Kredi Faizleri Düşecek mi? Ne Zaman Düşer?

Bugünlerde bankalardan kredi kullanmak isteyenlerin aklında aynı soru var: Kredi faiz oranları düşecek mi? Ne zaman düşecek? Uzun zamandır banka kredi faiz oranlarının düşeceğinden bahsediliyor. Ama bu konuda bir gelişme olmadı. 2014 yılında yükseliş eğilimine giren faiz oranları 2016 yılında da yüksek düzeyini koruyor.

Gerek ihtiyaç, gerek taşıt, gerekse konut kredilerindeki yüksek faiz oranları kredi kullanımını zorlaştırıyor, maliyetleri ve geri ödemeleri yükseltiyor. Aslında kredi faiz oranlarında bir düşüş olması için belirgin bir sebep yok. Yurtdışında Amerikan Merkez Bankası faizleri artırma sürecine girdi. Türkiye’ye giren fon akışı azaldı. Bu da kredinin daha zor bulunur hale gelmesine neden oldu. Bu arada mevduat faizleri arttı ve Türk bankalarının maliyetlerinde yükseliş yaşandı.

Son günlerde Türk Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sembolik olarak düşürmesi kredi faiz oranlarının düşeceği yönündeki inancı yeniden artırdı. Avrupa’da faizlerin düşmesi ve dünyada eksi faiz uygulamasına geçilecek olması Türkiye’de de banka kredi oranlarının düşmesi beklentisi yaratıyor.

Ancak dünyada ekonomik büyümenin yavaşlaması ve Türkiye’ye yeterince para girişi olmaması faiz oranlarının düşmesini devamlı erteliyor. Yakın bir zamanda dünya ekonomisinin düzelmesi ihtimali ufukta gözükmüyor. Petrol fiyatlarının da düşüş trendine girmesi para sahiplerini korkutuyor. Bu nedenle dünyadaki risk iştahı azalıyor. Bu da Türkiye gibi riskli gözüken ülkelere giren para miktarını azaltıyor.

Bu nedenle Türkiye’de banka faiz oranlarının düşmesini beklemek şu an için hayalcilik gibi gözüküyor. ABD Merkez Bankası’nın faiz adımlarını temkinli atması geçici iyileşme dönemleri yaratacak olsa da Türkiye’ye eskisi gibi para girmiyor. Bu da banka kredi faizlerinin yüksek düzeylerde kalması demek. Son yıllarda yükselen enflasyon da bankaların kredi faiz oranlarını düşürmemesi için öne sürülen sebeplerden biri. Tüm bu nedenlerle yakın zamanlarda düşük faizli tüketici, taşıt ya da konut kredisi beklemek hayalcilik gibi gözüküyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Faizleri Düşecek mi? Ne Zaman Düşer?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Akbank – Yattığın Yerden Hesabına Yatan Kredi

Akbank'ın "Yattığın Yerden Hesabına Yatan Kredi" reklamlarıyla tanıtımını yaptığı Direkt Kredi kampanyası geniş ilgi görmeye devam ediyor. Kurban Bayramını da...

Garanti Bankası 48 Ay Vadeli Dijital Kredi Nasıl Kullanılır?

Garanti Bankası'na kredi başvurusunu Dijital Kredi ile yapanlar, 48 ay vade seçeneği ve uygun faiz oranlarıyla avantajlı çıkıyor. Garanti İnternet...

Kapat