İngiltere’nin AB kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

İngiltere'nin AB kararı Türkiye'yi nasıl etkileyecek?

İngiltere`deki referandumda halkı sürpriz bir şekilde Avrupa Birliği`nden ayrılık kararı verince tüm dünyada finansal piyasalar alev aldı. Altın rekor kırarken, Türkiye’de dolar bir kez daha 3 lirayı aştı, Borsa İstanbul çöktü. Peki, ilk günde iyi performans göstermeyen Türkiye’yi bundan sonra neler bekliyor?

Sabah saatlerinde 3 Lirayı aşan Dolar / TL kuru, öğle saatlerinde 2.91 seviyesine gevşerken, Borsa İstanbul’daki düşüş yüzde 5’lerden yüzde 3.94’e geriledi.

Finans uzmanları, kısaca Brexit olarak bilinen İngiltere’nin çıkış kararının dünya için çok önemli ve siyasal – sosyal artçıları olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bunun AB’yi veya dünya ekonomisini resesyona itmesini beklemiyorlar. Uzmanlara göre, piyasalardaki artçı sarsıntılar, finansal piyasaların önümüzdeki günlerde bugün test edilen en düşüklerin bir miktar daha altına kaymasına yol açabilir. Ancak freni patlamış kamyon refleksi ile bu fiyatlamanın devam etmesi ve kalıcı hasarlar vermesi beklenmiyor.

Ancak artçı sarsıntıların da şiddetli olması halinde önümüzdeki kısa vadede Borsa İstanbul’un 7/.000 seviyesini test etmesi mümkün… Bu anlamda yakın vadede Borsa İstanbul’un 76.000 – 76.500 bandını aşması, Dolar / TL’nin 2,88 ‘in altına gerilemesi beklenmiyor.

İngiltere’nin Avrupa Bölgesi’nden ayrılması sonrası piyasalar riskli varlıklardan çıkarak güvenli varlıklara yönelişini hızlandırdı. Türkiye’nin de riskli varlıklar bölgesinde yer aldığı biliniyor. Bundan sonra piyasaları oldukça zorlu süreç bekliyor. İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci en az iki yıl sürecek. Bu bağlamda merkez bankalarının para politikalarında değişiklikler görebiliriz ve bu değişikliklerden güvenli varlık olan Dolar ve Altın fiyatları ön plana çıkabilir. Endekslerde ise risk iştahının azalması sonrası zayıf görüntünün devam ettiğini görebiliriz.

TL’nin zayıf görüntüsü, altın fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi, gram altın fiyatlarının 125 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanmasına neden olabilir. Dolar / TL paritesi sabah saatlerinde 3,00 seviyesine yükseldi. Bunu birkaç kere daha deneyebilir. Risk iştahının düşük olması Dolar / TL paritesinde geri çekilmeleri sınırlandırabilir.

Dolar / TL’nin teknik görünümünde 2,9050 desteği ön plana çıkabilir. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yükselişler yeniden 2,9450 – 2,9640 direnç bölgesine doğru devam edebilir. Borsa endeksler ise Brexit sürecinden en olumsuz etkilenen ürünler oldu. BİST 100 endeksinin düşüşleri % 5‘i geçti. 76200 seviyesi gün içi direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin aşılmadığı sürece endekste geri çekilmeler kademli olarak 74300 – 71600 bölgesine doğru sürebilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “İngiltere’nin AB kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
2010 Nostaljisi: 1 Dolar = 1 TL Olur mu?

Doların TL karşısında rekor üstüne rekor kırdığı, tarihi zirvesini her gün yenilediği bugünlerde biraz nostalji yapalım istedik. Gazete arşivlerini karıştırırken...

Denizbank Kredi Kartlarıyla Yılbaşı Alışverişine 100 TL Bonus

2016 yılına sayılı günler kala yılbaşı alışverişleri hızlandı. Mağazalar yılbaşına özel indirim kampanyalarıyla alıveriş yapmaya davet ederken bankalar da kendi...

Kapat