İngiltere’de İhtiyaç Kredisi Sistemi Nasıl İşliyor?

İngiltere'de İhtiyaç Kredisi Sistemi Nasıl İşliyor?

Bir İngiliz bankasında vadesiz mevduat (Current Account) hesabınız varsa, ve bu hesabınız iyi kötü işliyorsa, yani hesabınıza ara sıra para yatıyorsa ve kredi geçmişinizde borçlarınıza sadık biriyseniz, bankanız size kredi vermek için adeta sizi çıldıracaktır. Evinize mektuplar, e-posta adresinize mailler gönderecek, bankaya her gidişinizde kredi isteyip istemediğiniz sorulacaktır.

Bugün İngiltere’de bankaların en önemli sorununun kredi verecek kişi bulamamaları olduğu söylenebilir. Rekabet öylesine büyüktür ki, bankalar kredi vermek için adeta müşteri avına çıkar.

Bankalardan kredi almak istiyorsanız en düşük faizle kredi veren bankayı araştırmanız iyi olur. İngiltere’de kredi faizlerinin oranı, kredi talep eden kişiye, kredinin süresine, en önemlisi de kredinin garantili veya garantisiz olmasına göre değişir.

Garantili krediler çok daha ucuza mal olur. Örneğin kredinizi geri ödeyemediğiniz takdirde bir malınızı ipotek olarak gösterirseniz veya bir kefiliniz varsa çok daha düşük faizle kredi alabilirsiniz. Ancak yine de kredi alırken evinizi ipotek etmeniz doğru olmaz. Çünkü en ufak bir sıkıntıya düşüp bir iki taksiti bile ödeyemeseniz eviniz elinizden gidebilir.

Krediler için sabit veya değişken faiz oranları geçerlidir. İsterseniz sabit faizle ya da değişken faizle kredi alabilirsiniz. Sabit faizle kredi aldığınız takdirde piyasadaki faiz oranları ne kadar değişirse değişsin sizin ödediğiniz faiz hep sabit kalır. Bunun avantajı büyüktür. Ancak dezavantajı bazen piyasanın faiz oranlarının sizin ödediğiniz faizden düşük olabilmesidir. Değişken faizli kredilerde ise kredi kullanan kişinin ödediği faizler ekonominin durumuna göre değişir.

İngiltere'de İhtiyaç Kredisi Sistemi Nasıl İşliyor?

Bankaların ve ev kredisi veren kuruluşların dışında kredi temin edebileceğiniz daha pek çok kaynak var.Son yıllarda ülkede binlerce finans kuruluşunun kredi verme işine soyunduğu biliniyor. Rekabet öylesine büyük ki, kapı kapı dolaşıp kredi pazarlaması yapan, hatta rastgele telefon açan kredi kuruluşları bile faaliyetini sürdürür.

Öğrenciyseniz ve İngiltere’de Vadesiz Mevduat Hesabınız varsa, o zaman İngiltere’de 5 yıl (60 ay) vadeli bir kredi alıp, İngiltere’de master yapmayı düşünebilirsiniz. Ya da Türkiye’ye yüklü para ile dönüp kendinize son model bir araba alabilir, borcunuzu da küçük taksitlerle ödeyebilirsiniz. Hatta biraz sıkı iseniz, ev kredisi alıp, öğrenci iken oturduğunuz evin sahibi olabilir, bankaya kredi borcunuzu da kira öder gibi geri ödersiniz.

Bankadan alınan 10,000 Sterlin kredi için 5 yılda her ay ortalama 220 Sterlin ödemeniz gerekir.

Kredi Değerlendirme Kuruluşu ne derse o…

Bugünün finans dünyasında kredi alabilmeniz veya alacağınız kredinin miktarı ve faiz oranı sizin İngiltere’deki kredi geçmişinize bağlıdır. İngiltere’ye yeni gelmiş biriyseniz, işiniz biraz zor. Finans dünyasının sizi tanıması için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. 3 – 5 ay gibi bir zaman sizin için çok uzun bir süreç olabilir ancak finans dünyası için çok kısa bir zamandır. Bu süre içinde sizin borçlarınıza ne kadar sadık biri olduğunuzu anlamaya çalışırlar.

Finans kurumlarının pek çoğu daha başka krediler alıp almadığınız konusunda araştırma yapar. İngiltere’ye yeni gelmiş ve kredi talebinde bulunmuşsanız, bazı kredi kuruluşları daha önce yaşadığınız ülkeden sizin hakkınızda bilgi temin etmeye çalışabilir.

İngiltere’de finans adına yapacağınız her şey, bir başka deyişle aldığınız her nefes kayıt altına alınır. Cep telefonu alımından, ev kiralamaya; banka hesabı açmaktan, oto alımına ve bir işe girmeye kadar her şey 3 özel Kredi Değerlendirme Kuruluşu tarafından kayıt altında tutulur.

Bankalar ve finans kuruluşları kredi talebinde bulunan kişilerin maddi durumunun ve sicilinin araştırılması amacıyla kredi değerlendirme kuruluşlarından hizmet alır. İngiltere’de aldığınız bir krediyi ödememişseniz veya kötü bir siciliniz varsa kredi değerlendirme kuruluşları bunu derhal tespit eder ve kredi talepleriniz sonsuza dek geri çevrilir.

Kredi talebinizin kabul edilmesinde rol oynayan başlıca faktörler, yaşınız, mesleğiniz, medeni durumunuz, ne kadar zamandır aynı yerde çalıştığınız, yaşadığınız yer, ev sahibi olup olmadığınız ve diğer bankalara borcunuz olup olmadığı gibi bilgilerdir. Örneğin kiraladığınız evde elektrik borcunu 1 ay geç ödemeniz bile aylar sonra karşınıza bankadan kredi isterken sorun olarak çıkar. Bu nedenle, size kuvvetle tavsiye ederiz ki, İngiltere’de borçlarınızı zamanında ve aksatmadan ödeyin.

Tags : , , , , , , ,

One thought on “İngiltere’de İhtiyaç Kredisi Sistemi Nasıl İşliyor?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İhtiyaç Kredisi kullanırken en çok yapılan 10 hata

İhtiyaç kredisi kullanmak çoğu zaman can simidi gibidir. Neye ihtiyacınız olduğunu, nereye harcayacağınızı biliyorsanız ve ödeme gücünüzü de doğru hesapladıysanız...

İsteyene 78. Yıla Özel 50000 TL’ye Kadar Halk Günü İhtiyaç Kredisi

Halkbank Halk Günü Kredisi kampanyaları 78. yılda da sürüyor. Halkbank'ın 78. kuruluş yıldönümüne özel Halk Günü İhtiyaç Kredisi kampanyası başladı....

Kapat