Kart Aidatını Geri Almanın Yol Haritası

Kart Aidatını Geri Almanın Yol Haritası

Bankaların bazen uyguladığı haksız ücretlere yargı ‘Dur’ diyor. Hakem heyetleri ve mahkemeler, tüketici lehine her yıl yüzlerce karar veriyor. Siz de yapılan kesintileri 10 yıl geri dönük olarak alabilirsiniz. İşte yol haritası.

Bankaların, tüketiciden çeşitli isimler altında aldığı ücretler tepki çekmeye devam ediyor. Vatandaşın çaresiz kaldığı durumlar da oluyor. Oysa başta kart aidatı olmak üzere, bankanın kestiği ücret ve komisyonları dava açarak geri alabilirsiniz.

Üstelik hakkınızı tam 10 yıl geriye dönük olarak arayabilirsiniz. Bunun için hem Yargıtay’ın hem yerel mahkemelerin hem de hakem heyetlerinin tüketici lehine yüzlerce kararı bulunuyor.

Tüketiciler, haksız alınan ücretleri, tüketici hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvurarak geri talep edebilir. Bankalara ilişkin şikayetlerinizi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne iletebilirsiniz.

Ayrıca Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) sistemi aracılığıyla ve ALO 175 Tüketici Hattı kullanılarak da bankalara ilişkin şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Hakkınızı Mutlaka Arayın

Dosya masrafını 10 yıl geriye dönük olarak almak mümkün. Bunun için öncelikle ne kadar dosya masrafı ödediğinizi belgelemeniz gerekiyor. Bu belgeler ve yazacağınız dilekçe ile bankanıza başvurup, masrafınızın iadesini talep edin. Noter yoluyla da talepte bulunabilirsiniz.

Banka paranızı öderse sorun yok. Muhtemelen ödemeyecektir. Bu kez elinizdeki krediyle ilgili belgeleri bir dosya haline getirin.

Eğer yeterli belge yoksa, bankanızdan talep edin. Banka bunun için ücret isterse ödediğiniz ücretin dekontunu mutlaka alın.

Belgelerle birlikte kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetine müracaat edin.

Tüketici hakem heyetindeki matbu dilekçeyi doldurun, belgelerinizi de ekleyin. Delil olarak Yargıtay ve mahkeme kararlarını sunabilirsiniz.

Bundan sonra heyetin kararını bekleyin. Olumlu karar sonrası banka itiraz ederse üzülmeyin. Mahkemelerden çıkan kararlar tüketici lehine.

Karar sonrası bankadan paranızı alın. Vermezse icra takibi başlatın.

Bu işlemleri her dosya masrafı ve diğer ücretler (kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi) için ayrı ayrı yapın.

İadesini talep ettiğiniz tutar 2 bin 320 TL’den az ise ikametgahınızın bulunduğu ilçenin kaymakamlığındaki tüketici ilçe heyetinde, 2 bin 320 TL ile 3 bin 480 TL arasında ise tüketici il hakem heyetinde işlem yaptıracaksınız.

Tüketici il hakem heyetleri, bulunduğunuz şehrin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı il müdürlüğünde bulunuyor. Eğer tutar 3 bin 480 TL’den fazla ise tüketici mahkemelerine dava açabiliyorsunuz.

Yılın ilk 3 ayında tüketici hakem heyetlerine toplam 231 bin 499 başvuru yapıldı. Bu dönemde 225 bin 730 başvuru tüketici hakem heyetlerince karara bağlandı.

Alınan kararların yüzde 89.87’si, yani 202 bin 863’ü tüketici lehine; 22 bin 867 olan yüzde 10.13’lük kısmı ise tüketici aleyhine sonuçlandı.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kart Aidatını Geri Almanın Yol Haritası”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Yapı Kredi’nin KOBİ’lere Özel İnternet Sitesi Açıldı

Yapı Kredi'nin ülkemizdeki tüm esnaf ve KOBİ'lere özel hazırladığı internet sitesi 24 Aralık 2015 tarihinde yayına girdi. Yapı Kredi'nin herkese...

CEPTETEB Ayağınıza Gelen Masrafsız Bayram Kredisi

CEPTETEB'in tüm müşterilerine sunduğu özel ihtiyaç kredisi, ihtiyaç duyulduğu anda en hızlı şekilde yanınıza, deyim yerindeyse ayağınıza kadar geliyor. Yerinizden...

Kapat