İlk evini alana devlet desteği 26 Ağustos’ta başlıyor

Bankada düzenli birikim yapıp ilk evini alanlara devlet katkısı sağlayacak sistem 26 Ağustos’ta başlıyor. Bankalar, hesap açacaklar için cazip kampanyalar hazırladı. Vatandaş hem bu kampanyalardan yararlanıp hem de şartlara uyarak devlet katkısı alabilecek.

Ev alacaklara devlet desteği uygulaması için geri sayım başladı. 26 Ağustos’ta start alacak konut hesabı uygulaması ile; bankada düzenli olarak para biriktirip ilk evini alanlara 15.000 TL’ye varan devlet katkısı ödenecek. Bankalar yeni sistem için hazırlığını tamamladı.

Konut hesabı açtırmak isteyenleri şubelerine çekmek isteyen bankalar, cazip kampanyalar düzenledi. Uygun faizle konut kredisi kullandıran da, birikime özel faiz veren bankalar da var. Böylece uygulamaya katılanlar çifte kazanç elde etmesi mümkün olacak. Devlet katkısından yararlanmak için gereken şartları şöyle sıralayabiliriz.

— Konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilecek. Konut hesabı ortak hesap olamayacak. Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramayacak.

— Konut hesabına düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 TL, üst sınır 2.500 tl olacak.

— Katılımcı aylık ödeme planında bir dönem içerisinde en fazla 3 defa ödemeyi yapmayabilecek.

— Düzenli ödeme süresi 36 – 47 ay olanlar konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15’i; 48 – 59 ay olanlar yüzde 18’i; 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si kadar devlet katkısı alacak. Buna göre; 5 yıl boyunca 75.000 TL biriktirene, devlet de 15.000 TL verecek.

— Devlet katkısının hesaplanmasında konut edinim tarihindeki birikim esas alınacak.

— Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Katılımcı konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde bankaya başvuru yapacak.

— Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara devlet katkısı ödenmeyecek.

— Devlet katkısı için en az 3 yıllık birikim gerekiyor. Bu nedenle ödemeler 26 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “İlk evini alana devlet desteği 26 Ağustos’ta başlıyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İş Bankası Günde 6 TL’ye 5000 TL Kredi Ağustos 2016

İş Bankası'nın günde 6 TL'ye 5.000 TL kredi kampanyası Ağustos ayında da devam ediyor. Daha önceki yıllarda büyük ilgi gören...

Mağaza satışları düşerken internetten alışveriş artıyor

Dünyada alışveriş alışkanlıkları hızla değişiyor. Mağazalara ilgi azalırken online alışveriş olarak da bilinen internetten alışveriş trendi ağırlık kazanıyor. Özellikle ABD'de...

Kapat