Kredi çekerken Yıllık Maliyet Oranı’na dikkat edin

Kredi çekerken Yıllık Maliyet Oranı'na dikkat edin

Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmayı düşündüğümüzde öncelikle faizinin ne kadar olduğuna bakarız. Faiz önemlidir, çünkü geri ödeme sonunda o kredinin bize ne kadara mal olacağının göstergesidir. Ancak kredi faizleri listelenirken aylık bazda yayınlandığını biliyoruz. Faizin ne kadar olduğu açıklanırken bu, % 1.25, % 1.35 gibi aylık faiz oranıyla listelenir. Ourum böyle olunca da kullanacağımız kredinin bize yıllık bazda ne kadara mal olacağı gölgede kalır. Sonuç olarak o kredinin yıllık maliyet oranının ne olacağını göz ardı ederiz.

Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Kullandığımız herhangi bir kredinin maliyeti en basit anlatımıyla çektiğimiz tutarla geri ödediğimiz tutar arasındaki farktır. Kredinin maliyetini belirleyen etmenler arasında kredi faiz oranının yanı sıra olduğu sigorta, dosya masrafı, kredi tahsis ücreti gibi ek ücretler de yer alır. Tüm bu masraflar birleştiğinde kullanılan kredi ile ilgili bir maliyet oranı oluşur. Bazı durumlarda kredi faiz oranı düşük olsa bile masraflardan dolayı kredinin maliyetinin, kredi faiz oranı daha yüksek bir krediden daha yüksek olabildiğini unutmayalım.

Yıllık maliyet oranının ana özelliği, kullanılan kredinin tabela faiz oranı değil, gerçek faiz oranını sunmasıdır. İhtiyacımız için kredi araştırması yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta bu nedenle yıllık maliyet oranıdır.

Nasıl Hesaplanır?

Yıllık maliyet oranı hesaplaması yapılırken alınacak toplam faiz tutarı (ana para dışında kalan tutar), masraflar, vergiler bir araya getirilerek efektif faiz oranı elde edilir. Elde edilen bu oran 12 ile çarpıldığında yıllık maliyet oranı elde edilmiş olur.

Kredi araştırması yaparken yıllık maliyet oranını bu yöntemle kendimiz hesaplayabileceğimiz gibi bazı internet sitelerindeki hesaplama araçlarıyla da yapabiliriz. Böylece çekmek istediğimiz kredi vade ve tutarına göre hemen sonuç alabiliriz. Yaptığımız bu hesaplama sonucunda bankalara ait farklı kredi ürünlerinin kredi faiz oranlarını, aylık ödemelerini ve toplam ödeme tutarlarını görebiliriz.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Kredi çekerken Yıllık Maliyet Oranı’na dikkat edin”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Ziraat Bankası Almanya Taksitli Kredi 25 Bin Euro

Ziraat Bankası'nın Almanya şubelerinde Taksitli Kredi fırsatları devam ediyor. Her türlü ihtiyaç için kullanılabilecek Ziraat Almanya Taksitli Kredi, Almanya'da yaşayan...

Vakıfbank Geleneksel Kurban Bayramı Kredisi 2016

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanan gelişmeler nedeniyle pek hissedilmiyor ama Kurban Bayramı'na çok az zaman kaldı. Kurban Bayramı bu yıl...

Kapat