Konut Kredisi borcuna girmeden bunları iyi düşünün

Konut Kredisi borcuna girmeden bunları iyi düşünün

İnsanların yaşamındaki en önemli adamlardan birisi, hiç kuşkusuz yeni bir ev satın almaktır. Öylesine önemlidir ki, birçok insan ev almayı yaşam mücadelesine karşı kazanılmış bir zafer gibi görür. Bu zaferi elde etmek ise sağlam ve emin adımlar atmayı gerektirir. Aksi takdirde yeni ev alma olayı, bir anda içinden çıkılmaz bir kabusa dönüşebilir.

Günümüzde yeni bir ev satın almak hiç de kolay değil… Ortalama bir ev için kullanılması gereken konut kredisinin faizleri, maliyeti, aylık taksitleri belli… Reklamlarda “kira öder gibi ev sahibi olun” deniyor ama buna, o reklam metnini yazanın kendisi bile inanmıyor.

Dolayısıyla konut kredisi kullanmak için atılacak imza çok önemli ve hayatımızın 10 yılına mal olacak bir imza… Bu nedenle konut kredisiyle alacağımız evi seçerken çok ama çok dikkatli olmamız gerekiyor ki, bir yandan taksitleri öderken bir yandan da eve yerleşmemizin ardından ortaya çıkabilecek sorunlarla bunalmayalım.

1 – O Evi Hangi Amaçla Alıyorsunuz?

Satın alacağınız evi oturmak için mi, yatırım için mi alıyoruz? Önce buna karar verelim. Yaşamak için ev alıyorsak lokasyon çok önemli… Eskiler buna muhit diyorlar. Yaşamaktan keyif alacağımız bir bölge olup olmadığını iyice araştırmak ve karar vermek gerekiyor. Yatırım amaçlı alıyorsak, “gelişmeye açık bir bölge mi, kira getirisi iyi mi?” gibi sorulara cevap aramalıyız.

2. Evin Fiyatı, Mesleğiniz ve Geliriniz…

Nasılsa ileride fiyatı artar düşüncesiyle yola çıkmak hata olur. 2008 yılından beri gayrımenkul sektörünün sıkıntıda olduğunu, birkaç bölge dışında ikinci el konut fiyatlarında kayda değer bir artış olmadığını dikkate almalıyız.

Mesleğinizin özellikleri olabilir. Örneğin öğretmen veya polis olabilirsiniz. Tayin durumunuz varsa ya da başka bir nedenle taşınma olasılığınız varsa bunları da ihtimallere katın. Bunlar sizi zarara sokmasın.

Geliriniz ev kredisi taksitlerine yetiyor mu? Bu konuda gerçekçi olun. “Olsun biraz dişimi sıkarım” veya “Eş dosttan para alırım” gibi düşünceler çok yanlış ve riskli… İleride sıkıntı yaratabilir. Eş dostun yardımcı olmayacağını anlarsınız ama çok geç olur.

3. Merkezi Yerde mi? Toplu Ulaşıma Yakın mı?

Akla gelebilecek ilk sorular şunlar: İş yerinize, okula, şehir merkezine, toplu taşımaya yakın mı? Evin yaşı da önemli. Yeni yapılar depreme dayanıklı. Özellikle 2000 yılı öncesinde inşa edilen evlerin depreme dayanıklılığı konusunda ciddi bir araştırma yapılması gerekiyor. Kaçak yapı olması, her an bir yıkım emri demek. Ya da bölgenin yapısına göre ilerde bir kamulaştırma söz konusu olabilir mi?

Bunlar eksiksiz araştırılmalı. Herhangi birini atlamanız durumunda geri dönülmez ya da telafisi zor durumlarla karşılaşma ihtimaliniz var demektir. Ufak tefek sorunlar zamanla aşılabilir ancak bu konularda yapacağınız hatalar yeni bir ev alma sevincinizi yarıda bırakabilir.

