Kredi Faizleri Düşecek mi? Ne Zaman Düşer?

Bugünlerde bankalardan kredi kullanmak isteyenlerin aklında aynı soru var: Kredi faiz oranları düşecek mi? Ne zaman düşecek? Uzun zamandır banka kredi faiz oranlarının düşeceğinden bahsediliyor. Ama bu konuda bir gelişme olmadı. 2014 yılında yükseliş eğilimine giren faiz oranları 2016 yılında da yüksek düzeyini koruyor.

Gerek ihtiyaç, gerek taşıt, gerekse konut kredilerindeki yüksek faiz oranları kredi kullanımını zorlaştırıyor, maliyetleri ve geri ödemeleri yükseltiyor. Aslında kredi faiz oranlarında bir düşüş olması için belirgin bir sebep yok. Yurtdışında Amerikan Merkez Bankası faizleri artırma sürecine girdi. Türkiye’ye giren fon akışı azaldı. Bu da kredinin daha zor bulunur hale gelmesine neden oldu. Bu arada mevduat faizleri arttı ve Türk bankalarının maliyetlerinde yükseliş yaşandı.

Son günlerde Türk Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sembolik olarak düşürmesi kredi faiz oranlarının düşeceği yönündeki inancı yeniden artırdı. Avrupa’da faizlerin düşmesi ve dünyada eksi faiz uygulamasına geçilecek olması Türkiye’de de banka kredi oranlarının düşmesi beklentisi yaratıyor.

Ancak dünyada ekonomik büyümenin yavaşlaması ve Türkiye’ye yeterince para girişi olmaması faiz oranlarının düşmesini devamlı erteliyor. Yakın bir zamanda dünya ekonomisinin düzelmesi ihtimali ufukta gözükmüyor. Petrol fiyatlarının da düşüş trendine girmesi para sahiplerini korkutuyor. Bu nedenle dünyadaki risk iştahı azalıyor. Bu da Türkiye gibi riskli gözüken ülkelere giren para miktarını azaltıyor.

Bu nedenle Türkiye’de banka faiz oranlarının düşmesini beklemek şu an için hayalcilik gibi gözüküyor. ABD Merkez Bankası’nın faiz adımlarını temkinli atması geçici iyileşme dönemleri yaratacak olsa da Türkiye’ye eskisi gibi para girmiyor. Bu da banka kredi faizlerinin yüksek düzeylerde kalması demek. Son yıllarda yükselen enflasyon da bankaların kredi faiz oranlarını düşürmemesi için öne sürülen sebeplerden biri. Tüm bu nedenlerle yakın zamanlarda düşük faizli tüketici, taşıt ya da konut kredisi beklemek hayalcilik gibi gözüküyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Faizleri Düşecek mi? Ne Zaman Düşer?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
ING Bank 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Hükümetin gündeme getirdiği 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi fırsatına uyum sağlayan ilk bankalardan birisi ING Bank oldu. Bugüne kadar en...

Acil Nakit İhtiyacı Olana Odeabank Taksitli Ek Hesap

Acil nakit paraya ihtiyaç duyanların yardımına Odeabank'ta Taksitli Ek Hesap koşuyor. Odeabank Taksitli Ek Hesap ile her türlü acil nakit...

Kapat