İngiltere AB’ye Neden Hayır Dedi

İngiltere AB'ye Neden Hayır Dedi

YABANCI İLGİSİ ÜLKE HALKINI NASIL VURUYOR? Londra’yı ele alalım. O kadar gözde bir yer ki tüm dünyanın yatırımı burada. Bu yoğun ilgi başta konut fiyatları ve kiralar olmak üzere tüm hayatı pahalılaştırıyor. O kadar ki orta sınıf bir İngilizin kendi ülkesinin başkentinde bir ev alması imkansız hale geliyor.

Ama Londra’da yaşayanlar % 60 oranında AB’ye evet dedi. Elbette, çünkü onlar Londra’da yaşayabilenler. Uluslararası açıklığın imkanlarından faydalananlar. Ama işçi sınıfının yaşadığı şehirlere bakıldığında AB’ye evet % 40’larda kalıyor. Çünkü onlar için AB üyeliği, yabancı ortaklık hayat pahalılığından başka birşey değil.

Peki yabancı ilgisi hayatı pahalılaştırdığı gibi ücretleri de artırmıyor mu? Pek değil. Açık olan ülkenin işgücü pazarı da açık olunca burada bir de yabancı işgücü rekabeti oluyor. Ücretler diğer ülkelere kıyasla artsa da ülke içinde bir alım gücü oluşturmuyor. Çünkü herşey çok pahalı. Yüksek ücretler üretimin de yurtdışına kayması demek. Bu da ülkeyi üretim yapmaktan çok rant sağlama yeri haline getiriyor.

İngiltere AB'ye Neden Hayır Dedi

Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatı yapması çok iyi. İyi ama bu aynı zamanda ülke içindekilere de yüksek fiyatlı tarım ürünü satılması anlamına geliyor. Çünkü zaten yabancı alıcı var.

Turizmin gelişmesi iyi. İyi iyi ama bu da fiyatların yükselmesi demek. Türizmci yerli turistin yüzüne bakmıyor. Kendi ülkenizde, kendinize ait denize giremez oluyorsunuz. Konut fiyatları aynı şekilde. Arap ev alıyor diye seviniyorsunuz ama o Arap olmasa siz ucuza ev sahibi olacaksınız.

İşte İngiltere uluslararası açıklığın görünmeyen bu yüzü nedeniyle AB’ye hayır dedi. Görünüşte herşey güzel. Londra’ya paralar akıyor. Ama sizin geliriniz artık orada yaşamaya yetmiyor. Herşey çok parlak gözükürken vatandaş derin bir sıkıntı yaşıyor. AB’ye hayır denilmesinin arka planı işte bu…

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “İngiltere AB’ye Neden Hayır Dedi”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Odeabank Oksijen Hesap’ta her zaman % 14.50 yüksek faiz var

Odeabank Oksijen Hesap, % 14.50 yüksek faiz avantajını müşterilerine sadece ilk hesap açılışında değil, her zaman sunuyor. Böylece bankaların genellikle...

Halkbank Kredi 2017 Kampanyasında 1.13 Düşük Faiz Fırsatı

Halkbank'ın bu ay başında "Şimdi al, 2017'de öde!^sloganıyla başlattığı Kredi 2017 kampanyasında aylık % 1.13 düşük faiz fırsatı devam ediyor....

Kapat