Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Bir bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yaptıktan sonra o başvuruyu iptal etmeniz gerekti diyelim. Başvurunuzu iptal etme isteğiniz herhangi bir sebeple olabilir. Kredinin geri ödemelerini yapabilme gücünüz aniden ortadan kalkmış olabilir, işsiz kalmış veya işiniz olabilirsiniz. Bankaya yapılmış bir başvuruyu iptal ettirmeniz mümkün müdür? Mümkünse nasıl hareket etmeniz gerekir?

Öncelikle belirtelim ki, kredi başvurusunu iptal etmek yasal olarak mümkündür ve bazı koşullara uygun davranıldığı sürece çok da zor değildir. Öncelikle o kredi başvurusunu hangi kanaldan yaptığınızı düşünün. Banka şubesine giderek mi yaptınız, cep telefonuyla SMS göndererek mi, ATM ile mi, yoksa internet şubesi üzerinden mi? Çünkü başvuru yaptığınız kanala göre iptal prosedürü de değişkenlik gösterebilir.

Başvuruyu SMS ile veya internetten yaptıysanız…

Bankanın internet şubesinden, cep telefonundan SMS yoluyla veya ATM’den yapılan kredi başvurularında ön onay süreci vardır ve bu süreç, insanların çoğu zaman yanlış anladığı ve bazı yanlış sonuçlara neden olan bir durumdur.

Klasik şube bankacılığı dışındaki bu kanallardan kredi başvurusu yaparsanız, bilgisayar tabanlı bir sistem devreye girer ve öncelikle kredi notunuz otomatik olarak gözden geçirilir. O andaki kredi notunuz, kullanmak istediğiniz kredi tutarına ve vadesine uygun ise bankadan size otomatik mesaj gelir ve kredi başvurunuzun onaylandığı bildirilir.

İnsanların çoğu bu aşamada kredi başvurusunun kabul edildiğini düşünür ve parayı hemen alabileceğini sanır. Oysa bu aşama, finans dünyasında “kredi ön onayı” olarak bilinir. İşlemi tamamlamak için başta gelir belgesi olmak üzere bazı belgelerle banka şubesine gitmeniz gerekir. Dolayısıyla banka şubesine gitmezseniz, herhangi bir ek yükümlülüğe girmeden kredi başvurusu kendiliğinden iptal olmuş kabul edilir. Kısacası herhangi bir iptal başvurusu yapmanıza gerek kalmaz.

Başvuruyu banka şubesinden yaptıysanız…

Kredi başvurusunu banka şubesinden yaptıysanız, bir başka deyişle sizden istenen belgeleri teslim ettiyseniz ve sözleşmeyi de imzaladıysanız ne olur? Belirtelim ki, bu koşullar yerine getirilmiş olmanız, kredi kapsamında talep ettiğiniz paranın hesabınıza geçmiş olduğu anlamına gelir.

Öncelikle krediyi aldığınız banka şubesine gidip iptal istediğinize dair bir dilekçe doldurmalı ve müşteri temsilcisine vermelisiniz. Bu aşamada, işlerin yasal anlamda sizin aleyhinize olmaması için iptal talebinizi, kredinin onaylandığı günün üzerinden çok fazla zaman geçmeden yapmalısınız. Tüketici haklarında belirtilen süre en fazla 10 gündür ve 10 gün sınırını aşmamaya özen göstermelisiniz. 10 günden sonra da kredinizi harcamamanız halinde iptal hakkınız vardır. Ancak belgelere bağlı bürokratik işlemler uzun sürebilir, hatta zaman zaman bezdirici hal alabilir.

Belgenizi teslim ettiğiniz müşteri temsilcisinin krediyi iptal ettiğinden ve buna dair teyit aldığınızdan emin olun. Eğer bunları aksaksız ve sağlıklı şekilde yaptıysanız, kredi başvurunuzun iptal edildiğinden emin olabilir, banka şubesinden gönül rahatlığıyla ayrılabilirsiniz.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İhtiyaç Kredisi Vadesi 48 Ay Oldu mu?

İhtiyaç kredisi vadesinin 48 ay olacağı yolundaki haberler hükümetin bu konuda yaptığı açıklamayla doğrulandı. İhtiyaç kredilerinde vade 48 ay oluyor....

TEB Maaş Müşterisinin İhtiyaç Kredisi Tek Tıkla Hesabına Geçiyor

TEB'in maaş müşterileri için başlattığı Maaş Hizmet Programı sayesinde ihtiyaç kredisini en uygun faizle ve tek tıkla kullanmak mümkün... Maaşı...

Kapat