İhtiyaç Kredisi Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Krediler, özellikle ihtiyaç kredileri hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanırken rastgele hareket etmemek, bir an önce krediye kavuşmak uğruna önümüze konulan her belgeyi hemen imzalamamak çok önemli… Dikkatle incelemeden atılan her imzanın sonradan ciddi sorunlara yol açabildiğini unutmamak gerekiyor. Kredi kullanımı konusunda ne kadar tecrübeli olursak olalım, her defasında dikkatli davranmak gerektiğini aklımızdan çıkartmamak önem taşıyor.

Bankadan kredi kullanırken dikkatle okunması gereken ilk belge, kredi sözleşmesinin koşullarını içeren belgedir. Buna Sözleşme Öncesi Bilgi Formu adı veriliyor. Hangi banka olursa olsun, bu formu imzalamadan önce formu aldığınızdan ve koşulları incelediğinizden emin olmalısınız.

İstisnasız her banka, kredinin alınması aşamasında kredinin toplam maliyetinin ne kadar olduğuyla ilgili bilgi veriyor. Burada kastedilen toplam maliyeti, farklı bankaların farklı kredi tekliflerini karşılaştırmak, aralarında sizin bütçenize en uygununu bulmak için kullanabilirsiniz. Kredi maliyeti sadece aylık ya da yıllık faiz oranını değil, masraf ya da kredi kullandırım adıyla alınan diğer ücretleri, sigorta bedellerini ve diğer akla gelebilecek her türlü masrafı dikkate alarak ortaya çıkan maliyet anlamına geliyor. Bazı durumlarda ortaya konan faiz oranının düşük olması nedeniyle kredinin maliyeti düşük gözükmekle birlikte diğer masraf ve ücretler kredinin gerçek maliyetini yükseltebiliyor. Bu nedenle toplam kredi maliyetine çok dikkat etmek gerekiyor.

Kredi talebinizin banka tarafından reddedilmesi söz konusu olursa, banka bu durumu sizi ücretsiz olarak bilgilendiriyor. Belirsiz süreli kredi sözleşmesi dahilinde bir borcunuz varsa, bankanın dönem sonunda yollayacağı hesap özetiyle sizi bilgilendirmesi gerektiğini unutmayın.

Belirsiz süreli kredi sözleşmelerinde, akdi faiz oranı dışındaki sözleşme maddelerinde bir değişiklik meydana gelirse, banka size bu durumu 30 gün önceden bildiriyor. Değişiklik yapılan maddeleri kabul etmek istemiyorsanız, çalıştığınız bankadan o sözleşmenin feshedilmesini talep edebilirsiniz.

• Belirsiz süreli kredi sözleşmelerinde sözleşmenin feshine dair kesin bir süre belirlenmemişse, bankaya bildirimde bulunarak sözleşmenizi her an feshetmek sizin inisiyatifinizdedir. İmzalamış olduğunuz sözleşmede feshin bildirimine ilişkin bir süre yoksa, bu sürenin 1 aydan daha uzun olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Böyle bir durumda sözleşmenizi feshetmek için belirtilen süreden
önce, bankaya fesih isteğinizi bildirmeniz gerektiğini aklınızda bulundurun.

İmzaladığınız sözleşmede bankaya fesih hakkı tanınmışsa, banka fesih talebini sözleşmenizi feshetmeden en az 2 ay önce bildirmek zorunda… Banka, haklı nedenlerin varlığı halinde, bildirim süresine uymadan da belirsiz süreli kredi sözleşmesini feshedebiliyor. Bilgilendirmenin mümkün olduğu durumda fesihten önce, olmadığı durumda ise fesihten hemen sonra size bilgi aktarımı yapıyor.

Kredi kullanmanız sonucunda ortaya çıkacak faiz, kâr payı oranı ve ücretle ilgili detaylı bilgilere, o bankanın internet sitesinde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Kredi hesaplama araçlarını mutlaka kullanmanızı öneriyoruz.

Banka ya da kredi kullanıcısı, söz konusu tüm bilgilendirmeleri, yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısıyla (Bilginin makul bir süre incelemesine elverecek şekilde kaydedilmesini ve değiştirilmeden kopyalanmasını sağlayan ve bu bilgiye aynen ulaşılmasına imkan veren; kısa mesaj, elektronik posta, internet, disk, CD, DVD, hafıza kartı ve benzeri her türlü araç veya ortam) yapabilir. Bu durumun, hem banka için hem de kredi kullanan için geçerli olduğunu unutmayın.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “İhtiyaç Kredisi Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Emeklinin bayram öncesi maaşı yarın bankalara yatırılıyor

Kurban Bayramı öncesi ödeneceği açıklanan emekli maaşlarının ilgili banka hesaplarına yatırılmasına yarın başlanıyor. Tahsis numarasının son rakamı 9, 7, 5,...

Cumartesi Günü Çalışan Banka Var mı? Haftasonu Açık Banka

Haftasonu tatili çoğu sektörde ve işyerinde pazarla sınırlı olduğu için bankaların hangi günler açk olduğu kafaları karıştırıyor. Ülkemizde 2 günlük...

Kapat