İhtiyaç Kredisi çekerken sadece düşük faize odaklanmayın

İhtiyaç Kredisi çekerken sadece düşük faize odaklanmayın

Faiz sıfır olsa bile sorulması gereken asıl soru şu: Bu krediye gerçekten ihtiyacım var mı?

Ekonomi literatüründe çok ünlü bir söz vardır: “Para, harcarken kazanılır.” İhtiyaçlar ne kadar çeşitliyse bankalar tarafından sunulan krediler ve faizleri de bir o kadar çeşitli… Bankadan kredi çekerken ‘Neye göre / nasıl karar vereceğimi bilemiyorum. Fai oranına mı yoksa ödeme planına mı bakmalıyım’ diyorsanız hemen okuyun.

Bakmanız gereken sadece faiz değil… O da çok önemli ama dikkat edilmesi gereken başka ayrıntılar da var. İşte çeşitli ihtiyaçlarınız için bankadan kredi alırken yapacaklarınız.

1- İlk olarak bu gerçekten ‘ihtiyaç’ mı bir sorgulayın. Unutmayın, ihtiyaçlar sınırsızdır. Satın almayı düşündüğümüz her şey ihtiyaç değildir.

2- Kullanmak istediğiniz kredinin net tutarını belirleyin, sadece o kadarlık kredi çekin.

3- Dış sesler ‘Yahu almışken biraz daha çekelim, elimizde para bulunsun’ derse duymayın bile… Böyle seslere kulaklarınızı tıkayın.

4- Kapsamlı bir araştırmaya girişin. Elinizde defter kredi faiz oranlarını önce internette araştırın. Hangi banka yüzde kaç faizle kredi veriyor, hepsini not edin.

5- Sonrasında belirlediğiniz üç dört bankaya gidin. Müşteri temsilcileriyle onuşun. Çekinmeyin, onların işi para satmak…

6- Dosya masrafı, sigorta tutarı gibi maliyetler dahil yıllık faiz oranını öğrenin.

7- Yıllık tüm masraflar dahil kredi faiz oranlarını karşılaştırın. Ön planda her zaman aylık faiz oranı sunulur ama siz yıllık faiz oranına bakın.

8- Tüm masraflar dahil faiz oranıyla toplam geri ödeyeceğiniz tutarı hesaplayın.

9- Aylık geri ödemeleriniz, sizi zorlayıp evin huzurunu kaçırmasın. Onun fiyatı yok…

10- En son olarak, hangi bankadaki seçenek size en uygun geliyorsa onu seçin.

Kredi çekmeden önce kendinize sormanız gereken 4 soru

– Krediyi ne için kullanacağım?

– Gerçekten bu krediye ihtiyacım var mı?

– Bu ihtiyacım için kredi kullanmak yerine ekstra gelir yaratabilir miyim?

– Aylık ödeme tutarı gelirimin yüzde kaçına denk geliyor? (Not: Tüm borç ödemeleriniz maaşınızın dörtte birini geçmesin.)

Arka Plandaki Önemli Detaylar

– Kredi alırken, işsiz kalarak kredinizi ödeyememe durumuna karşı ödemelerinizi güvence altına alan ‘kredi geri ödeme güvencesi’nin maliyetini bankacınıza sorun.

– Kredi alırken yapılan ‘hayat sigortası’, kredi kullanan kişinin sadece vefat etmesi durumunda değil, maluliyet durumunda da kalan tüm kredi borcunun sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlıyor.

– Hayat sigortanız senelik mi, kredi bitimine kadar mı mutlaka sorun. Senelik ise ve otomatik yenileme yoksa takip edin.

– Hayat sigortası için ödediğiniz primler yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla, Gelir Vergisi matrahından indirilebilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “İhtiyaç Kredisi çekerken sadece düşük faize odaklanmayın”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
TEB Ayağınıza Gelen Kredi – Dosya Masrafsız 1.15 Faizle

TEB mobil ve digital internet bankacılığında bir yeniliğe daha imza attı. TEB'in büyük ilgi gören yeni hizmeti CEPTETEB'in sunduğu ihtiyaç...

Odeabank Oksijen Hesap’ta her zaman % 14.50 yüksek faiz var

Odeabank Oksijen Hesap, % 14.50 yüksek faiz avantajını müşterilerine sadece ilk hesap açılışında değil, her zaman sunuyor. Böylece bankaların genellikle...

Kapat