Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Bekleniyor

Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Bekleniyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında konut kredisi faizlerine ilişkin süreç hızla ilerliyor. Geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi sonrasında faiz indirimlerinin başlamasıra rağmen bankaların bu indirimlere duyarsız kalması tepkilere neden olmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her defasında uyarılarına maruz kalmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kredi faizlerini yüzde 0.9’un altına çekin açıklaması sonrasında 12 saat geçmeden BDDK kredi faiz oranları için düğmeye bastı. BDDK’nın Bankalar Birliği ile masaya oturması ve toplantıdan faiz indirim kararı çıkması bekleniyor.

Şimdi, bu noktaya nasıl gelindiğini hatırlayalım. İlk olarak Emlak Konut GYO tarafından atılan adım sayesinde inşaat firmalarının kampanya dahilinde konut satışlarında kredi faizlerini 0.70’e çekmeleri sayesinde yeni bir akım oluştu ve GYODER’in bu durumu bünyesindeki inşaat firmaları ile başlattığı kampanya ile cevap vermesiyle kredi faizleri bir kez daha 0.70 seviyesine çekilerek tabana yayılmaya başladı.

Ancak bankalar bu gelişmelere sessiz kalmaya devam etti. Bunun üzerine devreye Cumhurbaşkanı Erdoğan girdi ve 4 Ağustos tarihinde tarihi çağrıyı yaptı. Odalar, Borsaların başkanlarına hitap eden Erdoğan’ın yaptığı konuşmada, kredi faizlerini 0.9’un altına çekilmesini, bankaların bir şey kaybetmeyeceğini söylemesinin üzerinden henüz 12 saat bile geçmeden bu kez BDDK düğmeye bastı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredisi faiz oranlarının yıllık yüzde 0.9’a doğru çekilmesi çağrısına ilişkin, “Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bugün sektörde faaliyet gösteren en büyük bankalar, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği yöneticileri ile yapacağımız toplantıda bunları da konuşup değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kredi Kartında Vade Taksitleri Artar mı?

Akben, sektörün kredi kartı taksit sayısının artırılması ve tüketici kredilerindeki vade süresinin uzaması beklentisine ilişkin, “Konuyu Merkez Bankası ile birlikte çalışacağız. Çalıştıktan sonra bu konuyu hükümetin gündemine getireceğiz.” şeklinde konuştu.

BDDK toplantısından çıkacak karar, şu anda merakla bekleniyor. Türkiye’nin en büyük bankaları Bankalar Birliği çatısı altında olduğu için gayrımenkul sektöründen, piayasalardan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen baskılar nedeniyle toplantıda kredi faiz indirimi kararı çıkmasına an meselesi gözüyle bakılıyor. Konut kredilerinde uygulanacak faizin de yüzde 0.9 seviyesine indirilmesi bekleniyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Bekleniyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İnternete Sızan Kimlik Bilgisi ile Kredi Çekilir mi?

Bu haftanın önemli konularından biri kimlik bilgilerinin çalınması ve internete sızdırılması oldu. Yetkililer önemli birşey olmadığını söylerken, uzmanlar sızdırılan kimlik...

Kredi kartında yeni dönem 1 Ocak`ta başlıyor

Kredi kartı ile internetten alışverişte yılbaşından itibaren yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra internetten alışveriş için müşteri...

Kapat