İhtiyaç Kredisi kullanırken en çok yapılan 10 hata

İhtiyaç Kredisi kullanırken en çok yapılan 10 hata

İhtiyaç kredisi kullanmak çoğu zaman can simidi gibidir. Neye ihtiyacınız olduğunu, nereye harcayacağınızı biliyorsanız ve ödeme gücünüzü de doğru hesapladıysanız ihtiyaç kredisi tadından yenmez. Acil nakit ihtiyacınızı karşılar, birçok sorundan o anda kurtulursunuz. Ama kredi kullanımı sırasında yapılan birçok hata, hayatınızı kısa zamanda kabusa çevirebilir. Krediyi yanlış zamanda yanlış şekilde kullandıysanız borç sarmalı sizi bekliyor demektir.

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi kullanımı sırasında en sık yapılan 10 hatanın neler olduğunu tek tek anlatmayı hedefliyoruz. Aşağıda sıraladığımız 10 hata, Türkiye’deki kredi kullanıcılarının en çok yaptığı hatalardır. Kredi kullandıktan sonra tersliklerle karşılaşmamak için 1/ maddeyi dikkatle gözden geçirmenizi öneriyoruz.

1 – Uzun vadeyi tercih etmek

İhtiyaç kredisi kullanırken kısa vadeleri tercih etmenizi öneriyoruz. Bir çok kişi, aylık taksitlerin daha uygun gibi görünmesi nedeniyle uzun vadeyi seçme eğilimindedir. Evet, kısa vadenin taksitleri daha yüksektir ama vade ne kadar uzarsa geri ödeyeceğiniz miktarın o kadar büyüyeceğini unutmayın. Bu yüzden olabildiğince kısa vadeli kredi kullanmayı tercih edin.

2 – İhtiyaçtan daha yüksek kredi çekmek

İhtiyacınızdan fazla miktarda kredi çekmek de çok yanlış bir davranıştır. Unutmamak gerekir ki ne kadar kredi alırsanız, bu oranda üzerine faiz konularak size geri dönecektir. İhtiyacınızdan daha fazla miktarda kredi almak, sizi doğrudan bir borç tuzağına sürükleyebilir. Ayrıca ihtiyaçtan fazla paranın kolayca gelmesi, o paranın gereksiz yerlere harcanması ve çar çur olması sonucunu getirebilir.

3 – Parayı birden fazla krediyle tamamlamak

Bankalardan uygunluk alamadığınız için, ihtiyacınız olan miktarın tamamını çekemediğiniz durumlar olabilir. Dolayısıyla, bu durumda birden fazla ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak aklınızdan geçebilir. Ancak, ne kadar cezbedici olsa da bunu yapmamak için kendinizi durdurmanız gerekir. Çok sayıda kredi almak sizin borç yığını altında boğulmanıza neden olabilir. İhtiyacınız olan miktarın eksik kaldığı durumlarda sorunu aile veya arkadaşlarınızdan ödünç alarak çözmeyi denemeniz, daha akılcı bir yol olacaktır.

4 – Birkaç bankadan aynı anda kredi çekmek

Krediye ihtiyacınız varsa bunu her zaman çalıştığınız bankadan sağlamalısınız. Birden fazla bankaya aynı anda başvuru yapmanız halinde, bankalar durumu şüpheli işlem olarak görerek size kredi vermeyi reddedebilir. Bankalardan aldığınız her ret yanıtı da kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Ayrıca birden çok bankaya başvurma amacınız fiyat karşılaştırması yapmaksa, bunu kredi karşılaştırma sitelerinden başvuru yapmadan da aslında kolaylıkla yapabilirsiniz.

5 – Karşılaştırma yapmamak

İnternet ortamında çeşitli bankaların kredi tekliflerini karşılaştırabileceğiniz siteler fazlasıyla var. Eş dosttan duyarak kredi kullanma devri eskide kaldı. Sizin için önemli olan faiz oranı, masraflar, çekebileceğiniz miktar gibi kriterleri internetteki karşılaştırma sitelerinden karşılaştırarak değerlendirebilir ve böylece başvurunuzu gerçekten size en uygun olan bankaya yapabilirsiniz.

6 – Kontrol etmeden imzalamak

Bankadaki görevliler genellikle stresinizi azaltmak için kredi belgelerini kendileri doldurup sizden imzalamanızı isterler. İmzalanan evraklardaki bilgilerin daha sonra düzeltilmesi de pek mümkün değildir. Bunun için evraklara imza atmadan önce dikkatlice okumak en mantıklı yoldur. Unutmayın ki imzaladığınız evraklarda ödeme planınızdan, ödenecek miktara kadar birçok önemli ayrıntı bulunur.

7 – Eğlence amaçlı kredi kullanmak

Alışveriş yapmak ya da tatile gitmek gibi eğlence amaçlı harcamalarınız için ihtiyaç kredisi kullanmak çok da mantıklı bir fikir olmayabilir. İhtiyaç kredisi yaygın olarak, geçerli acil finansal durumlar için tavsiye edilir.

8 – Belgeleri kaybetmek

Çektiğiniz krediyle ilgili belgeleri saklamak önemlidir. Eğer kredi konusunda bankanızla aranızda bir anlaşmazlık varsa, bu belgeler ile istediğiniz noktaları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, belgeleri alırken de kontrol etmek önemlidir. Küçük yazım hatalarının veya farklı hataların daha sonra size büyük sorunlar olarak dönebileceğini unutmayın.

9 – Borsa yatırımı amaçlı kredi kullanmak

Borsa veya diğer spekülatif yatırım faaliyetlerde, eğer borsa coşarsa kredimi kolayca kapatıp ilerlerim diyerek ihtiyaç kredisi almayı düşünebilirsiniz. Ama olumsuz bir tablo ortaya çıkıp paranızı kaybettiğinizde havaya giden paranızın yanında bir de borç ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın.

10 – Masraflara dikkat etmemek

Bankalar kampanya bazlı masrafsız kredi seçeneği sunabiliyor. Bu durumda dikkat etmeniz gereken masrafsız sunulan kredinin faiz oranı olmalıdır. Çünkü genellikle bu tarz masrafsız kredi kampanyalarında faiz oranı yüksektir. Bankalar bazı kredi kampanyalarında ise faizsiz ya da düşük faizli ihtiyaç kredisi seçeneği sunabiliyor. Bu tip kredilerde de genellikle istenen masraf miktarı fazla olur.

Yani, kredi masraf ve faiz oranlarını iyi karşılaştırmanız zarara uğramamanız için önemlidir. Ayrıca bu karşılaştırmayı yasal olarak bankaların vermek zorunda oldukları tüm masraflar ile faiz oranları dâhil edilerek hesaplanan, maliyet oranı üzerinden yapmanızı da özellikle tavsiye ederiz.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “İhtiyaç Kredisi kullanırken en çok yapılan 10 hata”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
19 Mayıs Cuma Bugün Bankalar Açık mı? Kredi Çekiliyor mu?

Ülkemizde bugün 19 Mayıs Gençlik ve SPor Bayramının 98. yıl dönümünü heyecan ve gururla kutluyoruz. Artık eskisi gibi stadyum törenleri...

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata

Kredi kartını doğru kullanmak, özellikle alışveriş tutkusu olan insanlar için çok zordur. Bunu hepimiz biliriz, en azından tahmin edebiliriz. Oysa...

Kapat