Konut Kredisi Yüzde 80’e Kadar Kullanılacak

Konut kredilerinde kullandırılan kredi oranı % 75’den 80’e çıktı. Böylece konut satın almak isteyenlerin % 20 peşinat bulmaları yeterli olacak. Sözkonusu müjde Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Uygulamanın bu ay içinde hayata geçmesi bekleniyor.

Konut kredisi çekmek isteyenler bilindiği gibi alacakları evin ekspertiz değerinin belirli bir miktarına kadar kredi kullanabiliyorlar. Bir kısmını kendi paralarıyla peşin ödemeleri gerekiyor. Konut kredisi kullandırım oranı bugüne kadar % 75 idi. Bankalar satın alınacak evin değerinin % 75’ine kadar konut kredisi veriyordu. Yeni uygulamayla bu oran % 80’e çıkartıldı.

Bu durumda örneğin 100.000 TL değerinde bir ev almak isteyenlerin 20.000 TL peşinat ödemeleri gerekiyor. Bu kısmı banka karşılamıyor. Kalan % 80 ise banka kredisi olarak çekilebiliyor. 100 Bin Liralık bir ev için bu rakam 80 Bin TL’ye çıkmış oldu.

Gayrimenkul sektöründeki bir diğer düzenleme ise KDV oranlarıyla ilgili oldu. 150 metrekare ve üstünde evlerde uygulanan % 18 KDV oranı % 8’e düşürüldü. Bu oran sıfır konutlar için uygulanıyor. İkinci el konut satışlarında KDV ödenmiyor.

Tags : ,

0 thoughts on “Konut Kredisi Yüzde 80’e Kadar Kullanılacak”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Finansçıdan Alınır 5030’a TC Kimlik Numaranı At

Finansbank'ın 3 ay ertelemeli kredi kampanyasına başvurular devam ediyor. 'Kayısı Malatya'dan, yoğurt Kanlıca'dan, kredi finansçıdan alınır!' diyen Finansbank cazip koşullarla...

Günde 4 TL Taksitle Odeabank Bayram Kredisi Nakit Hazır

Odeabank Nakit Hazır Kredisi bayramda da hizmetinizde. Günde 4 TL'den başlayan taksitlerle Odeabank Nakit Hazır Bayram Kredisi kullanıcılarını bekliyor. Üstelik...

Kapat