Konut Kredisi Yüzde 80’e Kadar Kullanılacak

Konut kredilerinde kullandırılan kredi oranı % 75’den 80’e çıktı. Böylece konut satın almak isteyenlerin % 20 peşinat bulmaları yeterli olacak. Sözkonusu müjde Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Uygulamanın bu ay içinde hayata geçmesi bekleniyor.

Konut kredisi çekmek isteyenler bilindiği gibi alacakları evin ekspertiz değerinin belirli bir miktarına kadar kredi kullanabiliyorlar. Bir kısmını kendi paralarıyla peşin ödemeleri gerekiyor. Konut kredisi kullandırım oranı bugüne kadar % 75 idi. Bankalar satın alınacak evin değerinin % 75’ine kadar konut kredisi veriyordu. Yeni uygulamayla bu oran % 80’e çıkartıldı.

Bu durumda örneğin 100.000 TL değerinde bir ev almak isteyenlerin 20.000 TL peşinat ödemeleri gerekiyor. Bu kısmı banka karşılamıyor. Kalan % 80 ise banka kredisi olarak çekilebiliyor. 100 Bin Liralık bir ev için bu rakam 80 Bin TL’ye çıkmış oldu.

Gayrimenkul sektöründeki bir diğer düzenleme ise KDV oranlarıyla ilgili oldu. 150 metrekare ve üstünde evlerde uygulanan % 18 KDV oranı % 8’e düşürüldü. Bu oran sıfır konutlar için uygulanıyor. İkinci el konut satışlarında KDV ödenmiyor.

Tags : ,

0 thoughts on “Konut Kredisi Yüzde 80’e Kadar Kullanılacak”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Emekliye Promosyon Görüşmeleri Sürerken Denizbank 300 TL Veriyor

Bankalarla yapılan emekli maaşına promosyon görüşmeleri sürerken bankaların mevcut promosyon kampanyaları da sürüyor. Bankalar arasında emekli promosyonu için cazip teklif...

Kamu işçisine bir maaş ikramiye müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuda çalışan işçilere ikramiye ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı. Erdoğan'ın onayı sonucunda kamuda çalışan işçilere,...

Kapat