Konut Hesabı Müjdesi Ağustos’ta Gerçek Oluyor

Konut Hesabı Müjdesi Ağustos'ta Gerçek Oluyor

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için hükümetin bir süre önce gündeme getirdiği “Konut Hesabı” müjdesi Ağustos ayında hayata geçiriliyor. Devlet Katkılı Konut Hesabı uygulamasının başlamasına iki aydan az süre kala bankalar şimdiden harekete geçti. Hesap açtıran müşterilere kimi bankalar uygun faizle konut kredisi kullandırmayı vaat ediyor, kimi bankalar da ek faiz vermeye hazırlanıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, vatandaşı konut hayaline bir adım daha yaklaştırmayı hedefleyen ‘Konut Hesabı’ uygulaması için geri sayım başladı. 26 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ve Ağustos sonunda yürürlüğe girecek yönetmelikle birlikte, bankalarda konut hesabı açıp asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan vatandaşlara konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20’sine kadar devlet katkısı ödenecek. Ev alan vatandaşlar bu hesabı açtırırsa 15 bin TL’ye varan oranlarda destek alabilecek.

Türk Ekonomi Bankası – TEB

Vatandaşın tasarrufunu kendilerinde değerlendirmesini hedefleyen bankalar birbirinden avantajlı konut hesapları oluşturuyor. Kısa adı TEB olan Türk Ekonomi Bankası, portföyüne Konut Hesabını ekleyerek konut almak için birikim yapanları destekleyici özel faiz oranları sunmaya hazırlanıyor. Banka ayrıca ilerleyen dönemlerde konut kredisi kullanmak isteyen müşterilerine indirimli kredi imkanları sunacak. Devlet Destekli Konut Hesabından yararlanmak isteyen müşteriler yönetmeliğin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren TEB şubelerine gidere, TEB Konut Hesabı açtırabilecek.

Halkbank

Halkbank Konut Hesabı ürünüyle müşterilerine, özel faiz oranları ve diledikleri tutarda ödeme yapma esnekliği sunacak. Ayrıca Konut Hesabı müşterileri, krediyi geri ödeme sıkıntısı çektikleri dönemlerde devlet desteği hakkından mahrum kalmadan yılda 2 defa para çekebilecekler.

Garanti Bankası

Garanti Bankası da Konut Hesabı konusunda müşterilerine zengin ürün yelpazesiyle hizmet vermeye hazırlanıyor. Konut Hesabı’na ilk defa konut sahibi olmak isteyenlerden ilgi beklediklerini ifade eden Garanti Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, uygulamanın konut edinmek amacıyla peşinat biriktirenleri teşvik ederek piyasayı hareketlendireceğini söyledi.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, tasarruf eğilimi olan müşterilerine avantajlı paketler sunacak. Ziraat Bankası Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, henüz konut sahibi olmamış vatandaşları Ziraat Bankası’nda Konut Hesabı açmaya davet etti.

ING Bank

ING Bank, konut almak üzere birikim yapacak kişilere Turuncu Hesap’ı ek avantajlarla sunacak. ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun konut hesabı açan müşterilerine danışmanlık yapacaklarını kaydetti.

Konut Hesabı Nedir

Konut Hesabı, bankalarda günlük vadeli olarak açılan ve en az 3 yıl boyunca 250 – 2.500 TL arasında düzenli birikim yapılan mevduat hesabıdır. Devlet desteğinden yararlanmak isteyenlerin en az 3 yıl birikim yaparak ilk evini alması gerekiyor. 2016 yılında belirlenen devlet katkısı tutarları 36 – 47 ay düzenli birikim yapılması halinde en fazla 13.000 TL, 48 – 59 ay düzenli birikim yapılması halinde en fazla 14.000 TL, 60 ay düzenli birikim yapılması halinde ise en fazla 15.000 TL olacak.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Konut Hesabı Müjdesi Ağustos’ta Gerçek Oluyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
2016 Denizbank Yeni Yıl Kredisi 1.45 Faizle

Denizbank'ın Yeni Yıl Kredisi kampanyası başladı. Kampanya 31 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek. Denizbank'ın 2016 Yeni Yıl Kredisi kampanyasında...

Konut Kredisi Yüzde 80’e Kadar Kullanılacak

Konut kredilerinde kullandırılan kredi oranı % 75'den 80'e çıktı. Böylece konut satın almak isteyenlerin % 20 peşinat bulmaları yeterli olacak....

Kapat