Kredi Kartı Faiz Oranları Kaç Oldu? Yeni İndirimli Faizler

Merkez Bankası bankalar tarafından uygulanan azami kredi kartı faiz oranlarını indirdi. Bilindiği gibi bankalar genellikle azami faiz oranlarını uyguluyorlar. Bu nedenle yapılan indirim kredi kartı sahiplerinin yüzünü güldürecek nitelikte.

Yeni Faiz Oranları Kaç? Bankaların kredi kartı faiz oranlarında yapılan indirim sonucu akdi kredi kartı faizi aylık yüzde 1.84’e indirildi. Akdi faiz oranı kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmesi durumunda uygulanıyor. Asgari tutar ya da bunun üzerinde ödeme yapıp tüm tutarı ödemeyenler bir sonraki aydan itibaren akdi faiz ödüyorlar. Borç tutarının tamamı ödenene kadar akdi faiz alınmaya devam ediliyor.

Gecikme faiz oranında ise yeni uygulanacak oran yüzde 2.34 olacak. Gecikme faizi kredi kartı borcunun asgarisinin ödenmemesi durumunda uygulanıyor. Gelen ekstrede yazılı olan asgari ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar yatırmamanız durumunda gecikme faizi işlemeye başlıyor.

5464 sayılı banka ve kredi kartları kanununun 26. maddesi akdi ve gecikme faiz oranlarını şu şekilde tanımlıyor: “Dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanır. kalan hesap bakiyesine, asgarî tutar ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, asgarî tutarın altında ödeme yapılması durumunda ise gecikme faizi uygulanır.”

Gecikme faizi ile akdi faiz oranları arasındaki fark açıldığından sizlere tavsiyemiz kredi kartı borcunun en azından asgarisini ödeyerek gecikme faizine yakalanmamanız. Asgari tutarın ödenmemesi durumunun sürmesi durumunda kredi kartının kullanıma kapatılması ve resmi takip sürecinin başlaması tehlikeleri de var. Bu nedenle kredi kartınızın kapanmaması ve daha düşük faiz ödemek için asgari tutarı ödemeye dikkat etmekte fayda var.

Tags : , ,

0 thoughts on “Kredi Kartı Faiz Oranları Kaç Oldu? Yeni İndirimli Faizler”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Emekliye promosyonda gerçek rakam ortaya çıktı

Emekliye promosyonda bankaların gerçek teklifinin yıllık aslında 100 TL olduğu, halka duyurulan 900 TL gibi rakamların hiç konuşulmadığı ortaya çıktı....

Garanti 36 ay geri ödemeli destek kredisi aylık taksit tutarları

Garanti Bankası'nın ihtiyaç kredisi olan Destek Kredisi 36 ay vadeli olarak kullanılabiliyor. Bankanın web sitesinde tüm vade ve tutarlar için...

Kapat