İhtiyaç Kredisi Kullanırken Hesaplama Nasıl Yapılmalı?

İhtiyaç Kredisi Kullanırken Hesaplama Nasıl Yapılmalı?

İhtiyaç kredisi, ülkemizdeki tüm bankaların müşterilerine sunduğu bireysel kredilerdir. Yapı Kredi gibi kimi bankalarda bireysel kredi olarak bilinir, İş Bankası gibi bankalarda ise tüketici kredisi deyimi geçer. Sonuçta bunların hepsi aynı kredi türünü ifade eder. Banka müşterisinin belli bir nakit akışına ihtiyaç duyduğu anda ona talep ettiği kredi miktarını sağlamak…

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken temelde dikkat edilmesi gereken unsur bütçemizin sarsılmaması olmalı… Bu nedenle en uygun ihtiyaç kredisini bulmak için öncelikle aylık taksit miktarının ne kadar olacağına dikkat etmemiz gerekiyor. Hesaplamayı da aylık taksit miktarını baz alarak yapmalıyız.

İhtiyaç kredilerinde vade süreleri yasalar ile 36 ay olarak sınırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda 60 aya kadar uzanan vadeler vardı ama 2016 yılı itibariyle isteseniz dahi 3 yıldan (36 ay) daha uzun süreli bir borçlanma yapılamaz. Burada “borçlanma” sözünü öözellikle kullanıyoruz, çünkü ihtiyaç kredisi sonuçta bankaya borçlanmaktır.

Yine ihtiyaç kredisi özelinde bakarsak en fazla kredilendirme tutarının 50.000 TL ile sınırlı olduğunu görürüz. Bazı banka reklamlarında 100.000 TL’den söz edilir ve bu tutarda kredi alan gerçekten de vardır ama 100.000 TL kredi kullanabilen insan sayısının son derece az olduğunu belirtmeliyiz. Faiz oranları da Merkez Bankası tarafından belirlendiği için alt ve üst sınırları bellidir. Bankaların teklif ettiği faiz oranı, bu alt ve üst sınırlar arasında olmak kaydıyla değişkenlik gösterebilir. Tüm bu sebeplerden ötürü, banka ihtiyaç kredilerinde toplam geri ödeme miktarı, konut kredisindeki kadar ciddi farklıklar oluşturmaz.

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken aylık geri ödeme tutarının, gelir gider dengenizi bozmayacak taksitlere denk gelmesine dikkat etmemiz gerekir. Gelirimize kıyasla çok yüksek kalan taksit miktarlarını kabul ettiğimiz takdirde ödeme güçlüğüne düşmek kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken dosya masrafının, kredi tutarının binde 5’i olacağını da dikkate almalıyız. Birçok banka artık dosya masrafı deyimini kullanmıyor ama kredi kullanım ücreti adıyla birçok bankada devam ediyor. Kullanmayı düşündüğümüz kredi miktarını belirlerken kredi kullanım ücretinin ne kadar olacağını mutlaka göz önünde bulundurmalıyız.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “İhtiyaç Kredisi Kullanırken Hesaplama Nasıl Yapılmalı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
CEPTETEB Vadeli Hesap Yüzde 11.75 Faiz Veriyor

TEB'in internet bankacılığı ve mobil uygulama hesabı CEPTETEB Vadeli Hesap, faizlerin giderek yükseldiği bugünlerde % 11.75 faiz oranıyla müşterilerini memnun...

19 Mayıs 2016 Bankalar Açık mı? Resmi Tatil mi?

19 Mayıs resmi tatil günlerinden biri. Bu nedenle devlet dairelerinin ve okulların yanısıra tüm bankalar da 19 Mayıs tarihinde kapalı....

Kapat