KPSS olmadan sınavsız memurluk şartları 2016

OHAL döneminde FETÖ ile organik bağı bulunan binlerce memurun kamudan ihraç edilmesi nedeniyle memur kadroları boş kaldı. Dolayısıyla KPSS notu olmadan sınavsız lise mezunu memur alımı gündeme geldi. KPPS’siz memur alım şartları bu yıl içerisinde kesinleşiyor.

Kamu kurumlarından ihraç edilenlerin yerine KPSS şartı aranmadan memurluk yolunu açan birçok kurum var. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gerçekleşen OHAL süresinde binlerce memur terör örgütü ile bağı olduğu için mesleklerinden bir daha dönmemek üzere ihraç edildi. Yeni memur alımında ise bu yıl en az 50 bin kişinin kamuda göreve başlaması planlanıyor. Bu sayının daha da artması bekleniyor. Bu yıl KPSS şartı aramayan ve sınavsız memurluk yolunu açan kurumlar da var.

Sınavsız memur alımı yapan devlet kurumları

657 Sayılı Devlet Memuru Kanununun 59. Maddesinde yer alan istisnai kadrolara KPSS şartı aranmadan memur alımı yapılabilecek. Memur olarak göreve başlamak isteyen kişilerden yalnızca belirli şartların taşınması yeterli olacak.

– Cumhurbaşkanlığı Memurlukları,
– TBMM Memurlukları,
– Bakan Yardımcılıkları,
– Başbakan Başmüşavirleri,
– Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, I. Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadroları,
– TOKİ,
– Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,
– Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirliği kadroları ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları,
– Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu,
– TUİK – AB Bakanlığı Memurlukları,
– Bakanlar Kurulu Sekreterliği,
– Milli Savunma Bakanlığı,
– Diyanet,
– MİT,
– Milli Savunma Bakanlığı,
– Anayasa Mahkemesi,
– Özel Kalem Müdürlükleri

Kimler başvuru yapabilecek?

KPSS şartı aranmıyor. 28 yaşından gün almamış ve askerlik terhis tarihinden itibaren 36 aydan (3 yıl) fazla süre geçmemiş olması gerekiyor. Net bir başvuru tarihi bulunmasa da personel alım ilanının kısa bir sürede yayımlanacağı belirtildi.

BTK’ya bilişim uzmanı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise çeşitli birimlerde görevlendirmek üzere 45 uzman yardımcısı alacağını duyurdu. Bu kurumda KPSS’den 70 puan alma şartı var. Alımlar, sosyal bilimler, hukuk ve mühendislik alanlarında ilgili bölümlerden yapılacak. Başvurular 31 Ağustos – 6 Eylül tarihleri arasında kurumun internet sitesinden yapılacak.

15 bin sözleşmeli öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı ilk etapta 15 bin sözleşmeli öğretmen alacağını duyurmuştu. Bununla ilgili başvurular 11 ağustosta sona ermişti. Yeni eğitim dönemi için KPSS sonucuna göre ve sözlü sınavla alınacak olan 15 bin sözleşmeli öğretmenin atamaları ise 10 Ekim’de yapılacak.

3 bin hakim ve savcı

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda ise, 3 bin hakim ve savcı adayı alınacağı bildirildi. Başvurular, 11 – 20 Ekim 2016 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla elektronik ortamda alınacak.

20 bin sağlık çalışanı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Eylül ayına yetiştiremeyebiliriz ama bu sene sonuna kadar 20 bine yakın sağlık personelini inşallah göreve başlatacağız. Bunların önemli bir bölümü bizim 4924 sözleşmelisi dediğimiz sözleşmeliler olacak. 20 bine yakın da personel istihdam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Adliyeye 2 bin 371 personel

Adalet Bakanlığı zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, kaloriferci, şoför ve aşçı kadroları için 2 bin 371 personel alınacak. Bunlardan adli ve idari yargıda görevlendirmek üzere 2 bin 161’i sözleşmeli, 210 ise kadrolu olarak istihdam edilecek. 22 ağustosta başlayan başvurular 5 eylülde sona erecek. KPSS puan barajı ise 70.

DHMİ’ye 88 personel

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), 88 personel alacak. Bunların 25’i asistan, 63’ü stajyer hava trafik kontrolörü olacak. Başvurular, 29 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Adayların KPSSP3’ten en az 70 puan almış olması gerekiyor. Başvurular, şahsen veya posta yoluyla yapılacak. DHMİ’de stajyer hava trafik kontrolörünün maaşı 4 bin TL civarında bulunuyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “KPSS olmadan sınavsız memurluk şartları 2016”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Acil Para İhtiyacına TEB Pratik Kredi

Acil krediye ihtiyacı olanlar için hızlı, kolay bir ihtiyaç kredisi seçeneği var: TEB Pratik Kredi. Paraya ihtiyacı olanlara TEB'de bireysel...

Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı

Emekliye promosyonda bankaların gerçek teklifinin yıllık aslında 100 TL olduğu, halka duyurulan 900 TL gibi rakamların hiç konuşulmadığı ortaya çıktı....

Kapat