Kredi çekmeyi düşünenlere BDDK’dan kritik uyarı

Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kritik bir açıklama yaparak bugünlerde banka kredisi çekmeyi düşünenlere uyarıda bulundu. Açıklamada BDDK’nın hiç kimseyi telefonla aramadığı ve kimseden bankacılık işlemlerinde kullandığı kişisel bilgilerin talep etmediği belirtildi ve bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması için telefonla arayıp kendisini BDDK personeli olarak tanıtan kişilere itibar edilmemesi istendi.

Kuruma ulaşan şikayetler ve medyada yer alan haberlerden, kendilerini BDDK personeli, Türkiye Bankalar Birliği çalışanı, danışmanlık şirketi yetkilisi, banka / sigorta yetkilisi, polis veya avukat gibi tanıtan kişilerin, telefon numarası kopyalama yöntemi kullanarak, banka müşterilerine çeşitli iletişim araçlarıyla ulaşıp, bankacılık ürünlerine ait masraf ve komisyonlar ile kredi kartı aidatlarının iadesini sağlayacakları, ödül verecekleri, para iadesi yapacakları, banka hesaplarında sorun olduğunu söyleyerek bu sorunları giderecekleri gibi vaatlerde bulunduklarının anlaşıldığı belirtildi.

Bu amaçla veya başka herhangi bir suretle banka müşterilerinin kişisel bilgilerini temin eden kişilerin haksız kazanç sağlama yoluna gitmeyi amaçladıklarının görüldüğü ifade edilen açıklamada, BDDK tarafından vatandaşların telefonla aranmadığı ve bankacılık işlemlerinde kullandıkları kişisel nitelikli bilgilerin hiçbir şekil ve surette talep edilmediği vurgulandı.

Herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması açısından, kendilerini BDDK personeli veya diğer kuruluş personellerinden biri olarak tanıtarak kimlik numarası, banka hesabı, kredi kartı numarası benzeri kişisel bilgileri veya cep telefonuna gönderilen şifreyi talep eden şahıslara itibar edilmemesi istenen açıklamada, bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması için kişisel bilgilerin korunması hususunda azami dikkat ve özen gösterilmesi gerektiğine işaret edildi.

Finansal tüketici ile birebir iletişime geçip, ihbar, talep, şikayet ve önerilerin en kısa sürede değerlendirerek ön bilgilendirme yapılması, BDDK’nın görev alanına giren tüm şikayetlerin en kısa sürede doğru bir şekilde cevaplandırılması, görev alanına girmeyen konularda ise finansal tüketicilerin şikayetleri ile ilgili doğru kurum ve kuruluşlara yönlendirilmesi amacıyla 444 55 65 numaralı BDDK Çağrı Merkezi’nin faaliyet gösterdiği hatırlatılan açıklamada, ihtiyaç duyulması halinde söz konusu telefon numarası aranarak, BDDK’nın görev alanındaki işlemlerle ilgili teknik destek alınabileceği kaydedildi.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi çekmeyi düşünenlere BDDK’dan kritik uyarı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi ve Mevduat Faizleri Son 9 Yılın Zirvesini Gördü

Türkiye'de kredi ve mevduat faizlerindeki yükseliş yeni yılda da devam ediyor. 2918 Şubat eyğ itibarıyla faizler 9 yılın en yüksek...

Kredi Kaç Günde Çıkar

İhtiyaç kredilerinde başvuru ve onay süreci son zamanlarda oldukça kısaldı. Bu nedenle herhangi bir bankaya ihtiyaç kredi başvurusu yapıldığında genellikle...

Kapat