Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Takibe Düşer İcralık Olur

Kredi Kartı İdari Takip ve Yasal Takip Süreci Nasıl İşliyor? Kredi kartı ekstre borcunun takibe girmesini istemiyorsanız her ay gelen asgari ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar ödemelisiniz. Son ödeme tarihini biraz geciktirmeniz durumunda da sorun olmaz ancak son ödeme tarihinden sonraki 15. günde kart kullanıma kapatılır. Bu nedenle asgari tutarı son ödeme tarihi geçmiş olsa bile iki hafta içinde ödemekte yarar var.

Kapatılan kredi kartı asgari ödeme tutarı kart sahibi tarafından ödenene kadar kapalı kalır. Bu dönemde kartı kullanamaz, alışveriş yapamazsınız. Minimum ödeme tutarının 90 gün içinde ödenmemesi durumunda kredi kartı iptal edilir. Kartın iptal edildiği kart sahibine bildirilir ve banka tarafından idari takip süreci başlatılır. Kredi kartı sahibine borcunu 7 iş günü içerisinde tamamen ödemesi yönünde ihtar çekilir. Bu aşamada kart borcunun tümü temerrüde düşer, yani ödenmesi gereken duruma girer.

Kart borcunun tamamının bu dönemde de yapılmaması durumunda kredi kartı borcunun takibi bankanın avukatına devredilir. Bankanın idari takip bölümündeki avukat borçluyla iletişime geçer. Bu aşamada da yeni bir ödeme planıyla borcun ödenmesi için kolaylık sağlanmaya çalışılır. Banka ve borçlu anlaşırsa belirli bir gecikme faizi ve masraf uygulanarak borç yeniden yapılandırılır.

İcra Takibi Nasıl ve Ne Zaman Başlar? Yasal Takip Ne Demektir? Bankanın icra takibine yasal takip adı verilir. İlk aşamadaki takip banka içinde gerçekleşir. Burada sonuç alınamazsa borç icraya düşer, borçlu icralık olur. Yasal takiple birlikte icra takibi başlatılır. İcra takibi başlatılmış olan kredi kartı borcunun üzerine yeni masraflar gelir. Ttemerrüt faizi, avukat, dosya ve dava masrafları ana borca eklenir. Bu aşamada da banka ile anlaşma yaparak icra takibini durdurmak mümkün olabilir. Ancak uzlaşma olmazsa sadece borç ve masrafların ödenmesi yoluyla takip durdurulabilir.

Kartın Takibe Girdiği Nereden Öğrenilir? İdari takip ya da yasal takibe girmiş olan kartlar, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarından öğrenilebilir. Bu durumdaki kartların bilgileri tüm bankalar tarafından görülebilir.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Takibe Düşer İcralık Olur”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
CHP’nin 1 Kasım Asgari Ücret Vaadi Yine 1.500 Lira

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım için seçim bildirgesini açıkladı. Seçim bildirgesindeki ekonomik vaatler arasında 7 Haziran'daki gibi yine...

Emekli Maaşı 2017 Ocak Ayı Maaş Zammı Yüzde Kaç

SGK Kurumu çatısı altında maaş alan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri yeni yılın Ocak ayı zammını bekliyorlar. 2017 yılının...

Kapat