Kredi borcu devam eden konutlar satılabilir mi ?

Kredi borcu devam eden konutlar satılabilir mi ?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde satılan konutların yaklaşık % 35’i konut kredisi kullanılarak satın alınıyor. Konut kredisinin 120 ay gibi uzun vadesi olduğunu hesaba katacak olursak, aslında azımsanmayacak bir konut satışının kredi borcu devam ederken yapıldığı gözleniyor.

Bu soruya çok net olarak “evet” cevabı verebiliriz. Konut kredisi borcu devam eden bir evin satılması mümkündür ve tamamen yasaldır. Ayrıca gerekli nakit para olduğu sürece, konut kredisi her zaman kapatılabilir ve konut üzerindeki banka ipoteği de kaldırılabilir.

Şimdi, kredi borcu devam eden bir konutun satışının iki farklı yöntemde nasıl yapıldığını inceleyelim. Bu konuyu nakit para ve kredili alımlara göre ikiye ayırabiliriz.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Nakit Satılması

1- Konut kredisinin borcunun devam ettiği bankadan, güncel kredi anapara borcu ve erken ödeme cezası ile toplam kapama tutarı öğrenilir.

2- Hesaplanan konut kredisi kapama tutarı haricindeki ev tutarı, alıcı tarafından bankaya yatırılır.

3- Yatırılan tutar karşılığında bankadan “blokeli çek” alınır.

4- Tapuda ipotekli olarak ev satış işlemi yapılır ve blokeli çek satıcıya verilir.

5- Satıcı, blokeli çek ile alacağını bankadan tahsil eder.

6- Konut kredisi borcu olunan bankaya, daha önce hesaplanan toplam kapama tutarı yatırılır ve tapu üzerinden ipoteği kaldırmak için yazı alınır.

7- Bankadan alınan yazı ile tapu üzerindeki ipotek kaldırılır ve işlem tamamlanır.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Kredi ile Alınması

Kredisi borcu devam eden evin satılması ve alıcının da konut kredisi kullanması durumunda, bankalar arası bir yazışma ile satış işlemi yapılabilir. Süreç şu şekilde ilerler:

1- Alıcının kredi başvurusunun onaylanması durumunda, banka tarafından eve eksper gönderilir ve gelen raporda evin hangi bankadan ipotekli olduğu belirtilir.

2- Kredi başvurusunda bulunulan banka şubesi, kredi borçlusu olunan bankanın şubesinden, kredi borcunun kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısının verilmesi ve güncel kredi kapama tutarının belirtildiği resmi bir yazı talep eder.

3- İlgili şube, yazıyı gönderdikten sonra tapuda satış işlemi yapılır ve tapu üzerine yeni kredi kullanılan bankanın ikinci derece ipoteği konulur.

4- Tapu satış yapıldığına dair belgeler, kredi kullanılacak bankaya geldikten sonra kredi açılışı yapılır.

5- Açılan kredi tutarının tamamı, kredi kullanan kişiye verilmek yerine mevcut kredi borçlusu olunan bankaya, borç tutarı kadar gönderilir ve kalan tutar kredi kullanan kişiye ödenir.

6- Kredinin kapatılmasına istinaden ipotek kaldırma yazısı işlemi yapan banka şubesinden alınır.

7- Alınan ipotek kaldırma yazısı tapuya verilir ve eski bankanın ipoteği kaldırılarak, yeni bankanın ikinci derece olan ipoteği birinci derece ipotek haline gelir.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi borcu devam eden konutlar satılabilir mi ?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Bankaların Bayram Kredisi Nedir? Kolayca Alınıyor mu?

Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar, yılın bazı dönemleri için özel ihtiyaç kredisi kampanyası yapıyorlar. Bunun çok çeşitli örnekleri var. Yılbaşı Kredisi,...

Başkanlık ve erken seçim tartışması doları uçurdu

Geride bıraktığımız haftanın en önemli konusu hiç kuşkusuz doların 3.1150 seviyesine çıkarak tarihi rekor kırması oldu. TL karşısında gelmiş geçmiş...

Kapat