4. Pazarlık Yapmadan Ev Alınmaz

Diyelim ki almayı düşündüğünüz evi çok beğendiniz. “işte bu. Hayalimdeki eve kavuştum, mutlaka almalıyım” demeden önce şöyle bir durun. Size söylenen fiyat gerçeği yansıtıyor mu? Çevredeki evlerin metrekare fiyatları nedir? Mutlaka karşılaştırma yapın. Yatırım amaçlıysa çevredeki evlerin kira değerlerini mutlaka öğrenin. Varsa komşularla görüşün fikir alın. Ne de olsa bölgede sizden daha tecrübelidirler. İşinize yarayacak bilgiler verebilirler.

5. Masrafları Küçümsemeyin

Ev almak için oluşturduğunuz bütçeye sadece genel giderlerinizi değil, aidat, senelik vergi, sigortalar, tadilat ve önceki borçlarınızı da dahil etmelisiniz. Kiralık ev olsa pek dikkate almazsınız, neyse ona razı olursunuz. Ama artık kendi malınız. Mutlaka amacınıza göre küçük değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Ya da beklemediğiniz zorunlu masraflar çıkabilir.

Özellikle yeni yapılar çok temiz halde göründüğü için, örneğin ileride rutubet alma olasılığı ilk anda fark edilmeyebilir. Ya da çatı, yağmur gideri, kanalizasyon gibi göz önünde olmayan bölümler ilerde sorun çıkarabilir. Bunların hiçbirisini küçümsemeden bütçenizi hazırlamalı, bu olasılıkları da dikkate almalısınız.

6. Daha Küçük Evleri Düşünün

Günümüzde evlerin büyük kısmı konut kredisiyle alınıyor. Kira öder gibi ev sahibi olmak gibi bir kavram var ama siz ona aldırmayın. Normalde evin değerinin dörtte birini peşin verilerek geri kalanı uzun vadede borçlanma yapılıyor. Vadenin belirlenmesi elbette gelirinize bağlı. Eğer uzun vadeli borçlar sizi rahatsız ediyorsa, borç yüzünden gece başınızı yastığa rahat koyamıyorsanız bir kez daha düşünün.

7. Borç Ödemede % 40 Kuralı Candır

Dört beş odalı, çifte banyolu evlerden başlamak zorunda değilsiniz. Nasıl olsa öderim mantığıyla hareket etmeniz sonradan sizi rahatsız edebilir. Duygularınızla mantığınız arasındaki dengeyi kurmayı unutmayın. Bütçenize göre hareket edin. Eğer iki odalı ev işinizi görüyorsa ondan başlayın. Sonradan daha rahat bir şekilde fazla odalı evlere bakabilirsiniz.

Aylık borç ödemelerinizin toplamı gelirinizin yüzde 40’ını geçmemeli. bu madde evdeki huzur için çok önemli. Ne kadar peşinat verebileceğinizi mutlaka hesaplayın. Örneğin 100 bin liralık bir ev için bankanın vereceği kredi 75 bin lira. 25 bin elinizde hazır olmalı. En düşük faizi ve kredi masraflarını belirlemek için bankalar arası karşılaştırma yapın.

Hayatta insanın başına her şey gelebilir. Maaşınızda aksama olabilir. Bir süreyi işsiz geçirebilir ya da ani bir ihtiyaç ortaya çıktığında bütçe ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden en az 3 aylık taksiti ödeyebilmek için kenarda biraz para tutmanızda fayda var. Aksi halde hukuki sorunlarla karşılaşıp tadınız kaçabilir.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Konut Kredisi borcuna girmeden bunları iyi düşünün”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Halkbank Bayram Ettiren Kredi – Günde 12 Liraya 10.000 Lira

Halkbank, Kurban Bayramı için düzenlediği Bayram Ettiren Kredi kampanyasında günde 12 Lira taksitle 10.000 TL Bayram Kredisi fırsatı sunuyor. Halbank...

Akbank Ayda Sadece 370 Liraya Sonbahar Kredisi

Akbank'ın ayda sadece 370 TL taksit ödemeli Sonbahar Kredisi kampanyası başladı. Kaçırılmayacak fırsatlarla dolu kampanya kapsamında 36 ay vadeye kadar...

Kapat