İhtiyaç Kredisinde 48 Ay Vade Geliyor

Darbe girişimi sonrası bozulan ekonomik dinamikleri yeniden düzenlemek için bankacılık sektöründe bazı tedbirler geliyor. Piyasaların rahatlaması için ihtiyaç kredisi başta olmak üzere çeşitli kredilerin vadesinin uzatılması öngörülüyor.

Merkez Bankası yetkililerinin üzerinde çalıştığı konulardan birisi de, şu an maksimum 36 ay olan ihtiyaç kredisi vadelerinin 48 aya çıkarılması… Bu konuda çalışma yapıldığını doğrulayan yetkililer, “Piyasaların rahatlatılması için ihtiyaç kredilerinde maksimum 36 ay olan vade 48 aya çıkartılabilir. Kredi vadesinin 48 aya çıkarılması piyasalarda canlılık getirecektir. Mevduat munzam karşılık oranlarının aşağı çekilmesine kadar bir çok seçenek var” dedi.

Piyasaları rahatlatmak için ayrıca bankaların karşılıklarıyla ilgili esnekliğin de sağlanması düşünülüyor. Bunun bankaları rahatlatacağını belirten yetkililer, “Bu konuda esneklik sağlanırsa bankaların eli de rahatlar. Süre uzadığında takibe düşüldüğünde daha az zarar yazılır” yorumunu yaptı.

Merkez Bankası yetkilileri, son bir hafta içinde alınan tedbirleri de şöyle sıraladı: “Bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanıyor, komisyon oranı da sıfır olarak uygulanıyor. Türk Lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaca göre bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilmesine imkan tanınıyor.”

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “İhtiyaç Kredisinde 48 Ay Vade Geliyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Finansbank 1.33 Faizli 10000 TL Kredi İçin 5030’a SMS At

Finansbank % 1.33'ten başlayan faiz oranları ile 10.000 TL'ye kadar ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor. Kredi ön Başvurusu SMS ile yapılabiliyor....

Kredi borcu devam eden konutlar satılabilir mi ?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde satılan konutların yaklaşık % 35’i konut kredisi kullanılarak satın alınıyor. Konut kredisinin 120 ay...

Kapat