihtiyacım var mı?

Ekonomi literatüründe çok ünlü bir söz vardır: “Para, harcarken kazanılır.” İhtiyaçlar ne kadar çeşitliyse bankalar tarafından sunulan krediler ve faizleri de bir o kadar çeşitli… Bankadan kredi çekerken ‘Neye göre / nasıl karar vereceğimi bilemiyorum. Fai oranına mı yoksa ödeme planına mı bakmalıyım’ diyorsanız hemen okuyun.

Bakmanız gereken sadece faiz değil… O da çok önemli ama dikkat edilmesi gereken başka ayrıntılar da var. İşte çeşitli ihtiyaçlarınız için bankadan kredi alırken yapacaklarınız.

1- İlk olarak bu gerçekten ‘ihtiyaç’ mı bir sorgulayın. Unutmayın, ihtiyaçlar sınırsızdır. Satın almayı düşündüğümüz her şey ihtiyaç değildir.

2- Kullanmak istediğiniz kredinin net tutarını belirleyin, sadece o kadarlık kredi çekin.

3- Dış sesler ‘Yahu almışken biraz daha çekelim, elimizde para bulunsun’ derse duymayın bile… Böyle seslere kulaklarınızı tıkayın.

4- Kapsamlı bir araştırmaya girişin. Elinizde defter kredi faiz oranlarını önce internette araştırın. Hangi banka yüzde kaç faizle kredi veriyor, hepsini not edin.

5- Sonrasında belirlediğiniz üç dört bankaya gidin. Müşteri temsilcileriyle onuşun. Çekinmeyin, onların işi para satmak…

6- Dosya masrafı, sigorta tutarı gibi maliyetler dahil yıllık faiz oranını öğrenin.

7- Yıllık tüm masraflar dahil kredi faiz oranlarını karşılaştırın. Ön planda her zaman aylık faiz oranı sunulur ama siz yıllık faiz oranına bakın.

8- Tüm masraflar dahil faiz oranıyla toplam geri ödeyeceğiniz tutarı hesaplayın.

9- Aylık geri ödemeleriniz, sizi zorlayıp evin huzurunu kaçırmasın. Onun fiyatı yok…

10- En son olarak, hangi bankadaki seçenek size en uygun geliyorsa onu seçin.

Kredi çekmeden önce kendinize sormanız gereken 4 soru

– Krediyi ne için kullanacağım?

– Gerçekten bu krediye ihtiyacım var mı?

– Bu ihtiyacım için kredi kullanmak yerine ekstra gelir yaratabilir miyim?

– Aylık ödeme tutarı gelirimin yüzde kaçına denk geliyor? (Not: Tüm borç ödemeleriniz maaşınızın dörtte birini geçmesin.)

Arka Plandaki Önemli Detaylar

– Kredi alırken, işsiz kalarak kredinizi ödeyememe durumuna karşı ödemelerinizi güvence altına alan ‘kredi geri ödeme güvencesi’nin maliyetini bankacınıza sorun.

– Kredi alırken yapılan ‘hayat sigortası’, kredi kullanan kişinin sadece vefat etmesi durumunda değil, maluliyet durumunda da kalan tüm kredi borcunun sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlıyor.

– Hayat sigortanız senelik mi, kredi bitimine kadar mı mutlaka sorun. Senelik ise ve otomatik yenileme yoksa takip edin.

– Hayat sigortası için ödediğiniz primler yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla, Gelir Vergisi matrahından indirilebilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “İhtiyaç Kredisi çekerken sadece düşük faize odaklanmayın”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Akbank Sonbahar Kredisi 362 TL Taksitle 10000 Lira

Akbank Sonbahar Kredisi kampanyası 30 Ksaım 2015 tarihine kadar devam ediyor. Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte ihtiyaçlar arttı. Akbank her türlü...

ING Bank Jet Avans: Jet Hızıyla Gelen Avans

9 günlük uzun bayram tatili sonrasının ilk sürprizi ING Bank'tan geldi. Bayramın yoğun harcamalarının ardından insanların acil nakit paraya ihtiyacı...

Kapat