İşsizlik Maaşı Nasıl Alınıyor, Şartları Neler?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınıyor, Şartları Neler?

İşsizlik Maaşının yeni yılla beraber 2.000 TL’nin üzerine çıkacağı şeklindeki söylentiler, bu konuyu bir anda ön plana çıkarttı. İşsizlik maaşı nedir, nereden ve nasıl alınır, ne gibi şartları var gibi soruların cevaplarını merak edenlerin sayısı çoğaldı. Bu yazımızda işsizlik maaşının ne olduğunu, ne gibi şartları karşılayanların alabileceğini, nasıl ve nereden alındığını kısaca açıklayacağız.

Öncelikle işsizlik maaşının ne olduğunu açıklayarak başlayalım. İşsizlik maaşı, çalışırken işine son verilen veya geçerli bir nedenden dolayı işinden ayrılmak zorunda kaldığı için işsiz kalanlara devlet tarafından verilen bir ödenektir diyebiliriz. Buna ayrıca işsizlik sigortası adı da veriliyor. İşsiz kalınan bu süreçte yeni bir iş buluncaya kadar maddi ihtiyaçların karşılanması için verilen bu ödenekten yararlanmak için işsizlik maaşı şartlarının yerine getirilmiş olmanız gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Almanın 4 Şartı

Sigortalı bir işte çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işine son verilen ve aşağıda sıraladığıımız 4 temel şartı taşıyan, çalışırken işsiz kalan işsizlere işsizlik maaşı ödeniyor.

1- Herhangi bir işte çalışmakta olan işçinin işine son verilmeden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak.

2- Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak.

3- Uygun bir çıkış kodu ile işten ayrılmış olmak.

4- SGK çıkışı verildikten sonraki 30 gün içinde en yakın İşkur birimine şahsen veya İşkur internet sitesi üzerinden başvuru yapmış olmak.

Şimdi de bu şartları ayrıntılı olarak inceleyelim;

1. Şart: Son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak

İşsizlik maaşı şartlarından ilki, işin sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmak… Son 120 gün içerisinde aynı iş yerinde çalışmış olmak da gerekmiyor. İşsiz kalan kişi, farklı iş yerlerinde de çalışmış olabilir. Burada önemli olan, 120 günlük süre içinde bir iş yerinden başka bir iş yerine geçerken SGK priminin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olması…

2. Şart: Son 3 yıl en az 600 gün prim ödemesi şartı

İşsizlik maaşı alma şartlarından ikincisi son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün pirimizin ödenmiş olması… Örneğin; İşsizlik maaşı alabilmek için 15 Ekim 2016 tarihinde işten ayrılen bur kuşunun, geriye doğru 15 Ekim 2013 tarihine kadarki süreçte toplamda en az 600 gün priminin ödenmiş, yani sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor. Ayrıca bu şart, işsizken alınacak maaşın süresini belirliyor.

3. Şart: İşten çıkış kodunun uygun olması

SGK sisteminde sigortalı çalışanların işi bırakma nedenleri numaralarla belirleniyor. 01 ile 24 arasındaki her çıkış kodunun belirli bir anlamı var. Örneğin işinden kendi kararıyla istifa ederek ayrılan kişinin çıkışı SGK’ya 03 kodu ile bildiriliyor. Askerlik hizmeti için ayrılmış bir işçiye 12 kodu veriliyor.

4. Şart: İşsizlik maaşı son başvuru süresi

İşten ayrıldıktan veya ayrılmak zorunda kaldıktan sonraki 30 gün içerinde işsizlik sigortasına başvuru yapılması gerekiyor. Hizmet akdinin sonlanmasından itibaren 30 gün içerisinde en yakın İşkur birimine veya internet üzerinden İşkur sitesine girerek başvuru yapılması gerekiyor.

Şimdi de bu 30 gülük süreyi geçirenlerin durumunun ne olacağını açıklayalım. 30 günün geçirilmesi durumunda da başvuru yapılabiliyor. Ancak zaman aşımına uğradıkları için işsizlik maaşı süresinde hak kaybına uğranıyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “İşsizlik Maaşı Nasıl Alınıyor, Şartları Neler?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
ING Kredi Notuna Göre 0.99’dan Başlayan Faizle Kredi

Eski köye yeni adet getiren ING Bank yeni bir dönem başlatıyor: Kredi notuna göre faiz oranı. ING Bank'ta şimdi kredi...

Denizbank 3 Ay Ertelemeli Taksitli Nakit

Denizbank'ın yeni reklam filmini mutlaka izlemişsinizdir. İşte o reklam filminde, "Ay ay ay dedirten taksit fırsatı" sloganıyla tanıtılan taksitli nakit...

Kapat